Növényvédelem, avagy harc a kártevők ellen
hirdetés
A növények egészségének megőrzése a legjobb védekezés a kártevők ellen, de a rovarirtók helyett más módokon is megszabadulhatunk tőlük.
A növények rendszeres gondozása a legbiztonságosabb módja annak, hogy elkerüljük a kártevők támadását és még az egyéb betegségeket is távol tarthatjuk. Az egészséges növények ritkán betegszenek meg komolyan, az enyhe fertőzéseket pedig általában könnyen legyűrik. Az erős rovarirtók felesleges használata káros is lehet, mert gyakorta a hasznos rovarokat is elpusztítják, és mert sok kártevőt immunissá tesznek. Lakásban nem ajánlott erős szerekkel kísérletezni (kaphatóak egyszerű permetezőszerek), inkább enyhébb módszerekkel kísérletezzünk.
hirdetés
Ha a növény ellátása kielégítő (megfelelőek a hőmérsékleti és a fényviszonyok, a locsolás és a tápanyagbevitel), időnként akkor is figyeljünk a rovarok, kártevők vagy betegségek jeleit. Különösen a hajtáscsúcsokat, bimbókat és virágzati szárakat figyeljük meg alaposabban. Egyes kártevők ugyanis a fiatal hajtásokat támadják meg, és innen szaporodnak el az egész növényre. Átültetéskor is figyeljünk például arra, hogy a föld tiszta legyen (ne legyenek benne férgek, rovarok). Ideális, ha általános virágföldet veszünk, és azt használjuk.
A kifejlett kártevők kézzel is könnyen eltávolíthatók, de a legtöbb gyorsan növekszik, márpedig a felnőtt egyedek jelenléte utalhat arra is, hogy már bizony van utónemzedék is. A szárról és a levelekről erős vízsugárral sokszor sikerül eltávolítani a rovarokat. Adjunk a vízhez egy kis szappant is, így hatékonyabb lesz a művelet. A növény minden részét permetezzük le, de ügyeljünk arra is, hogy az erős vízsugár ne tegye tönkre magát a növényt. A lakásban uralkodó melegben sok kártevő könnyedén áttelel, ezért célszerű a növények rendszeres ellenőrzése. A gyakori permetezés és a magas páratartalom igazi melegágya lehet a takácsatkáknak. A növénybe erősen kapaszkodó kártevők ellen például a vízsugár sem segít. Fogpiszkálóval el tudjuk távolítani ugyan a kifejlett példányokat, de higított vegyszeres vízzel mindenképp át kell mossuk a növény minden egyes levelét is. Használjunk ilyenkor vattát, vattakorongot, szivacsot vagy fülpiszkálót, attól függően, hogy mekkora szobanövényről van szó. Így kiiktathatjuk az aprócska, de már aktív ivadékokat is.
A rendszeres tisztítás tehát segít megóvni a növényeket a betegségektől és a kártevőktől. A viaszos pajzstetű gyapjas, vízlepergető szőrzetével védekezik a folyadékok és rovarirtó szerek ellen. Ezeket a tetveket is tanácsos fogpiszkálóval eltávolítani és pacsmagoljuk be a növényt higított rovarirtóval.
A rovarirtók használata sem könnyű, oda kell ám figyelni!
Ha rovarirtót kell bevetnünk, olvassuk el alaposan a használati utasítást. Gyerekektől mindenképp tartsuk távol a flakonokat, a szórófejet zárjuk el, ha van rá lehetőség. Hígítsuk az ajánlott mértékben, mert a túl erős dózis megégetheti a kezelt növény leveleit. Ha a növény legyengül, akkor a kártevők még inkább meg fogják támadni és immunissá válhatnak a szerekkel szemben.
A rovar- és gombaölő szerekre nemzeti és EU-s szabályozások is vonatkoznak. Ezek a termékek nem szakemberek számára is elérhetőek, szigorú ellenőrzéseken mentek keresztül, és egyetlen új terméket sem vezetnek be addig a piacra, amíg egy független testület biztonságosnak nem nyilvánítja. A használatunkra vonatkozó egyértelmű utasításokat fel kell tüntetni a csomagoláson!