Vegetáriánus ételek húsevőknek is
hirdetés
Hölgyeim és uraim, a vegetáriánus étrend is lehet éppen olyan finom, éppen olyan élvezetes és persze tápláló, mint bármely más húsokat tartalmazó étel. Persze nem mondom azt, hogy nem kell hozzá némi vállalkozó szellem, de mindenképpen megéri új ízeket, ételeket bevinni, unalmas, ellaposodott étkezési szokásainkba.
Levesek, raguk, pástétomok, az észak-európai tradícióban, curryk, dhalok és kevert, sült ételek, a Távol-Keletről, Észak-Afrikából és a Közép-Keletről pedig olyan specialitások, mint a kuszkusz és a falafel érkeztek meg hozzánk is. Talán még ennél is fontosabb a „mediterrán étrend" hatása, amely gazdagon használja az olívaolajat, a fokhagymát, a friss zöldségeket, babféléket és a tésztaféléket.
hirdetés
A receptekhez friss terményeket és teljes értékű gabonaféléket vettem alapul, nem pedig feldolgozott, konzerv vagy zacskó ételeket. Kivételeim ez alól a paradicsomkonzerv és a fagyasztott borsó - hol is lehet manapság frisset venni? -, valamint a fagyasztott spenót. Ma könnyebben hozzájuthatunk a friss spenóthoz, mint régebben, de rendkívül drága lehet. A friss spenótból legalább kétszer, de talán még háromszor is többre van szükség, mint a fagyasztottból.
Currys paszternákleves-mennyei és laktató első fogás
Talán a cékla kivételével minden gumós zöldséget elkészíthetünk e recept szerint. A levest az enyhe curryíz még változatosabbá teszi.
Hozzávalók: 1 nagy fej vöröshagyma, megtisztítva, karikákra vágva, 1 evőkanál olaj, 45 dkg paszternák megtisztítva, feldarabolva, 1 evőkanál currypor, só és frissen őrölt fekete bors, 9 dl zöldségleves
Hogyan készítsük el? Enyhén barnára pirítsuk meg a hagymát az olajban, adjuk hozzá a paszternákot és a curryport, amivel még 2-3 percig pároljuk. Fűszerezzük ízlés szerint, majd öntsük hozzá a zöldséglevest, és forraljuk fel. Fedjük le az edényt, és lassú tűzön főzzük, míg a paszternák meg nem puhul. Nyomjuk át turmix- vagy robotgéppel, esetleg szitán törjük át.
Mediterrán töltött padlizsán- második fogásnak
Ennek az ételnek az ízeit a tipikus mediterrán alapanyagok: az olívaolaj, az olívabogyó és a kapribogyó határozzák meg. Ezt a szokatlan tölteléket grillezett radichióra is tehetjük, ha sikerül beszereznünk.
Hozzávalók: 2 kis vagy közepes padlizsán megtisztítva és hosszában félbevágva 12 fekete olajbogyó kimagozva, feldarabolva 4 evőkanál fenyőmandula enyhén megpirítva 4 evőkanál friss, vágott petrezselyemzöld. 2 evőkanál mazsola, 2 gerezd fokhagyma finomra vágva, 2 evőkanál lecsepegtetett kapribogyó, 1 szál oregano olívaolaj, 2 paradicsom nagyon vékonyra szelve.
Elkészítés: Melegítsük be a sütőt 230 °C-ra. A négy darab fél padlizsánt vágott felükkel felfelé tegyük sütőformába, és vagdossuk be kereszt irányban. Az olaj és a paradicsom kivételével keverjük össze a többi hozzávalót. Halmozzuk a tölteléket a padlizsándarabokra, fedjük be paradicsomszeletekkel és hintsük meg olajjal. Ennyi az egész!
Narancsos sajtlabdák, ha valaki édesre vágyik
Az édesszájú vendégek kedvére való ez az étel, amiben szárított gyümölcsök, narancslé és krémsajt van.
Hozzávalók: 60 darab 22,5 dkg datolya, 22,5 kg mazsola, 15 dkg hámozott mandula 45 dkg lágy krémsajt, 1 narancs leve és reszelt héja, 1 kávéskanál fűszerkeverék, 3-4 evőkanál pörkölt szezámmag darálva, 7 narancs.
Elkészítés: Vágjuk nagyon apróra a mazsolát, a datolyát és a mandulát, keverjük a krémsajtba. Tegyünk bele fűszerkeveréket és 1 narancs reszelt héját, annyi narancslével, amennyivel sűrű krémmé tudjuk keverni. Ha jól elkevertük, tegyük hűtőbe 4-6 órára. A hűtőből kivéve formázzunk kb. 60 db kis labdát belőle. Forgassuk meg mindegyiket darált, pörkölt szezámmagban. A tálaláshoz szeljük fel a megmaradt narancsokat vékony cikkekre, majd rendezzük el a sajtlabdákkal együtt a nagy tálon.
Képek: receptvaros.hu és sutizona.blogspot.ro