Ötletes ültetőedények
hirdetés
Az ötletes növénykompozíciók kialakítása szórakoztató feladat, és segít abban, hogy növényeink a legszebb oldalukról mutatkozzanak be. Meglátjuk, hogyan rendezzük el a növényeket úgy, hogy illeszkedjenek a lakás stílusához.
A cikkünkből ihletet meríthetsz te is, ha meglévő növényeidből vagy újonnan vett virágokból szeretnél csodás virágkompozíciókat készíteni. Ha több n9vényt kívánunk egymás mellé ültetni, akkor mindenképp győződjünk meg róla, hogy víz és fényigényünk hasonló-e.
hirdetés
A hirtelen ötlettől vezérelve kiválasztott, akár a lomok közül kimentett, elsőre furcsának tűnő edényekkel azonban remek kompozíciók alakíthatók ki. Szinte bármilyen edényből kertet varázsolhatunk a lakásunkba. Ha az edény nem vízálló, kezeljük úgy, mint a kosarakat, azaz béleljük ki két réteg fekete fóliával.
Kúszó- és futónövények
Ha nincs elég helyünk a padlón, vagy akár a polcokon, akkor gondolkodjunk függőleges kompozíciókban. A futónövényeket rendezzük el növényrácson, vagy futassunk dobozba vagy dézsákba ültetett kúszó fajokat hálóra. A régi üveg lámpa-búrák szokatlan és nagyon igényes kaspókká alakíthatók, ha megfelelően van rögzítve, lelógathatjuk őket a falakról.
Minikert
A szószos üvegekbe, cukortartókba, kancsókba, poharakba apró növények ültethetők. A tavasszal nyíló hóvirágtól kezdve a krókuszon át egészen a csillagvirágig számos kis virág alkalmas erre a célra.Csészékben vagy bögrékbe ültessük ugyanazon faj hagymáit. A legtöbb kosár alkalmas ültetőedénynek. A kisebbek ráadásul olcsóbbak is. A levelek vagy a virágok színének megfelelően át is festhetjük őket. Ültessünk beléjük törpe fokföldi kankalint, cikláment vagy akár begóniát.
Kompozíciók a padlón
A magas növényeknek olyan edényekre van szükségük, melyekben a gyökereknek van helyük terjeszkedni, ugyanakkor az edény nem lehet túl mély, mert akkor a növény nem látszik ki belőle. A régi bőröndök, táskák, faládák, zománcos kádak, vödrök, kosarak alkalmasak erre a célra.
Ezekre is érdemes odafigyelni
A nem vízálló edényekbe tegyünk műanyag tálat, vödröt vagy kétrétegű fólia bélelést. Ültetés előtt az edény aljába terítsünk apró kavicsot, akkor is, ha a növényt cserepestől tesszük az edénybe. A közvetlenül az edénybe ültetett minikertet ne locsoljuk olyan gyakran, mint a cserepestől beállított növényeket. Csak ellenőrizzük le, hogy nedves-e a közeg. Ültetéskor alulra mindig terítsünk faszenet, hogy a föld hosszan friss maradjon. A minikert elhelyezésekor vegyük figyelembe a növények igényeit. A virágos növényeket inkább hagyjuk a saját cserepükben és a cserepek közét töltsük ki nedves tőzeggel. Így az elvirágzott példányok könnyen kicserélhetők újakra. Ha kerti bútorokat is teszünk a kompozícióba (ajtó elé, vagy épp a lakásba), úgy érezzük majd magunkat, mintha a szabadban lennénk.
Növények és edények
A legfontosabb alapszabály ezen a téren a következő volna: azonos igényű növények kerüljenek egy helyre. Ha napfényes szobát vagy helyet akarunk növényekkel beteríteni, akkor alakítsunk ki kaktuszkertet egy edényben. Kombinálhatjuk a napimádó törpeborsot a citromfával és a jukkával. Ha olyan világos zugot találtunk, ahol kevés a napfény, érdemes levéldísznövényekből összeállítani egy remek kompozíciót. Például használhatunk ezüst pileát, csodacserjét és törpebambuszt. Kombinálhatjuk a fokföldi ibolyát a pistikével, fokföldi kankalinnal, gloxíniával és hortenziával. Ahová nem süt a nap, alakítsunk ki páfránykertet saspáfrányból, bronzpáfrányból és szalagpáfrányból. Függőkosárba borostyánt tehetünk, csokrosindát, ámpolna gyertyavirágot, valamint zebrapletykát. Ezek a növények is imádják az árnyékos, napfénymentes környezetet. Ha virágokat akarunk, akkor jöhet a csodaszem, ciklámen és az azálea.