Tároló és térelválasztó is tud lenni a tetriszpolc
hirdetés
Egy polcos szekrénynél nagy jelentőséggel bír az, hogy jól kihasználható legyen, minél több mindent lehessen belepakolni és persze az is fontos, hogy nézzen ki jól. Azt nem állíthatjuk, hogy a boltokban nem lehet szép és ötletes szekrényeket találni. De pontosan olyat, amilyet elképzeltünk - illetve ami méreteiben, színében és anyagában illeszkedik arra a helyre, amit ki szeretnénk vele tölteni, nos, olyat meglehetősen nehéz föllelni.
A gyakorlott - vagy éppen most tapasztalatokat szerző - barkácsoló viszont simán elkészítheti. Cikkünkben egy jó lehetőséget mutatunk be. Bármikor átrendezhető és rendkívül jól mutat a bőr ülőgarnitúra vagy bármilyen más bútor mellett.
hirdetés
Az egyik legrégibb, de máig közkedvelt számítógépes játék, a tetris abból áll, hogy a felülről érkező, különböző alakú testeket úgy kell megforgatnunk és elrendeznünk, hogy teljesen kitöltsék az alsó sort. Mára térbeli változata is van. És ha már térbeliség: építhetünk olyan polcot a tetrisben megszokott formájú alakzatokból, amelyet bármikor átrendezhetünk, és akár térelválasztónak is használhatunk.
Négyből ötöt
A négy egyforma belméretű négyzetből (illetve kockából) ötféle alakzatot lehet készíteni, amelyek viszont meglehetősen sokféle módon rakhatók egymásra - plafonig érő vagy éppen lépcsőzetes térelválasztókat ugyanúgy építhetünk belőlük, mint egyszerű, hagyományos körvonalú falipolcokat. Létezik egymásból kihajtható, illetve az egymásba kapcsolódó polcok is - utóbbiak, mivel a dobozok mélysége különböző, extra térbeliséget adnak a szerkezetnek. Fal mellett álló szekrénypolcként is jól mutatnak az egymásra rakott tetris-elemek, főleg ha a hátlapokat is színesre festjük. Ha térelválasztónak szánjuk a polcot, nem kell hátfalat készítenünk hozzájuk; ha pedig csak félig használnánk ki a mélységüket (pl. CD-ket tárolnánk bennük), akkor hátfal helyett középső válaszfalat is ragaszthatunk beléjük.
Így keletkeznek az építőelemek: az MDF-elemek méretre szobásakor az éleiknél hagyjunk rá két-két centit - ez megkönnyíti ma|d a dolgunkat, amikor a 45 fokos (gér-) vágósokat kell megejtenünk.
Mielőtt viszont a gérvágáshoz látnánk, érdemes lekenni a dobozok leendő belső oldalát, két okból is. Egyrészt mert miután elkészítettük őket, a viszonylag kis belmagasságuk miatt elég nehéz lenne a belsejükön dolgozni az ecsettel. Másrészt ha gérvágás utón festenénk, itt-ott óhatatlanul jutna valamennyi festék a gérbe vágott részekre is, márpedig az csökkenti a ragasztás hatékonyságát. Tehát: előbb festünk, aztán vágunk. És még valami: a dobozok (hacsak nem kizárólag térelválasztónak szánok őket) jobban mutatnak - egyszerűen szekrényszerűbbek - hátfallal, ráadásul erősebbek is De ha térelválasztó lesz belőlük, hátfal helyett tehetünk beléjük középen egy válaszfala* is, így két oldalról kétféle dolgot tárolhatunk bennük. Esetünkben valamennyi elem 16 mm vastag MDF-lapból készült. A 14,8 cm-es belmagasság több mint elegendő egy CD-nek.
Lépésről lépésre:
Első lépés az MDF-lapokat először is mérjük ki, szabjuk méretre, majd a leendő belső oldalaikat alapozzuk és fessük le. Ezt követően az oldalakat asztali körfűrésszel a legegyszerűbb gérbe vágni. Óvatosan toljuk őket, mert a festett oldal van alul. 3. Ha hátlapokat is készítünk, az L-, T-és Z-formák szómára ezt dekopírfűrésszel tehetjük meg a legkönnyebben. Utána rakjuk sorba az oldalakat úgy, hogy éleik összeérjenek, és ragasszuk őket össze csomagoló ragasztószalaggal. Majd fordítsuk meg az összeragasztott elemsort, és a gérbe vágott élekre nyomjunk kellő mennyiségű faragasztót. Végül - hátfallal vagy anélkül hajtsuk formára az elemet, és a ragasztószalaggal rögzítsük, míg megszórod.