A Harmadik Birodalom Roberto Bolaño szemével
hirdetés
Roberto Bolaño hagyatékból előkerült regényét mutatja be az Európa Könyvkiadó és a Budapesti Cervantes Intézet. A 2003-ban elhunyt Roberto Bolaño korai regényében is érezhető az a féktelen írói erő és fantázia, amelyben azután megszülettek a remekművek: a magyarul is olvasható „Vad nyomozók” és a monumentális „2666”.
Bolaño leginkább hangulatokat teremt ebben a könyvében: elsősorban is várakozást és szorongást; a feszültség egyre nő, de végül egyetlen felvetett kérdésre – náci lelkület, játékőrület, tengeri baleset, férfi és nő kapcsolata – sem kapunk egyértelmű választ.
hirdetés
A regény főhőse Udo Bergman, a Harmadik Birodalom nevű, bonyolult szabályrendszerű, táblás stratégiai játék német bajnoka. Ingeborggal, a barátnőjével nyaral a Costa Braván: hosszú órákat tölt egymagában a szállodai szobájában, ugyanis épp egy nagy versenyre készül, előadást is ír a témáról, és rendszeresen naplót vezet. Feltűnik egy másik német pár, Charly és Hanna, két fura helyi alak, a Farkas és a Bárány, egy titokzatos, égési foltokkal borított latin-amerikai vízibicikli-kölcsönző, az Égettarcú, és ott van még a szállót vezető, szépséges Frau Else meg egy csinos szobalány, Clarita is. Az idillnek hirtelen vége szakad, amikor egy napon Charly szörfözés közben eltűnik a tengerben. A barátnője hamar összepakol és elutazik, majd Ingeborg is hazaindul, így aztán az egész rendőrségi ügy Udo nyakába szakad. Ő igyekszik helytállni, de közben egyre bonyolultabbak és rejtélyesebbek lesznek a szereplők közti viszonyok...
Az ötvenévesen elhunyt Roberto Bolaño a legfontosabb latin-amerikai író Gabriel García Márquez óta. Chilében született, tinédzseréveit Mexikóban töltötte, később a forradalom miatt tért vissza Chilébe. Néhány évig Mexikóban élt, majd 1977-ben Európába utazott, végül a Barcelona melletti Blanes-ben telepedett le.
Roberto Bolaño A Harmadik Birodalom című regényét Scholz László fordításában jelentette meg az Európa Könyvkiadó. A könyvről a fordítóval M. Nagy Miklós beszélget 2016. február 18-án 18 órától a Budapesti Cervantes Intézetben.
Kép, szöveg: Európa Könyvkiadó