“Hadd főzzek ma magamnak”
hirdetés
Van, amikor lemondunk saját kedvenc ételeinktől, mert a család nem szereti őket. Például nem mindenki szereti a pacallevest, van, aki az édességektől óvakodik. Ajánlunk néhány receptet, amivel hódítani lehet, de ha nem is, a mi pocakunk biztos boldog lesz.
hirdetés
Citromos zöldbableves
Megtisztítunk, kis darabokra vágunk 40 deka zöldbabot, és másfél liter vízben feltesszük főni. Beleteszünk 1-1 szál megtisztított, négybe vágott sárgarépát és petrezselyem-gyökeret, egy darabka citromhéjat, és az egészet megsózzuk. Amikor a bab megpuhul, öt deka vajból egy púpos evőkanál liszttel világos rántást készítünk, besűrítjük a levest és beledobunk két pár karikára vágott virslit. (Ha műanyag burkolja a virslit, azt előzőleg lehúzzuk róla.) Egy csapott evőkanál lisztet simára keverünk két deci tejföllel, és tésztaszűrőn keresztül, közben kevergetve a levesbe öntjük.Még 35 percig főzzük, és egy kevés citromlével savanyítva tálaljuk. Kellemesen üdítő, pikáns őszi leves, ha virsli nélkül készítjük, hidegen is tálalhatjuk.
Alföldi zúzapörkölt
Apró kockákra vágunk, és üvegesre kisütünk 10 deka füstölt szalonnát. Aranysárgára pirítunk rajta egy jókora fej finomra vágott vöröshagymát, meghintjük egy csapott evőkanálnyi pirospaprikával, és beleforgatunk egy csomag felengedett, fagyasztott csirkezúzát. (Ajánlatos átvizsgálni, hogy mindegyik megtisztított-e, és félbe vágni a zúzadarabokat.) Annyi vízzel, hogy éppen ellepje, pároljuk, 1-1 késhegynyi őrölt köménnyel, őrölt borssal, sóval, két gerezd összevagdalt fokhagymával fűszerezve. Ha a zúza már félig megpuhult, közékeverünk egy fél kg meghámozott, cikkekre vágott burgonyát, és annyi vízzel, hogy majdnem ellepje, teljesen megpároljuk. Salátával adjuk asztalra. Tehetünk bele a párolás során 1-1 darab mirelit paradicsomot meg zöldpaprikát is, vagy e helyett egy mokkáskanálnyi Píros Arany krémet, illetve egy kevés paradicsompürét.
Zserbó szelet
Összegyúrunk 50 deka finomlisztet 25 deka margarinnal, két deka összemorzsolt élesztővel, két tojássárgájával, öt dkg porcukorral. Egy csipet sóval meg annyi tejföllel, hogy rugalmas, kissé lágy tésztát kapjunk. Egy óráig pihentetjük, majd három cipóba osztjuk. Az egyiket kinyújtjuk, kibélelünk vele egy nagy tepsit, és megkenjük barackízzel, meghintjük cukor és darált dió keverékével. Erre fektetjük a második, lappá nyújtott tésztacipót, ezt is lekvározzuk, megszórjuk cukorral és dióval. A harmadik tésztalapot ráfektetve, tetejét villával megszurkáljuk. (Az egészhez 25 dkg darált dió és 20 dkg porcukor kell). A forró sütőbe tesszük, de öt perc múlva a tüzet mérsékeljük, úgy sütjük szép pirosra a tésztát. A tepsiben hagyjuk kihűlni, majd bevonjuk keserűcsokoládé-mázzal, amelyhez simára kevertünk két púpos evőkanál kakaót két púpos evőkanál cukorral meg egy kevés vízzel, a tűzön kevergetve sűrűre főztük. A tűzről levéve beledobunk két dkg vajat és addig keverjük, amíg a vaj el nem olvadt. Azonnal a tésztára kell kenni ecsettel, vagy tollazóval és szellős helyen megszárítani. Csak annyit vágunk mindig belőle 2-3 centis kockákra, amennyit a tálra rakunk.
Francia gombasaláta
Kb. 40 dkg szép csiperkegombának a gyökér felőli talpáról egy vékony lapot levágunk, a többit alaposan megmossuk, vastagra felszeleteljük. Rácsavarjuk két citrom levét, 1-1 késhegynyi kakukkfűvel, bazsalikommal, majoránnával, őrölt borssal ízesítjük. 2-3 óráig ebben a páclében áztatjuk, közben a tálat időnként megrázzuk, hogy ezzel forgassuk a gombaszeleteket. Ezután a levét leöntjük róla, de félretesszük. Simára keverünk egy kiskanál mustárt 2-3 evőkanál olajjal meg egy deci tejszínnel, és ebbe forgatjuk a gombát, csak annyi félretett páclével ízesítve, hogy kellemesen savanykás legyen. Közvetlenül fogyasztás előtt nagyon kevés sót is adunk hozzá.