Ételek és borok: Mihez milyen bort igyunk?
hirdetés
Az étkezés és a bor az évszázadok alatt elválaszthatatlan fogalmakká váltak. A főúri udvarokon keresztül a polgárságig mindig és minden alkalommal nagy szerepet játszott és játszik a bor.
hirdetés
A világirodalom, a társadalomtudományok különös szeretettel emlékeznek meg a híres ünnepekről, politikai, történelmi döntésekről, ahol az asztalokról sohasem hiányozhatott a finom étek és a bor. Elválaszthatatlan fogalmakká lettek ők ketten: étkezés és bor, de a kialakult etikettet minden esetben illő és fontos betartani.
"A bornak ágyat kell vetni", azaz a borok íz- és zamatanyagai falatozás közben és után teljesednek ki. Érdemes tehát odafigyelni, hogy az egyes ételekhez milyen bor illik. A könnyű ételek könnyű borokat, a nehéz ételek nehéz borokat (nagy sav- és alkoholtartalmúak) kívánnak. Egy-egy étel könnyű vagy nehéz voltát elsődlegesen az alkalmazott konyhatechnika szabja meg. A csirkehús általában könnyű, mert víztartalma magas, zsírtartalma pedig alacsony. Ha azonban a csirkehúsból sok hagymával, pirospaprikával zsíros pörköltet készítünk, vagy bepanírozzuk és kisütjük olajban, akkor a kész étel - bár csirkehúsból készült - már a nehéz ételekhez tartozik. Könnyű ételekhez tartoznak a lazább szerkezetű ételek is, amelyeket olyan lazító műveletekkel készítenek, mint habverés, habarás, kikeverés. Az emésztőnedvek számára így nagyobb a hozzáférhető felület, ami megkönnyíti az emésztést. A mérsékelten és lazítóanyaggal elkevert vagdalthús (fasírozott) könnyebb étel az egybesült húsoknál.
Mielőtt terített asztalhoz ülnénk, hajtsunk le egy kis aperitifet, de a hagyományos égetett szeszesital (pálinka és társai) helyett egy pohár pezsgő, nem túl édes aszú vagy szamorodni sokkal elegánsabb. Kiváló aperitif bor a Rose és a Rajnai Rizling is. A cukor mögött megbújó savak kitűnő étvágygerjesztők.
Levesekhez (pl. húslevesek, gulyás ) könnyű, illatos, zamatos bort kínáljunk, mint a homoki borok (Leányka, Hárslevelű). Kerüljük a savas borokat, mert az üres gyomornak nem tesznek jót. Az előételekhez általában a könnyű, fiatalos, száraz fehérborok illenek, mint az Olaszrizling, vagy a Cserszegi fűszeres.
A főételeknél, ha zsírosabb, fűszeresebb az étel, akkor a testes, magas sav- és alkoholtartalmú borok a legmegfelelőbbek. Ilyenek a Hárslevelű, a Kékfrankos, a Cabernet Sauvignon, a Merlot, a Zweigelt. A könnyebb ételekhez a lágy, kevés savtartalmú borok illenek, mint a Kékoportó, az Olaszrizling, a Tramini vagy a Rose.
A halételekhez csak bort szervírozzunk, hiszen "átkozott a hal a harmadik vizben". E szólás szerint a hal a gyomorban is úszni akar, de nem vízben.. A Sauvignon blanc, az Olaszrizling, a Hárslevelű és a Chardonnay a legalkalmasabb. A borjúhúsokhoz a nem túl nehéz, fűszeres illatú és zamatú borok a legkellemesebbek, mint az Olaszrizling, a Tramini vagy a Zweigelt, a marhasültekhez pedig a Merlot, a Kékfrankos, és a Cabernet Sauvignon illenek.
A vadhúsokhoz vörösbort (Kékfrankos, Kékoportó, Cabarnet Sauvignon) ajánlatos fogyasztani, mert ezen ételek íz- és zamatgazdagságát a vörösborok nem nyomják el.
A sajtok kitűnően illenek a borozgatáshoz, a borkóstolás elengedhetetlen "kellékei". A kemény sajtokhoz a Cabernet Sauvignon, Merlot, a lágy sajtokhoz a Hárslevelű és a Chardonnay, a kékpenészes sajtokhoz a libamáj és édes borok illenek.
A desszertekhez, édességekhez az édes borok (Hárslevelű, Tramini, Szürkebarát, Szamorodni), vagy pezsgők illenek. Gyümölcsökhöz édes, illatos, fűszeres, esetleg óízű úgynevezett nagy borokat (Muskotály, Aszú, Szamorodni), vagy édes pezsgőt fogyasszunk.
Megjegyzés: Ha leöntöttük magunkat borral, házi praktikákkal ki lehet szedni as foltot.