Fűszerolajok a polcon
hirdetés
Az olajak közül a legértékesebbek a hidegen sajtolt olajak, de sajnos drágák és korlátozott a szavatosságuk. A finomított olajak olcsóbbak, hosszabb ideig eltarthatók és íz–semlegesek. Ugyanakkor hiányzik belőlük sok–sok egészséges összetevő.
Az olaj gyorsan megavasodik, ezért a felbontott üveget hűvös, sötét helyen tartsuk és lehetőleg hamar használjuk fel. Felbontás után 5-6 hétig tarthatók el, a finomítottak viszont kb. 6 hónapig. Az olajak izét fűszerekkel is megbolondjthatjuk, salátákhoz és öntetekhez nagyon finomak. Íme, néhány tipp:
hirdetés
Olívaolaj: Három különböző fajtája létezik, de a legértékesebb a szűz olívaolaj. Az olívaolaj védi az ereket és elősegíti az emésztést.
Dióolaj: Jellegzetes dió íze miatt ideális salátaöntetek készítéséhez.
Kukoricacsíra-olaj: Kukoricaszem csírájából állítják elő, ideális salátaöntetek készítéséhez. Jellegzetes, pikáns pattogatott kukorica ízt varázsol a salátákhoz.
Mogyoróolaj: Lágy ízű olaj, alkalmas sütéshez, főzéshez, különösen az ázsiai ételekkel harmonizál.
Szója és napraforgóolaj: Mindkettő semleges ízű, alkalmas salátákhoz, sütéshez, főzéshez.
Bazsalikomos olaj: Egy sima felületű üvegbe tegyünk pár levél friss bazsalikomot majd öntsük fel olíva olajjal. Elkészíthetjük napraforgó olajjal is. Zárjuk le jól és 2-3 hét elteltével használhatjuk is salátához, majonéz készítéséhez, pácoláshoz, főzéshez.
Currys olaj: Pár teáskanálnyi curry port keverjünk az olajba majd várjunk vele szintén pár hetet. Felhasználható tészta és zöldségételek készítéséhez.
Gyömbéres olaj: Pár szelet friss gyömbért tegyünk az olajba, majd egy kis idő elteltével használjuk a marhahúsok pácolásához, kevés szójaszósszal el is készíthetjük vele.
Narancsos olaj: Kíváló süteményekhez, amikbe citrom vagy narancs reszelt héját kérik. Ilyenkor a recept által megkívánt margarin felét ezzel az olajjal lehet helyettesíteni.
Mandulás olaj: Egy marék mandulával könnyedén meg lehet bolondítani az olíva olajat. Két hét alatt összeérnek az ízek, kiváló süteményekhez. Ilyenkor ezzel kell a fél margarin mennyiséget pótolni.
A fűszerolajok, ha szépen ízlésesen vannak elkészítve, akkor nemcsak kiváló ételkészítési alapanyag de kiváló és igen érdekes, és egyedi ajándék is tud lenni. Ajánlom mindenkinek, hogy ajándékozza meg ismerőseit, barátait a saját maga készített fűszerolajjal.
A fűszerolajok előnyei
Dietikus szempontból a gyógynövényes olajok használatának két fő jelentősége van.
Szervezetünk lényegesen több minőségi természetes olajhoz jut, amelyben nagy mennyiségű fontos esszenciális zsírsavak találhatók. Ezek a nélkülözhetetlen anyagok, ha elegendő mennyiségeben adagoljuk, javítja az ellenálló képességet, elősegíti a gyulladásgátló anyagok képződését. Az esszenciális zsírsavak az emberi szervezet sok fontos funkciójához szükségesek. Ismert tény, hogy népességünk nagy része inkább hiányával, és annak minden következményével szenved. Főleg a szigorú zsírszegény diétáknál fordulhat elő ez súlyos formában. A zsírszegény diétáknál fontos korlátozni a zsírjellegű olajok fogyasztását, de általában nem szükséges csökkenteni a növényi eredetű olajok bevitelét.
Közismert, hogy egy sor diétánál változtatni kell a megszokott étel összetételét. Így pl.: magas vérnyomással szenvedőknél csökkenteni kell a só mennyiségét. Ugyanakkor sótlan ételek fogyasztása nem felel meg étkezési szokásainknak, és "íztelen" lesz az étel. Kevésbé ismert, hogy valamilyen aromatikus anyag használata kellemes ízt adhat a sótlan ételeknek is. Csak azt kell megszokni, hogy só helyett az ételeknek más aromájuk lesz. Ez a tény dietetikus szempontból kedvező helyzetet teremt, hiszen a minőségi gyógynövényolajos aromákat mindenki használhatja, még diétázó betegek is.
A tudományos kutatások szerint egészségünk megőrzéséhez a fehérjéken, szénhidrátokon túl szükségünk van járulékos táp-, íz- és illatanyagokra is, mint például illóolajok, vitaminok, ásványi anyagok, szerves savak, keserű anyagok, glikozidok. Ezek legnagyobb részt a fűszernövényekben találhatók meg. Sajnos a „modern” konyha leginkább csak a káros hatású fekete borsot, csípős paprikát és konyhasót használja nagyobb mennyiségben, érdemes tehát megismerkednünk más fűszernövényekkel is, velük még az unásig ismert ételeinket is újjávarázsolhatjuk.