Arnold Schwarzenegger: Utam a csúcsra
hirdetés
Arnold Schwarzenegger két évtized alatt páratlan sikereket ért el bodybilderként, de mióta visszavonult színészként is igen nagy népszerűségnek örvend. Könyvében megismertet bennünket a küzdelmekkel, kalandokkal teli életével, a testépítő sport szépségeivel, örömeivel.
Megtudjuk, miként ért el a testi tökéletesség csúcsáig, hogyan is lett filmsztár. Azoknak is hasznos ez a könyv, akik szeretnének elkezdeni a testépítéssel foglalkozni, mivel bemutat egy teljes, lépésről lépésre haladó gyakorlatrendszert is, sőt négynapos, speciális edzésprogramok összeállításához is segítséget ad. Megéri lapozni annak is, aki csak mint embert szeretné megismerni Arnoldot, hiszen igen személyes dolgokba is beavatja az olvasót. Elárulja, hogy egy sportot szerető és gyakorló családból származik, édesapja a jégtekejáték bajnoka volt. Épp az ő bátorítására találkozik először a szervezett, versenyszerű sporttal. A labdarúgás 13 éves koráig elégítette őt ki, de már ekkor kezdett olyan sportágat keresni, ahol egyénileg kell helytállni és az egyéni teljesítmény a döntő! Továbbá elmeséli könyvében, hogy milyen volt, miként zajlott első látogatása egy edzőteremben, ahogy ő nevezi testépítő stúdióban. A futball edzője állt elő azzal a javaslattal, hogy az alapozó időszakban próbáljon meg néhány súlyzós edzést jobb kondíciója érdekében. Elárulja, hogy akkor látott először súlyzókat és a látvány lenyűgözte. Elmesélte, hogy igen sok időt kezdet eltölteni edzőteremben olyannyira sokat, hogy szinte csak ott volt. Apja ezt megsokallta és közölte vele, hogy csak heti háromszor fogja engedni edzeni. Arnold úgy döntött, hogy berendez magának egy edzőtermet otthon. Ennek elmondása szerint a lakásuk tökéletesen megfelelt, hiszen a házukat kastélyszerűen építették a falak másfél méter vastagok voltak és a padló is jó vastag. Így egy edzőterem nyugodtan berendezhető volt a padló és a falak a nehéz súlyzók nyomását tökéletesen elviselték. Fűtés az nem volt, de nem zavarta őt az edzésben, még akkor is gyúrt mikor kint fagyott! Csak egy dolgot hiányolt az otthoni edzésekhez, ami nem volt más, mint egy jó edzőpartnert, aki épp olyan lelkes, mint ő és segít a nehezebb pillanatokban. Karl Gerstl-el kezdett el edzeni, aki orvos volt és már az első programja összeállításában is segédkezett. Akkor edzünk a leghatékonyabban Arnold szerint, ha van lelkes edzőtársunk. Bámulatra méltó mennyivel keményebben és gyorsabban tudunk dolgozni, ha van valaki kivel együtt gyúrhatunk mondja a könyv szerzője. A nőkhöz fűződő kapcsolatairól is több mindent megtudunk.
hirdetés
Táplálkozási útmutatója pedig mindenképpen figyelemre méltó az izmok növelésére alkalmas táplálkozás részletesen le van itt írva. Mielőtt testépítésbe kezdünk szükséges szert tennünk bizonyos alapismeretekre a táplálkozásról, erre is ez a könyv kiválóan alkalmas. A testépítésben sem szabad lebecsülnünk a szellemi beállítottságunk fontosságát. Arnold azt vallja, hogy a lelki megterhelések, gondok bizony a testi erőnket is csökkentik és mind edzésünket mind az izomfejlődésünket negatívan befolyásolják. Ezért igen fontos hogy a pozitív bealítottság ne csak a teremben legyen felellhető, de étkezésben pihenésünkben is legyen meg. Javasolja, hogy útban a terem felé tűzzünk ki magunk elé közeli célokat, és ne úgy kezdjünk el edzeni, hogy „jaj már megint edzés!” A könyvet azok is haszonnal lapozhatják, akik nem testépítők, hanem egészségük megőrzésére, növelésére törekszenek, legyenek bármilyen életkorúak is.