A frigiditás oka, tünete, valamint hogyan kezelik, gyógyítják?
hirdetés
Először is egy rövid ismertetővel kell kezdeni, mivel biztosan kevesen hallottak erről a fogalomról a mai világban, ahol még a jégkrémet is erotikával reklámozzák. Nos, a frigiditás szó a szexuális vágy elvesztését jelenti, amennyiben ez elsődleges probléma. Bővebben, ha a vágy elvesztése nem egyéb szexuális nehézség következtében keletkezett, ilyen nehézség lehet, például a merevedési zavar, fájdalmas közösülés vagy valamilyen gyógyszernek a mellékhatása.
Kortól, illetve nemtől független, viszont kimutatható, hogy a férfiak esetében 30 év fölötti korosztályban fordul elő, a nők esetében pedig 25 és 35 év között jellemző.
hirdetés
Térjünk rá az okokra. Jellemzően az okok között található a hangulatzavar, depresszió, illetve egyéb pszichés problémák is. Ezek azonban nem olyan mértékűek, amelyeket a mai orvostudománynak kezelnie kellene. Tehát a fentebb említett okok olyan mértékűek, amelyek nem igényelnek klinikai kezelést. A kedv elvesztésének háttérben lehetnek különböző párkapcsolati nehézségek, amelyek rendszeresen, hosszabb ideig előfordulnak. Ebben az esetben az egyik fél könnyen belefásulhat és elveszítheti az érdeklődését a másik nem iránt. Kicsit bővebben, a pár közös érzelemszabályozásába olyan negatív érzelem kerül, amely nem összeférhető a szexuális élettel. Ilyen lehet valamilyen félelem, keserű0ség stb. Ez a leggyakoribb oka a frigiditásnak. Már megszokhattuk a pszichológia területén, hogy nagyon sok mindennek az alapja a gyermekkorban keresendő. Egy oka lehet a frigiditásnak a gyerekkori kapcsolatok sikertelensége is. Ilyen lehet a bántalmazás, szülők érdektelensége, családi tragédiák, súlyos nélkülözés. Ezek viszont olyan okok, amelyek súlyos következményekkel járnak, akár egy életen át csökkentett szexuális vágyat eredményezhetnek. Azonban, ha az egyik fél részesült gyerekkorában a fentebb említettekben, akkor az egész párkapcsolati életformát megnehezítheti, nemcsak a szexuális vágyat csökkenti. Ilyenkor, persze egyesek fejében megfordul, hogy a szex a kapcsolat alapja, ha pedig nem vágyik a szexre, akkor persze, hogy egyéb gondok is keletkeznek a kapcsolatban. Ebben a témában azonban most nem mélyedünk el, de ha igény van rá, akkor egy külön cikket készítünk a témáról, ezt kommentben lehet jelezni.
Természetesen ennek is vannak tünetei. Jellemző, hogy a szexuális aktivitás, illetve vágy és fantázia tartósan vagy ismétlődően csökken, vagy esetleg megszűnik. Ez természetesen szubjektív. Általában ez a fajta zavar szenvedést, illetve egyének közötti nehézségeket okoz. Amúgy lényegében csak olyan emberek esetében fordul elő, akik párkapcsolatban élnek, csak kevés olyan ember kerül ilyen helyzetbe, aki egyedülálló. A tünetek hátterében jellemzően depresszió, szorongás, kudarc érzetek állnak, de esetekben ide sorolható a gyász is. Akkor könyvelhetjük el, hogy a párunk már nem „szexéhes”, ha abszolút nincsen kedve a szexhez, nem kezdeményez, illetve nem fogadja el a kezdeményezést. Ha a párunkkal már az aktusnál tartunk, akkor már számára örömteli.
Most már eleget tudunk, ahhoz, hogy felismerjük, így rátérhetünk a probléma megoldására, a terápiára és kezelésre. Eléggé összetett a szexuálterápiás kezelése, viszont általában a szakemberek a kommunikáció vizsgálatával, illetve tudatosabbá tételével szokták megoldani. Ez azért is fontos, mivel a háttérben nagyon sok olyan fájó, negatív érzelem van, amelyet a felek nem mernek megosztani. Azonban lehet kezelni még rendszerelméleti oldalról, közelíthető művészet- és szimbólumterápiával, többféle kognitív viselkedésterápiával is. Nincs egy elfogadott, legjobb módszer, a tünetektől függ, hogy melyik lehet hatásos. Mi viszont mindenképpen azt tudjuk javasolni, hogy egy ilyen probléma esetében próbáljanak a felek kicsit több időt szentelni maguknak és jobban odafigyelni a másik gondolataira, érzelmeire.