Kocsonya egyszerűen elkészítve
hirdetés
A kocsonyáról az első írásos emlékek a XIV. századból származnak. A Le Viandier-ben, a középkori konyháról szóló receptgyűjteményben szerepel először a húsból készíthető kocsonya. Eredetileg az étel eltarthatóságának növelésére használták, hiszen akkoriban igen nehézkesen lehetett tárolni a romlandó ételeket. A kocsonyalével leöntött alapanyagokat viszont elvágták az oxigéntől, így néhány nappal tovább eltarthatóak voltak.
Másutt elengedhetetlen hagyományos étel. Például Miskolc környékén sok étteremben, borozóban szolgálnak fel manapság is borkorcsolya gyanánt kocsonyát. A legenda szerint az egyik borospincében, a vendégek számára kiporciózott és dermedni letett kocsonyába a hideg elől pincébe húzódott békák egyike beleugrott, és benne is ragadt. Aztán egy kocsonyára éhes vendégnek és egy figyelmetlen pincérnek köszönhetően napvilágot látott a vadul pislogó kocsonya.
hirdetés
Nagyon sokféleképpen készítik, én a legegyszerűbb módon elkészített változatát szeretem!
Hozzávalók:
- 2 első sertéscsülök
- 4-5 sertésköröm
- pár darab sertésbőr
- Sertésfül, s van, aki a farkát is beleteszi, én nem szeretem
- 4 gerezd fokhagyma
- 20 szem fekete bors
- 2 babérlevél
- só
Elkészítés:
- A sertésrészeket alaposan átmosom, majd beleteszem egy fazékba, s felöntöm bőségesen vízzel.
- Amikor felforr, leszedem a habját, s beleteszem a fűszereket.
- Kb. 4 órát kell takaréklángon főzni, de a lényege az, hogy amikor már érezni az állagváltozást a lénél, és a csontok lassan kifordulnak a felszeletelt csülökből, akkor jónak tekinthető!
- Kiszedem a részeket hőálló tálakba, estleg mélyebb tányérokba, majd átszűrve rájuköntöm merőkanalazom a levet, hogy ellepje a sertésdarabokat.
- Hideg helyre viszem, például a spájzba, hogy kihűljenek, s ha megfelelően hideg van, ott is elállnak, ha nem, később beteszem a kocsonyákat a hűtőbe.
- Fogyasztás előtt szedem le csak a tetejükön megdermedt zsírt, így még tovább elállnak, nem eresztenek levet.