Így lesznek örökké szépek a virágaid!
hirdetés
Gondolnád, hogy a növényeknek árt a huzat? Vagy hogy a földbe szúrt szegnek is szerepe van abban, hogy a virágok szebben és színesebben nyíljanak? Ha nem is vagy egy őstehetség a kertészkedésben, de szereted a virágokat, szobanövényeket, néhány praktika elsajátításával mindig irigylésre méltó lakásod és kerted lesz!
Először is nagyon fontos tudnunk azt, hogy az elsárgult leveleket sem esztétikai szempontból nem érdemes a növényeken hagyni, sem a növény fejlődésének nem tesznek jót. Amint lehetséges tehát, távolítsuk el az elnyílt virágokat és a sárga leveleket egyaránt. Néhányat meghagyhatunk a virágcserép földjének tetején is, remek tápanyagforrás lehet újra, ha lebomlik. Amennyiben virágos növényt akarunk vásárolni, vegyük figyelembe azt a tényt is, hogy amin sok a bimbó, az sokáig fog nyílni, de persze ehhez az is kell, hogy az ablaktól lehetőleg egy méterre tegyük őket, hogy ne érje a tűző nap. Bár szeretik a virágos növények a meleget, de azért sülni ők sem akarnak.
hirdetés
A virágos növények között az egyik nagy kedvenc a fokföldi ibolya, viszont igényli a vasban gazdag földet. Ezt orvosolni tudjuk azzal, hogy rozsdás szegeket szúrunk a földjébe, ebből a víz kellő vasat fog kioldani a virág számára.
De mi van akkor, ha a növényünk nem hoz virágokat a virágzási szezonban? Ilyenkor sem kell lemondani kedvencünkről, tegyük 5-6 hétre félárnyékos, hűvös helyiségbe, mérsékeljük az öntözést is, majd vigyük vissza a helyére. Jó, ha azt is tudjuk, hogy a növények nem szeretik a huzatot. Hirtelen hőmérsékletváltozásnak tehát ne tegyük ki őket, ha például szellőztetünk, húzzuk vissza a függönyt, hogy a kinti hűvös levegő ne egyből érje a növényeket.
A kúszó növényeknél is oda kell figyelni arra, hogy megfelelően gondozzuk őket. Például a függő virágtartók aljára tehetünk egy zuhanysapkát az esetleg túlfolyó víz felfogására. Öntözés után hagyjuk még egy órát rajta, utána pedig nyugodtan levehetjük, a lecsorgó vizet pedig következő öntözésnél felhasználhatjuk. A függő tartóban lévő növények öntözése jégkockákkal is megoldható. A függő virágtartókba használt teafiltert vagy egy pelenkát is tehetünk. Ezek megtartják a vizet és akkor kevesebbet kell kúszó növényeinket öntözni. Ha azt akarjuk, a futó növényeink körülöleljék ablakainkat, javasolt a szögekre feszítet spárgával történő körbefuttatásuk.
Aki inkább a kaktuszokért rajong, érdemes odafigyelnie arra, hogy a kaktusz kis cserépbe legyen ültetve. Ugyanis ha a gyökere nem terjedhet szabadon, akkor a földből nyert tápanyag a virágzást fogja serkenteni. Tiszta homokban a kaktusz nem virágzik és nem is nő. Tehát a használt talaj 1:1 arányban legyen virágföld és homok. Ha nem tudunk homokot szerezni, nem gond, mivel az állatkereskedésben található akváriumi apró kavicsok is megfelelnek a célra. A kaktuszok öntözésére inkább esővizet használjunk, mint csapvizet, néha adagoljunk egy kis tápoldatot is. Arra vigyázzunk, hogy a sok öntözéstől elrohadhat a növényünk, tehát ha úgy látjuk, hogy a kaktuszunk nem kívánja a vizet, akkor 2-3 napig ne locsoljuk.
Az olyan különleges növények, mint a szakállbromélia, a mirtusz vagy a gyömbérliliom sem tartható akárhogy. Ha elhanyagoltunk egy növényt és a tartóedényben a virágföld elvált az edény falától, ujjunkkal nyomkodjuk meg a földet és csak azután öntözzük meg. Így a víz a virágföldre kerül és nem folyik el az edény és föld közti hézagban. A szobanövények élénk zöldek és egészségesek lesznek, valamint gyorsabban fognak nőni, ha kéthavonta bevonatmentes aszpirin oldatával is meglocsoljuk.