Készítsünk padlizsános ételeket
hirdetés
A padlizsán az olasz és görög konyhában jelent meg először, de a tojásgyümölcsnek (angolul eggplant), azaz a padlizsánnak a népszerűsége más országban is dominál. A helyi konyhákban számos étel alapanyaga, köszönhetően annak, hogy igen sokféle módon elkészíthető.
Aki él-hal a padlizsánért, annak most lehetősége van elkészíteni ezeket az ételeket, és persze ezáltal új ízeket is kipróbálni.
hirdetés
Sült padlizsán sajttal
A sült padlizsánnal a kezdő konyhatündérek is kísérletezhetnek. A hozzávalók az alábbiak: 2 közepes nagyságú padlizsán, 2 nagyobb paradicsom, 300 g ementáli, olívaolaj, 2 nagyobb gerezd fokhagyma, oregánó és só. A padlizsánokat megmossuk, és vastagabb (kb. 1 cm-es) szeletekre vágjuk. A tetejét rácsformában bevagdossuk, és megsózzuk, majd sütőpapírral kibélelt tepsibe fektetjük a szeleteket. A paradicsomokat nagyon apró kockákra vágjuk, és egy tálban picit megsózzuk, oregánót szórunk rá, a fokhagymát fokhagymanyomón átnyomjuk, és ezt is beletesszük a paradicsomhoz. A sajtot lereszeljük, és kb. 1/3-ad részét a paradicsomhoz adjuk. Az egészet jól összekeverjük. A padlizsánok tetejét jó bőven bekenjük olívaolajjal, és a paradicsomos keveréket elosztjuk a padlizsánokon. Mehet az előmelegített sütőbe: légkeverésesen 180 fokon addig sütjük, míg a padlizsán megpuhul. Kivesszük a tepsit, és a maradék sajtot elosztjuk a padlizsánok tetején, majd pár percre még visszatoljuk a sütőbe, hogy a sajt megolvadjon a tetején.
Töltött padlizsán
Azok, akik szeretik a töltött és sült zöldségeket, azoknak a töltött padlizsán igen csak jó választás lesz, és nagyon kevés alapanyagból készül el. Kell hozzá 1 nagy db padlizsán, 0.3 kg darált sertéshús, 1 közepes db vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 3 közepes db sárgarépa, 250 g tejföl, 10 dkg sajt, 3 ek olívaolaj, petrezselyem ízlés szerint. A fűszerek közül érdemes még hozzáadni sót, borsot, majoránnát, kakukkfüvet és fűszerköményt használni. Ha előkészítettük a hozzávalókat, akkor lépésről lépésre haladva pillanatok előtt összeállíthatjuk a töltött padlizsánt. Első lépésként a hagymát felaprítjuk, és az olívaolajban kicsit megpirítjuk. Közben a répákat megpucoljuk, és vékony darabokra vágjuk vagy reszeljük. Ez pont annyi idő, míg megpirul a hagyma, így már hozzá is rakhatjuk a répát. Egy párszor megkeverjük, és a darált hús is mehet bele. Ízlés szerint fűszerezünk, fokhagyma, petrezselyem, só, bors, majoránna, kakukkfű, őrölt kömény. Ezután a padlizsánt megmossuk, meghámozzuk, levágjuk a két végét, félbevágjuk, és kiszedjük a belsejét. Közben előmelegítjük a sütőt 180 fokra. A húst miután megpirult, levesszük a gázról, hozzáborítjuk a tejfölt, és a sajtnak egy részét is hozzáreszeljük, így összekeverjük. A padlizsánt megsózzuk, és belelapátoljuk a tölteléket. A maradék sajttal megszórjuk a tetejét, és mehet a sütőbe. 20-25 percig sütjük, míg a sajt megbarnul picit, késsel ellenőrizhetjük a padlizsánt is. Akkor jó, ha már teljesen puha.
Grillezett padlizsán és csirke
Ha éppen 90 napos diétázunk és fontos számunkra, hogy a fehérjenapon a hús mellé valóban könnyű köretet fogyasszunk, ugyanakkor már a salátákból elegünk van, vegyünk elő két szelet csirkemellet és egy nagyobb padlizsánt és grillezzük őket meg. A csirkehúst fűszerezzük meg sóval, borssal, kevés bazsalikommal vagy oregánóval. A padlizsánt mossuk meg, karikázzuk fel, majd sózzuk és borsozzuk kicsit. Kevés olajon, grillező serpenyőben süssük fehérrel a csirkét, majd ennek végeztével jöhetnek a padlizsánkarikák. A padlizsánt nem kell teljesen puhára grillezni, az a jó, ha a megpirult részek között a padlizsán félnyers marad. Így kevesebb víz párolog el a padlizsánból és jóval laktatósabb lesz, különösen diétakor.