Két szoba egy helyiségből
hirdetés
Egy nagy terület két kisebb helyiségre oszlásához egyszerűen lehet válaszfalat építeni. Készíthetünk az itt bemutatott módon falécekből keretet, vagy alkalmazhatunk fémtagokat is. Vakoljuk be a falat úgy, hogy az új fal a ház szerves részének látsszon. Azonban mielőtt a munkának nekifognánk, kérjük az építési előírásoknak megfelelő engedélyezést a helyhatóságtól.
Mielőtt válaszfal építésébe fognánk, ellenőrizzük a helyhatóságoknál mindig, hogy az általunk létesítendő tér megfelel-e az építési előírásuknak. A szabályok azt írják elő, hogy egy új helyiség - például nappali, hálószoba vagy konyha - „lakhatóvá tételéhez" meg kell felelni a szellőztetésre vonatkozó követelményeknek.
hirdetés
A szabályzat előírja, hogy az ablakon kívül lennie kell egy nyílt térnek, amely megfelelő szellőzést biztosít a helyiségnek. Az egyes helyiségek ablakai nyílható területének legalább a helység padlóterülete egy huszadának kell lennie. Ennek ellenőrzéséhez osszuk el a padló területét az ablakkeret vagy az ablak felső nyílásának területével. Az ablak felső nyílásának legalább 1,75 m-re kell lennie a padló felett. Egy másik vagy kiegészítő szellőzési módként mechanikus szellőztetést lehet biztosítani közvetlenül a szabad levegőre. Megengedett a felső szellőzőszárny szellőzőfolyosóra nyílása.
Ha nagy hálószobába tervezünk válaszfalat, hogy egy mellette levő zuhanyzót vagy WC-t alakítsunk ki a belső falon, a természetes fény nem követelmény, viszont szellőztetőt be kell építeni. Vegyük figyelembe az új helyiség elhelyezkedését a meglévő vízcsövekhez viszonyítva.
Vegyük számításba a helyiségek méreté: és formáját, például a bútorzat tekintetében. Amennyiben egy nagyobb hálószobából két kisebb egységet alakítunk ki, legyen elég hely az ágyak elhelyezéséhez. Szükség lehet egy folyosó kialakítására is, hogy a kér helyiség önálló lehessen.
Favázas válaszfal
Favázas, nem teherhordó falakat viszonylag könnyen lehet építeni. A keretet többnyire 10x5 cm-es vagy 7,5x5 cm-es fűrészelt puhafából készítik. A válaszfalhoz tartozik egy fejléc vagy mennyezeti váz (ez adja a fal tetejét, amit a mennyezeti gerendákhoz kell rögzíteni); a padlóhoz szögezett illeszkedő lécek képezik a küszöböt vagy a talplemezt; n lapok köze egyenlő távolságra (körülbelül 40 cm középtől középig) helyezett és szögekkel rögzített lécek; valamint rövid tartólécek, melyeket a lécek közé szögezünk, hogy merevvé tegyük a szerkezetet.
A válaszfal elhelyezése
Ha az új válaszfal derékszögben fut a padlóval és a mennyezeti gerendákkal, a falai bármely pontján rögzíteni tehet. Az egyes gerendák megosztják a terhelést, és szilárd rögzítést biztosítanak.
Ha a fal párhuzamosan halad a gerendákkal, a válaszfalat közvetlenül az egyik gerendára kell állítani: ez megváltoztathatja a tervezett helyiségek minden méretét. Keressük meg a padlógerendát, és ellenőrizzük, hogy nem kell-e erősítem. Ha igen, erősítsük meg az egyes oldalakon egy kiegészítő gerendával. Ha egy gerendát meg kell erősíteni, mindkét oldalához rögzített dj gerendákkal tehetjük ezt meg.
Gerendaakasztó kapcsok használata
Távolítsuk el a szegélylécet, és szedjük fel a padlódeszkákat. Ideiglenesen fektessünk le néhány deszkát, amin járni tudunk munka közben. A falvéghez erősítsünk fémgerenda akasztó kapcsokat, 5 cm hosszú csavarokat használva, hogy az erősítő gerendákat az eredeti gerendával egy szinten rögzítsük. Vágjunk le két erősítő gerendát, hogy beillesszük a gerenda akasztókapcsokba. Ne hagyjunk 6 mm-nél több tűrést.
Használjunk 1,2 cm átmérőjű csavarokat a gerendák összefogására. A lyukakat fúrjuk kissé nagyobbra a csavarok méreténél, és ne tegyük egymástól 90 cm-nél távolabbra, középről kifelé haladva. Helyezzünk nagy lapos alátéteket a csavarfej és az anya alá.
Fa összekötők használata
Gerenda akasztókapcsok használata helyett rögzíthetünk 75 mm átmérőjű, kétoldalas fa összekötőket a gerendák érintkező felülete közé. Ha van helyünk és egy elég hosszú fúrónk, fúrjuk keresztül mindhárom gerendát, miközben kapcsokkal összetartjuk őket. Egyébként rögzítsük az egyiket a helyére, és fúrjuk át a kettőt. Vegyük el az erősítő gerendákat, és tegyük fel a másik oldalit, fúrjuk keresztül, az eredeti gerendán lévő lyukakat vezetőként használva. Csavarozzuk össze az erősítő gerendákat. Tegyük vissza azokat a padlódeszkákat, melyekre a válaszfalat felállítjuk.