A legszebb kék virágok
hirdetés
Otthonunkban a szobanövények testesítik meg a természetet, és különösen igaz ez a téli időszakra, amikor több időt töltünk a négy fal között. Hála elődeinknek és a növénynemesítőknek, ma már olyan különleges egzotikus virágok is díszíthetik ablakpárkányainkat, amiket eddig csak az egzotikus országokban lehetett megtalálni.
Összeválogattunk néhány különlegesen szép, ugyanakkor csakis kék virágú szobanövényt, amit neked is érdemes közelebbről megismerni, valamint akár be is szerezni.
hirdetés
Keserűlevélke
A keserűlevélke az Afrika keleti partjainál fekvő Szokotra szigetről származik, amely sok, nálunk is jól ismert cserepes növény hazája. Ilyen például a karácsonyi begónia egyik törzses alakja, a Begonia sokotrana, valamint több sárkányfa (Dracaena) faj is. A nálunk cserepes növényként nevelt keserűlevélke őshazájában gyomként nő. Felálló növekedésű, erősen elágazó, kis, szív alakú levelei zöld színüek. Egész nyáron folyamatosan virágzik. Virágai többnyire világoskékek, de újabban már fehér és ibolyakék színű fajtái is vannak. A virágok közepén a portokok apró, sárga szemekként világítanak. A keserűlevélke viszonylag olcsó növény, amely egész nyáron ontja kedves kis virágait. Ennek köszönhetően vált az utóbbi években igazán divatos dísznövénnyé. Ősszel, amikor már kevesebb a fény és fakóbbakká válnak a virágai, a növény elveszíti üde színét, ezért a virágzást követően általában megválnak tőle. Megpróbálhatjuk azonban átteleltetni. Ebben az esetben a következő tavasszal ültessük át friss földbe.
Bíborkék szakállbromélia
Közepes termetű bromélia, melynek levelei a fűhöz hasonlítanak, és laza rozettát alkotnak. Virágzata erőteljes, tömött, rózsaszínes, pikkelyszerű fellevelekből áll. A bíborkék szakállbromélia (Tillandsia cyanea) egy közepes termetű bromélia, melynek levelei a fűhöz hasonlítanak, és laza rozettát alkotnak. Virágzata erőteljes, tömött, rózsaszínes, pikkelyszerű fellevelekből áll. A tényleges élénk liláskék virágok egymás után nyílnak a fellevelek hónaljában. Alacsony páratartalmú szobában gyakori, hogy nem fejlődnek ki kék virágai. Kedveli a közvetlen napfényt. Egész évben kevés vizet kíván, havonta egyszer öntözzük, kétszeres hígított tápoldattal. A leveleket is permetezhetjük ezzel az oldattal vagy lágy vízzel. Kerüljük a túlöntözést, mert rothadást okozhat.
Cinerária
Ez a különleges kedves apró margarétaszerű virágokkal díszítő növény otthonunk dísze lehet, mert különleges szín világa egyedülálló a növények között. A szeneció hibrideknek igen különleges szín világa van, a kékeslila, a halvány és pink rózsaszín, a fehér, és a piros színekben pompázó növények a lakás ékes díszévé teszik ezt a virágzó dísznövényt. Tavasszal a virágboltokban és kertészetekben is találkozhatunk a növény számos fajtájával. A margarétaszerű virágok hatalmas félgömb alakban helyezkednek el a levelek fölött. A levelek hamvasak és bársonyos tapintásúak, ettől lesz még különlegesebb a növény, valamint a virágok tövénél elhelyezkedő fehér sávtól. A növény igen jól mutat modern és antik stílusú otthonokban is. A legjobb hatást úgy érjük el, ha több tövet összeültetünk kosárba, vagy más virágtartóba. A növény akár hat héten keresztül is virágzik. Bár évelő növény, két évnél tovább nem érdemes nevelni, mert kiöregszik a tő.
Fokföldi kankalin
A fokföldi kankalint (Streptocarpus) orchideaszerű virágai és hosszú virágzási ideje teszik népszerűvé. Az utóbbi időben, a hibridizáció eredményeként, e növénynek számos alfaja jelent meg, ezek népszerűsége igen megnőtt. Ismert a híres streptocarpus Joker, vagy a Bristol fajták, melyek bőséges virágzással hálálják meg a gondoskodást, és remekül mutatnak az ablakpárkányokon. Ha olyan helyre tesszük e növényeket, ahol csak közvetett fény éri őket, és eléggé hűvös van, akkor elnézik nekünk, ha alkalmanként kissé elhanyagoljuk őket.