A szobanövények gondozása
hirdetés
A szobanövények mind nagyon hasznosak, mert elősegítik az oxigéncserét a szobában. Nemcsak hasznosak, de szépek is, és behozzák a természetet a szobába, ezért esztétikailag kellemes környezetet varázsolnak körénk.
A szobanövények mind mások és mások. Vannak, amelyek sok fényt igényelnek, de vannak, amelyek a félárnyékos helyet szeretik. Más a vízigényük is, és rengeteg odafigyelést, törődést igényelnek, de meghálálják a gondoskodást, szép leveleikkel, és a természetes környezettel.
hirdetés
Azokat a növényeket, amelyeknek magas nedvességtartalmú levegőre van szükségük, állítsuk tányérra, melyet kaviccsal és vízzel töltünk meg. A nagyon kiszáradt földű növényeket állítsuk langyos vízbe, míg megszűnik a buborékképződés. Egyre azonban vigyázzunk a locsoláskor, hogy nehogy túllocsoljuk a növényeket. A növényeket állítsuk cserépbe, hogy ha túl is locsolnánk kicsit, akkor is a tálban megmarad a víz. Ez hasznos tipp lehet minden növénytartónak. A virágok földjét úgy tudjuk termékenyebbé tenni, ha kávézaccot keverünk a földbe, ezt megtermékenyíti a virágok talaját. És a locsolást nem hogy nem kell túlzásba vinni, de csak akkor locsoljunk, ha már száraz a virágok földje. Ez azt jelenti, hogy a benti növényeket elég hetente egyszer meglocsolni. Így elég vizet kapnak. A cserepes növényeket legjobb, ha este locsoljuk, ez teszi neki a legjobbat. A szobanövények minimális gondozást igényelnek. A virágos növényeket tesszük ki a szabadba, ezek sok fényt igényelnek, és sok vizet is, míg a benti növények kevesebb vízen is elvannak, és sokkal kevésbé igénylik a fényt. Körülbelül úgy viselkednek, mint a kaktuszok, szárazságtűrők, és ilyen szempontból igénytelenek. Nem olyanok, mint a muskátlik, amelyek rendszeres öntözést, és odafigyelést igényelnek. Ha hosszabb időt töltünk távol a szobanövényektől (egy-két hét), akkor nem fognak tönkremenni, mivel jól bírják a szárazságot. Elutazás előtt elég körbe locsolni őket, és akkor hosszú ideig bírni fogják a zöldek.
A virágok tisztítása külön feladat. Ezt végezhetjük el egy használt fogkefével, csak simán végig kell húzni a növények levelén, vagy használhatunk harisnyát is, húzzuk kézre azt, és kézzel tisztítsuk a leveleket - ez is jó megoldás lehet. Locsoljuk meg a növények leveleit, ez két szempontból is jó, egyrészt az öntözés miatt, másrészt a tisztítás végett. Így két legyet üthetünk egy csapásra. Kifényesíthetjük a leveleket, ha vizet keverünk össze kevés tejjel és/vagy sörrel, és ezzel dörzsöljük be a leveleket. Csodás, szép fényes leveleket kapunk. Így teljesen rendbe tudhatjuk kedvenc szobanövényeinket, a legodaadóbb gondozás mellett. Ezt a fényesítést havonta egyszer érdemes megcsinálni. Annál ápoltabbak lesznek a növények, és csodásan fognak majd ragyogni a szobában. Azért, hogy a gumós vagy hagymás növények egészsége megmaradjon, szedjük le a virágspórákat a virágzást követően, azonban a szárat vagy leveleket hagyjuk békén. Így tehetünk sokat a szobanövényekért, amelyek nagyon hasznosak, mert egészséges környezetet teremtenek az otthonunkban. Nemcsak egészséges, de nagyon dekoratív is egy-egy szobanövény. A szobanövényeket nem kell metszeni és visszavágni, mint más, kinti növényeket. Egy kisebb szobába egy-két szobanövény ajánlott, de nagyobb nappalikba 8-10 is elfér.