Különleges szobanövényt akarsz? Ezt szerezd be!
hirdetés
Amennyiben ablakos párkányokon szépen növekvő, közepes méretű szobanövényt szeretnél, akkor mindenképp érdemes beszerezned a sáfrányos zebralevelet. Szép virágai és érdekes levélzete ugyanis tökéletes szobanövénnyé avatják.
A mintegy 150 Calathea-változat közül a sáfrányos zebralevél egyike annak a párnak, ami látványos virágokat hoz. A Brazília trópusi vidékein honos zebralevelek többségét a levelei miatt tartják. A sáfrányos zebralevél leveleinek felszíne fémes sötétzöld bordós beütéssel, a fonákjuk bronzos-bordós. A legtöbb rokonához hasonlóan a levelek felszíne gyűrött. A hosszú virágzati szárak csúcsán ülő virágokat a ragyogó sárga fellevelek szinte teljesen eltakarják. Maguk a csöves virágok narancsos színűek, vörös csészelevelekkel. Hosszú életűek és egymást követve nyílnak, így a virágzás több hétig is eltart.
hirdetés
A sáfrányos zebralevél magassága és terjedelme is kb. 30 cm. A hosszú levélnyélen ülő levelek 18-23 cm nagyra nőnek. Átültetni nyáron kell, ilyenkor lehetőség van a megvastagodott gyökérzet megosztására is, ezzel szaporítva a növényt. Igyekezzünk majd olyan darabokat levágni, melyek mindegyikén vannak erős gyökerek és néhány levél is. A darabokat 5-8 cm mélyen ültessük el virágfölddel teli cserépbe. A hőmérséklet lehetőleg 16-18 Celsius fok legyen. A föld pedig mindig legyen picit nedves.
Beszerezni kora tavasszal érdemes, mert olyankor a nappalok még rövidebbek, mint az éjszakák, kiváló állapot arra, hogy virágzásra bírjuk ezt a csodaszép növényt. Virágzáskor érdemes önállóan elhelyezni a növényt, egyébként jól mutat hasonló igényű növények mellett is. Ilyen például a nyílgyökér (Maranta leuconeura).
A növénycsoportok körül magasabb a páratartalom. Ha a levegő száraz, tegyük a zebralevelet egy vizes kavicsokkal teli nagyobb alátétbe vagy sekély tálba. De a napi permetezés is jó megoldás.
A levelek hervadásának oka a túl kemény víz is lehet, vagy a rendszertelen locsolás, esetleg a túl száraz levegő. Rendszeresen, lágy vízzel locsoljuk a növényt, és persze növeljük a páratartalmat. Ellenőrizzük azért megfelelő rendszerességgel a növény leveleit is, akár nagyítóval. Hogy miért? Mert a sáfrányos zebralevél nagy ellensége a takácsatka. Száraz levegőjű lakásban jelentkeznek a leggyakrabban. Ha időben észrevesszük az élősködőket, elég csak nedves ruhával lemosni a leveleket. Azonban ha nagyon elszaporodtak, rovarirtó szert kell alkalmaznunk és növelni a páratartalmat.
Mi mindenre figyeljünk tehát?
- Meglepően könnyű vele boldogulni. A barna levélrészeket egy éles ollóval vágjuk le, az elsárgult leveleket pedig a tövüknél.
- Az átültetéssel mindig várjunk június végéig, ha tavasszal veszünk ilyen növényt, próbáljunk meg bimbózó példányt választani.
- Általános virágföldbe kell ültetni, lehetőleg negyedrész mohával, hogy ezzel jó vízelvezetést biztosítsunk a növénynek.
- Nyáron és télen mérsékelten kell majd locsolni, méghozzá langyos vízzel. Keményvizes területen esővizet használjunk. A föld legyen mindig nedves, de a felesleges víz is tudjon elcsorogni.
- A közvetlen napsütést nem bírja, ezért félárnyékban tartsuk. A hirtelen hőmérsékletváltozást rosszul tolerálja.