Amikor a környezettudatos fűtés és hűtés találkozik a modern dizájnnal
hirdetés
A belsőépítészek és építészek azért kedvelik a levegő-víz hőszivattyúkat, mert nem csúfítják a teret radiátorok és csövek, nem kell bajlódni a kéménnyel. Az édesanyák pedig azért, mert azonkívül, hogy kíméli a családi kasszát, soha többé nem kell a szén-monoxid-mérgezéstől félniük.
Ma már az épületgépészetben szép számmal találunk költséghatékony, fenntartható és egyben esztétikus, a lakberendezés terén pedig nagyobb szabadságot jelentő megoldásokat. Az utóbbi években jelentősen megváltozott az épületgépészeti rendszerek kiválasztásának szempontrendszere, környezete, ami új lehetőségeket teremt a házépítők vagy -felújítók számára is.
hirdetés
Csövek, radiátorok, kémények nélküli világ
Amikor lakást bérlünk vagy veszünk, még mindig az egyik legzavaróbb a belső terek csövezése, a régi csúf radiátorok látványa. Ma már nem csak a lakberendezési magazinok gyönyörű fotóin láthatunk olyan tereket, amelyekre rácsodálkozunk, hiszen nem értjük, hogyan lehet alig látható csövekkel ellátni az épület fűtését. Napjainkban az építkezők olyan megoldásokat keresnek, amelyek komplexebbek, ugyanakkor egyszerűek is. Ám az ellentmondás csak látszólagos.
Egy modern, olcsón működtethető levegő-víz hőszivattyúhoz nincs szükség kéményengedélyezési tervre, mint ahogy kéményre és rendszeres kéményellenőrzésre sem. De felújításkor a költséges PB-palackokat is kiválthatjuk hőszivattyúval, melyek típusuktól függően (főleg a hibrid berendezések) csatlakoztathatók a már meglévő fűtési rendszerekhez. Felületfűtés és hűtés együttes igényekor pedig nem igazán érdemes másban gondolkodni, márpedig manapság egy korszerű épületben mindez már alapkövetelmény. A belsőépítészek is azért kedvelik a hőszivattyúkat, mert felületfűtés esetén nincs szükség a szépségromboló csövekre és radiátorokra. Sőt a kémény hiánya miatt a beltéri egység is sokkal rugalmasabban elhelyezhető, ami a látványos belső terek kialakításának kedvez.
A lakástulajdonosoknak pedig már az a nyugalom megér mindent, hogy a gáz kivezetésével (vagy eleve be sem vezetésével) egyszer s mindenkorra elfelejthető a szén-monoxid-mérgezés fenyegető réme, és az egész család biztonságban tudható. Nem véletlen, hogy a világban és hazánkban is ugrásszerűen nőnek a hőszivattyú-eladások. A Daikin hazai márkaképviselete például 2014-ben duplázott az előző évihez képest, és a BSRIA tanácsadó cég szerint 2011 és 2017 között a fejlett országokban is kétszeresére nőhetnek az eladások.
Éghajlat és árak
Hazánk éghajlati viszonyai alapján egy kis teljesítményű hőszivattyú felületfűtés esetén az év 97%-ában optimálisabb hatékonyságú, mint a hagyományos vagy a kondenzációs kazánok. Ma már általában a földgáz alapú fűtési megoldások a legdrágábbak, ha a beruházási és fenntartási, illetve az energiahordozó árait figyelembe vesszük. Az energiaárak csökkenése, valamint az elektromos energiát is érintő rezsicsökkentés szintén a megújuló energiára épít. A vásárlói döntéseket ugyanis az elektromos áramot a hidegebb időszakokban elektromos vagy kondenzációs kazán rásegítésű hőszivattyúk felé terelik. Egy hőszivattyú 1 kWh elektromos energiával külső hőmérséklettől függően akár 4-5 kWh energiát is elő tud állítani a levegő hőmennyiségéből, azaz rendkívül hatékony energiaforrás. A hőszivattyúkra optimalizált H áramtarifa (ez a normál árak 60-70%-a) bevezetése itthon is élénkítette a hőszivattyúk piacát, és hosszabb távon is ez a pénztárcakímélő tendencia várható.
De mi az a hőszivattyú?
A levegő-víz hőszivattyú hőt von ki a környező levegőből, amit egy hőcserélőn keresztül a vízrendszerhez továbbít, és amit végül meleg víz, padló- mennyezeti vagy falfűtés, alacsony hőmérsékletű radiátorok és/vagy fan coil egységek juttatnak el a terekbe. Egyáltalán nem szükséges hozzá gáz, csak áram, melyet környezetbarát módon károsanyag-kibocsátás nélkül, napelemek segítségével akár mi is előállíthatunk.
Mivel 1 kWh energiával a levegőből akár 4-5 kWh energiát állíthatunk elő, így ez a megoldás igazán hatékony és környezetbarát. A hőszivattyúk a klimatizálást is megoldják, ami tovább növeli hatékonyságukat, hiszen nincs szükség külön klímarendszer kialakítására. Ha a fűtési, melegvíz-előállítási és hűtési igényeket is figyelembe vesszük, akkor egy megfelelő teljesítményű levegő-víz hőszivattyú a nyerő megoldás a családi és társasházat építők és/vagy felújítók számára.
Ha még inkább a megújuló energia irányba szeretnénk terelni háztartásunk energiarendszerét, akkor érdemes lehet napkollektorralkombinálni a hőszivattyút, hogy a használati melegvíz-ellátás kiváltásával növeljük a rendszer hatékonyságát.
Forrás
Kép, szöveg: arcalicom.com