Az a jó és finom rántott hús
hirdetés
Mindenki kedvence a rántott hús. A rántott hús egy alapvető étel Magyarországon. Közkedvelt és finom. Többször is lehet belőle enni. Lássuk, hogyan is készül.
A rántott hús készítése előtt, mindig itassuk le a nedvességet a hússzeletekről, mielőtt panírozzuk azokat, különben a forró olajba merítve a panír le fog válni. A rántott csirke akkor sikerül a legjobban, ha a csirkét és a panírt is hidegen tartjuk. A bepanírozott csirkedarabokat sütés előtt tegyük vissza egy órára a hűtőbe. A rántott hús készítésére kiválóan alkalmas a csirke combja vagy melle, de általában sertés- vagy borjú- húsból készítik. Ennek talán a comb, vagy karaj, vagy a felsál rész a legmegfelelőbb. Felszeletelve. De lehet rántani bármilyen halat, vagy zöldséget is. A szeletelt húsokat klopfolóval kb. fél centi vastagságra puhítjuk. Ha a csirkemell-filék túl vastagok, lapjára félbevágjuk.
hirdetés
A kivert szeleteket lehet fűszerezni, sózni, vagy szórjuk be grillfűszerrel, majd lehet állni hagyni. A csirkehúst és halat legalább fél óráig, a sertés- vagy borjúhúsnak kell egy óra is. Ezután a szeleteket lisztbe kell forgatni, majd villával felvert tojásba kell mártani –ehhez lehet egy kevés olajat is adni. Végül hempergessük zsemlemorzsába.
A zsemlemorzsát természetesen helyettesíthetjük mással is. Darált dióval, vagy cornflakes morzsával stb. Ha a zsemlemorzsát választjuk, és izgalmasabbá akarjuk tenni, keverhetünk bele magvakat, például szezámmagot, tökmagot, lenmagokat, napraforgómagokat. Törhetünk hozzá kukoricapelyhet is. Vagy reszelhetünk bele sajtot.
A húst leginkább olajban szoktuk sütni. Fontos a megfelelő hőmérséklet elérése. Ez minimum 150 C fok, de túl meleg se legyen. Próbának az egyik hús csücskét lógassuk bele a zsiradékba, ha fortyog és sistereg, akkor megfelelő a sütésre. Ha hideg a zsiradék, ne tegyünk bele semmit, mert átveszi az olaj ízét. A forró olajba tett hús alatt, vegyük takarékra a lángot, fedjük be, és így süssük, majd újra nagy lángos megforgatva süssük át a másik felét is. Amikor a húst már ki lehet venni a serpenyőből, az olajat le kell róla csöpögtetni. A frissen sültet helyezhetjük szalvétára, vagy éppen papír törlőkendőre.
A keleti konyhában is létezik panír, nem is akármilyen
A keleti konyha használ egy egyszerű módszert, méghozzá liszt, liszt-víz jéghideg vízzel kikeverve. Kis csomócskák maradhatnak rajta, de annál ropogósabb lesz a bunda. Az fontos, hogy jéghideg legyen a víz. Az így bundázott zöldségek csak nagyon frissen finomak, ropogósak. Az indiai konyha még használ panírhoz csicseriborsó- és sárgaborsó lisztet is. Ezt palacsinta-tészta állagúra keverik ki vízzel. Vagy natúr, de a legtöbbször fűszerezett. Ezt hívják pakorának.
Az angolos panírozás is megoldható, ilyenkor a kivert, besózott húst olvasztott vajba mártjuk, ezután zsemlemorzsába forgatjuk, és így már ki lehet sütni forró zsiradékban. Natúr sütés az, amikor lisztben – hal esetében ez lehet paprikás liszt is -, forgatjuk meg a rántanivalót. Orly módra készül a hús, ha tej és víz helyett sörrel higított palacsintatésztába mártjuk, és így kerül kisütésre. Ez kiváló zöldségek (cukkini, karfiol) és halak bundázására. Piccante, amikor az olasz panírozás szerint a zsemlemorzsába, fele-fele arányba parmezán sajtot teszünk. Íme, ezek a változatok készíthetőek el, ha rántott húsról van szó.
A hagyományos rántott hús, sertésből van. És köretnek rizs vagy sültkrumpli való hozzá, és persze a megfelelő befőttel vagy savanyúsággal kerül az asztalra. Jó étvágyat hozzá!
(forrás: gasztromanko.hu)