Az ellenállhatatlan csemege
hirdetés
Bonbont és más marcipános édességeket nem csak a szupermarketekben lehet szerezni, otthon is nyugodtan elkészíthetjük, jóval nagyobb mennyiségben. Ráadásul a házi desszertek mindig finomabbak, mert saját ízlésünkre formálhatjuk.
A marcipános meggybonbon elkészítése például nem is olyan bonyolult. Hozzávetőleg 60 db (kb. 35 dkg) meggyet magozzunk ki, majd ízesítsük kevés sütőrummal valamint mézzel, és időnként megkeverve hűtőszekrényben legalább 1 napig pácoljuk. Másnap készítsünk el egy adag marcipánt dióból. 15 dkg étkezési csokoládét darabokra tördelve grillsütőben vagy mikrohullámú sütőben lágyítsunk meg, szórjunk rá egy csipet sót, és gyúrjuk hozzá a szobahőmérsékletű masszához (fokozottan ügyeljünk arra, hogy ne süssük a csokoládét, mert vaj nélkül pillanatok alatt kiszárad). Ezután kihűtés nélkül, vizes kézzel formáljunk belőle diónyi méretű golyókat úgy, hogy minden egyes golyó közepébe helyezzünk egy szem meggyet. Végül tegyük néhány percre a mélyhűtőbe, majd a mártsuk 15 dkg étkezési csokoládéból, valamint 7 dkg vajból készített olvasztott csokoládéba, és hűtőszekrényben pár napig érleljük. A meggybonbont nem szükséges tortadarába vagy reszelt csokoládéba forgatni.
hirdetés
Ez a külföldön is igen kedvelt konyakos meggybonbonhoz hasonló csemege oly módon is elkészíthető, hogy 0,5 kg ízesített gesztenyemasszával és 4 tojássárgájából főzött krémmel összedolgozunk 20 dkg meglágyított csokoládét, és ebbe a rendkívül finom alapanyagba helyezzük be a meggyet. A gesztenyemasszát előzőleg célszerű burgonyatörőn átpréselni vagy 3 milliméteres lyukátmérőjű tárcsával ellátott húsdarálón áthajtani, hogy simább legyen. A tojások sárgáját 5 dkg mézzel simára keverve, és 1 dl tejjel felengedve takaréklángon főzzük kb. 20 percig, amíg kocsonya sűrűségűvé válik, majd lehűtve keverjük a gesztenyemasszához. Mivel a gesztenyemassza nem olyan kemény, mint a marcipán, formázás előtt is tegyük rövid ideig a mélyhűtőbe.
A gesztenyés meggybonbonhoz 40 db (kb. 25 dkg) meggyet magozzunk ki. Az olvasztott csokoládét 15 dkg étcsokoládéból és 6 dkg vajból készítsük. A kétféle meggybonbont még gusztusosabbá tehetjük, hogyha eltérő színű sztaniolpapírba csomagoljuk. Ha már nagyobb gyakorlattal rendelkezünk a formálásban, akkor a félgömb alakú masszába helyezett meggyre öntsünk egy keveset a rumos pácléből is, így még finomabb lesz. Lényegesen könnyebbé tehető ez a folyamat, amennyiben a mézes páclevet előzőleg mélyhűtőben kifagyasztjuk, és ebbe a fondantszerű masszába forgatjuk bele a lehűtött meggyet. Tovább könnyíti a helyzetünket, ha a meggyet nem választjuk ketté, hanem erre a célra szolgáló speciális készülékkel magozzuk ki, hogy egészben maradjon. A művelet végén érdemes áttapogatni minden szemet, mert előfordul, hogy némelyikben benne marad a mag, ezt pedig fogunk épsége bánná. Még kínosabb, ha valamelyik vendégünk harap rá a kemény magra. Mélyhűtőben tárolva mindkét bonbon hosszú ideig eltartható.
Közkedvelt tölteléke a marcipánnak a csokoládékrém is. A töltés egyszerűsítése érdekében ezt a változatot kocka alakúra készítsük. Előzőleg vegyük ki a vajat a hűtőből, hogy felengedjen, majd készítsünk egy adag marcipánt a fentiek szerint. Az összedolgozott masszát tegyük a mélyhűtőbe, hogy megdermedjen. Ezalatt 2 tojássárgájából, 6 dkg mézből, 2 evőkanál kakaóból és 1 dl tejből főzzünk csokoládékrémet, negyed vaníliarúddal ízesítve. Szükség esetén a vaníliarúd fél mokkáskanál vaníliás krémporral, vagy Bourbon-porral helyettesíthető. Finomabb lesz a töltelék, ha tej helyett tejszínt használunk hozzá. A lehűtött tojáskrémet keverjük habosra 15 dkg szobahőmérsékletű vajjal. Ha kész, tegyük a normál hűtőtérbe, hogy megdermedjen. Amikor ez megtörtént először vegyük ki a marcipánt, és szőlőcukorral meghintett alufólián nyújtsuk ki 36 × 21 cm méretűre, majd keresztben vágjuk ketté. A masszát vastag rúddá formálva helyezzük a fóliára, és a tetejét is szórjuk meg cukorral, hogy ne ragadjon bele a sodrófa. A másik megoldás, hogy egy megvizezett konyharuha egyik felére rakjuk. A másik felét ráhajtva szintén kinyújtható ragadásmentesen a massza. Ezután vegyük ki a krémet is a hűtőből, keverjük simára, és egyenletesen kenjük az egyik marcipánlapra. A fóliáról óvatosan lehúzva fektessük rá a másik lapot, és deszkával nyomkodjuk rá. A kitüremkedő csokoládékrémet kenjük az oldalára, és becsomagolva tegyük vissza a normál hűtőtérbe. Néhány órás dermesztés után megvizezett késsel vágjuk kb. 3 × 3 centiméteres kockákra, és mártsuk 20 dkg étcsokoládéból valamint 10 dkg vajból készült olvasztott csokoládéba. Ha elkészült újra tegyük a hűtőbe, hogy a máz is megdermedjen. Másnapig érleljük. Gusztusosabb lesz, ha minyonpapírokra rakva tálaljuk. Csak hűtőszekrényben tárolható. Polietilénfóliába csomagolva mélyhűtőben huzamosabb ideig is eltartható. A fenti alapanyagból kb. 42 db töltött marcipándesszert készíthető.