Nincs több titok: így készül a tökéletes csirkealaplé
hirdetés
Nagyon finom alaplét készíthetünk egy nagy, jó minőségű, sütőben sült csirke maradékából, ideértve a nyesedéket, aprólékot, pecsenyeszaftot és a szeletelés után a tányéron maradt húsdarabokat is. Világosabb alapléhez nyers csirkecsontok is használhatók, de ezeket előtte pirítsuk meg, ha gazdagabb színt és ízt szeretnénk kapni.
Ha kb. 1 liternyi alaplevet szeretnénk készíteni, akkor ezekre lesz szükségünk: 1,5 liter víz, 1 nagy sült csirke csontjai és minden nyesedéke, vagy 50 dkg nyers csirkecsont vagy –szárny; 1 vöröshagyma, héjastul, durvára aprítva; 1 nagy sárgarépa, szintén durvára aprítva; 1 póréhagyma durvára vágva; néhány babérlevél és 1 teáskanál szemes fekete vagy fehér bors.
hirdetés
A csirkecsontokat vagy –szárnyakat tegyük hússütő tepsibe és 200°C-ra előmelegített sütőben 30 percig pirítsuk. Tegyük át egy nagy lábosba vagy leveses fazékba, amiben kényelmesen elférnek. Adjuk hozzá a többi hozzávalót, és öntsük fel annyi hideg vízzel, hogy teljesen ellepje. Lassú tűzön forraljuk fel, majd csökkentsük a hőmérsékletet annyira, hogy éppen csak gyöngyözzön, fedő nélkül pedig főzzük kb. 2 órán át. Szűrjük át finom lyukú szűrőn és hagyjuk kihűlni.
Vadalapot is ugyanúgy tudunk készíteni. A vadalapléhez a csirkecsontokat és nyesedékeket vagy szárnyakat cseréljük fel kistestű vadszárnyasok – például galamb vagy fogoly – csontjaira. Persze adhatunk még hozzá más csontokat is ahhoz, hogy a megfelelő csontmennyiséget megkapjuk. Tegyünk bele egy teáskanálnyi borókabogyót is, valamint egy maréknyi kakukkfűágat ízesítőnek. Azonban arra vigyázzunk, hogy a vadalaplé inkább télies vadragukhoz és pitékhez használható fel.
Amire oda érdemes figyelni
Sose keverjük a különböző fajtájú csontokat, mert az ízek zavaróak lesznek. A kivételt a marha és borjúcsont, a sertés- és szárnyascsont, vagy a sertés és borjúcsont kombinációja képezi, ezek semlegesebbek, egymást kiegészítő ízekkel rendelkeznek. Készítéskor ne sózzuk az alaplét, mert beforraláskor túl sóssá fog válni. Csak a felhasználáskor kell ízlésünkhöz igazítani a sózást.
Vegáknak zöldségalaplé
Ha nem szeretnénk csontokból és húsokból alaplevet főzni, akkor készíthetünk egy remek zöldségalaplét is, ami ugyanúgy beforralható, ha erőteljesebb aromákat szeretnénk, mint a húsos társaikat. Azonban tartózkodjuk az olyan erős ízű zöldségektől, mint a káposzta, vagy az olyan keményítőtartalmúaktól, mint a krumpli, ami pedig opálossá tenné az alaplét. Egy maréknyi szárított gomba jelentősen dob az alaplé ízén, ha pedig a vöröshagymát héjastul főzzük bele, sötétebb árnyalatot nyerünk.
A zöldség alaplébe 1,5 liternyi víz és 1 evőkanál olívaolaj vagy semleges ízű olaj kell, 2 vöröshagyma (akár héjastul), 2 durvára aprított sárgarépa, 1 szál zeller, valamint 50 dkg vegyes zöldség (pasztinák, édesköménygumó, póréhagyma, cukkini, paradicsom, gomba), petrezselyem zöldje és kakukkfű ágak, illetve szemes fehér vagy fekete borsból egy teáskanálnyi mennyiség. Az olajat tegyük leveses fazékba, hevítsük fel, majd enyhén pirítsuk meg rajta a zöldségeket, ameddig el nem kezdenek puhulni. Ekkor kell a zöldfűszereket is hozzáadni, a borsot és a vizet. Forraljuk fel, csökkentsük a lángot és főzzük az egészet 30-40 percig. Mielőtt átszűrnénk, hagyjuk azért kihűlni, addig is érnek az ízek.