Készítsünk ovális kosarat és ceruzatartót csuhéból!
hirdetés
Elevenítsük fel a régi hagyományokat, és készítsünk csehéből különféle használati tárgyakat. Hobbiboltban is be lehet szerezni a csuhét, de saját kezűleg is gyűjthetjük, száríthatjuk.
Ovális kosár
hirdetés
Anyagok: 1 db kaptafa (a lenti méretben), csuhé, kb. 50...60 g, 47 db szög, 2 cm-es, kalapács, szögkihúzó fogó, csuhézótű és csuhévágó olló.
Méret: a kosár aljának hosszúsága: 18 cm A kosár szájának hosszúsága: 22 cm A kosár magassága: 4 cm
Elkészítés:
A megadott méretre esztergált kaptafára 4 cm-re az aljától, jelöljük ki a kosár magasságát és jelöljük be a 31 db szög helyét egymástól kb. 1,8 cm távolságban, majd a jelölt pontokba üssük be a szögeket (kb. 2-3 mm mélyen). A fa kaptafa aljára, a négy sarokba 1-1 cm-es távolságba üssünk négy-négy szöget, amelyek majd kitámasztják a sorokat, így a felhúzott, sodort szálak nem csúsznak össze. Összesen 16 db szög szükséges még a kaptafa aljára is.
A kaptafa felső peremének a szélén, a legszélső ötszöget hagyjuk egyelőre üresen, és a mellettük lévő szögpártól haladunk sodorva, jobbra mindaddig, amíg elérjük a túlsó oldalon is kihagyott öt szöget.
Itt az elsőn befordulunk, és az eddigi iránnyal merőlegesen haladunk. Sodorjuk a szálat, és a csuhézótűvel kettőt föl, kettőt le ritmusban szőjük meg a kosár fenekét.
A sorokat ellentétesen szőjük le, vagyis az előző sorban, ami fent volt, az kerüljön alulra. Amikor az utolsó szöget is befogtuk, visszaérkezünk az aljához, és a tűvel összeakasztjuk az indulást az érkezéssel. Indítsuk el az alsó perem készítését, a sodort szállal egyenként áthúzva a tűvel egyenletesen tartva a ráhúzott szálat, hogy szép pereme legyen.
Amikor a perem elkészül, a szálat hagyjuk el egyelőre, fordítsuk meg a munkadarabot, és készítsük el a kosár felső szegőjét.
A kosár felső részénél, az egyik szögnél kezdjünk egy dupla szállal, és fenyőágas mintával készítsük el a kosár felső szegőjét.
Kétszer fonjunk körbe, majd a szálvégeket húzzuk a fonatba a csuhézótűvel úgy hogy lehetőleg ne látszódjanak.
Fordítsuk meg a munkadarabot, a fonás, vagyis az oldal leszövése az alapszegőnél elhagyott szálnál folytatódik. Tetszés szerint dolgozhatunk, a képen dupla horgolással díszítettük a kosarat.
A leszövést addig folytassuk, míg elérjük a kosár felső szegőcsíkját.
A befejező szálat dolgozzuk el, húzzuk a szövés közé.
A kosárnak készíthetünk kis fület is. Ehhez két vékony csuhészálat sodorjunk össze, és a végeket húzzuk a szövésközé a fül méretének (3-5 cm) megfelelően.
Miután a szövés teljesen megszáradt, a szögeket húzzuk ki fogóval a kaptafából, a munkadarabot pedig vegyük le a formáról. Az esetleges kilógó csuhészálakat vágjuk le ollóval.
Ceruzatartó
Anyagok: 1 db szögletes kaptafa (a lenti méretben), csuhé, kb. 30 g, 24 db szög, 2 cm-es, kalapács, fogó, csuhézótű, csuhévágő olló.
Méret: 6,5 cm széles, 1 0 cm magas
Elkészítés:
A szögletes fa kaptafa felső peremén, 10 cm-es magasságban jelöljük meg a szögek helyét egymástól 1,3 cm távolságra, majd üssük a jelölt pontokba a szögeket. A kaptafa alsó részén, a négy sarokba üssünk egy-egy szöget. A kezdő szálat az t-es szögről indítsuk sodorva haladjunk az alján a támasztó szög mentén, a szemközti szögön fordulva jöjjünk vissza a 2-es szöghöz.
Így haladjunk, amíg a két szemben lévő oldal szögeit felhúzzuk. Beforduláskor az alján levő támasztó szögnél forduljunk át az ellenkező oldalakra, sodorva a szálat az alján már egyúttal szőjük is le csuhézótűvel bújtatva, egyet le, egyet föl ritmusban.
Átérve az alján sodorjuk tovább a felhúzó szálat, amíg a következő üres szöghöz érünk. Innen befordulva haladjunk tovább az alján átszőve az ellentétes szálakat, leszőve a szemközti oldalon a következő szög irányába.
Mindaddig sodorva haladjunk a felhúzó szállal, egyúttal leszőve, már kiképezve a ceruzatartó alját. Amikor az utolsó szöget is befogtuk, visszaérünk az aljához, a tűvel akasszuk össze az indulást az érkezéssel. Ekkor indítsuk el az alsó perem fonását, a sodort szálat tűvel húzzuk át, miközben egyenletesen tartsuk a ráhúzott szálat, hogy szép pereme legyen. Amikor a pereme elkészült, fordítsuk meg a munkadarabot, és készítsük el a ceruzatartó felső szegőjét.
Bármelyik oldalról indulhatunk úgy, hogy egy csuhélevél csíkot fűzünk a szög mellé, amelyet sodorni kezdünk, ugyanakkor mindkét irányba növeljük a sodrást. Az így kiképezett sodrással, a két szállal haladva, váltakozva a csuhézótűvel oltsunk bele mindegyik szálba, és egyenletesen húzzuk rá, hogy a szegés szép legyen.
Kétszer haladjunk körbe a szegéssel, majd a befejező szálat dolgozzuk el. Fordítsuk a munkadarabot az aljával velünk szembe, és az ott elhagyott szállal folytassuk most a fonást felfelé haladva. Sodorva egyet le, egyet fel ritmusban dolgozzunk a csuhézótűvel addig, ameddig felérünk a szegőhöz, teljesen kitöltve szövéssel a felhúzott szálakat. A befejező szálat bújtassuk el a csuhézótűvel. Száradás után vegyük le a munkadarabot a kaptafáról, és vágjuk le a felesleges szálakat.