Hogyan kerülhetjük el a mobiltelefon-szervizeket?
hirdetés
Mindnyájan szeretnénk, ha telefonunk soha nem hibásodna meg. Ennek érdekében igen sokat tudunk mi magunk is tenni. Íme néhány tipp!
A mobiltelefonoknak kimondottan ártanak a mechanikai rázkódások, ütések. Ha a mobil leesik, általában kiesik az akkumulátor, ilyenkor még nem keletkezik nagyobb baj, ám ha az ütések, rázkódások ismétlődnek, károsodhat az alaplap is. A tokok is csak a karcolásoktól védik meg a mobilt, de a belső repedésektől, törésektől már nem.
hirdetés
1. Ne tegyük a mobilt kijelzővel lefelé!
Annak ellenére, hogy a kijelzők felülete nagy szilárdságú műanyagból készül, könnyen összekarcolódik. Ugyanilyen könnyen összekarcolódnak vagy lehorzsolódnak a billentyűk is. Igaz, hogy mindez nem rontja a telefon működését, de azért a küllem is számít.
2. Ne hordjuk a mobilt a kulcsos zsebben!
Ez ugyanis a legideálisabb módszer a mobiltelefon összekarcolásához. A zsebben ezek ketten mozognak, és közben persze súrlódnak is. A kulcs persze mindig megússza.
3. Ne fürödjünk együtt a telefonunkkal!
A víz nem tesz jót semmilyen elektronikus eszköznek sem. Ha már a mobilunk nedves közegbe esett, gyorsan húzzuk ki onnan, és vegyük ki az akkumulátort (ne vacakoljunk a kikapcsolással), a SIM-kártyát és minden olyan alkatrészt, ami mozgatható. Nyugodtan vegyük le a fedeleket is, mert a fürdetéssel úgyis elveszítettük a jótállást. Állítsuk olyan helyzetbe a telefont, hogy az összes víz kifolyjon belőle, majd természetes hőmérsékleten szárítsuk meg. A legjobb következő lépésünk az lehet, ha a legközelebbi szerviz irányába indulunk, ott pontosan elmondjuk a technikusnak, mi is történt valójában a mobillal, ők megvizsgálják (megmérik az akkumulátort, töltést, küldést, fogadást), és ha szükséges, elvégzik a javításokat.
4. Csak eredeti töltőt, használjunk!
Az akkumulátort úgy lehet a legjobban tönkretenni, ha nem gyári, eredeti töltőt használunk, hanem valamelyik másik mobilét (vigyázat az ún. univerzális töltőkkel!). Használjuk inkább a gépkocsi szivargyújtójára csatlakoztatható úti töltőt, és ha majd lehet, inkább egy rendes gyári berendezést.
5. Használjuk a mobiltelefon tokját!
Lehet, hogy a tok nem növeli a mobil szépségét, ennek ellenére legalább részben megvédi azt a karcolásoktól, és esés közben óvja az akkumulátort és az eltávolítható fedeleket a kiesés ellen.
A mobiltelefonálás története hazánkban
A magyarországi mobilszolgáltatást 1990-ben kezdte meg a Westel nevű szolgáltató. A Westel 450 MHz-en NMT technológiával kezdett szolgáltatni, és 1994-ig, amíg egyedüli mobilszolgáltató volt a piacon, dinamikusan növelte előfizetői számát. 1994-ben azután megjelent az első magyar GSM-szolgáltató: a Pannon GSM. A Westel GSM cége is ebben az évben látott hozzá a hálózat fejlesztéséhez, és mivel a Westel 450 technikai eszközeit és szakembergárdáját tudta használni az első pillanattól kezdve, a Westel 900 a magyarországi vezető mobilszolgáltató. Napjainkra a Pannon és a Westel 900 egyenrangú partnerekké váltak, és az állandó verseny következtében egyre kedvezőbb árakkal és egyre bővülő szolgáltatásokkal próbálják magukhoz csalogatni az előfizetőket. A Westel 450, amely a későbbiekben 0660-ra változtatta nevét, az NMT hálózatok gyengébb tulajdonságai miatt 1999 óta már veszít előfizetőiből, de makacsul igyekszik tartani magát a piacon, számára túlélést az esetleges új technológia, a CDMA bevezetése jelenthet.
1999-ben megkezdődött a GSM-szolgáltatás az 1800 MHz-es frekvencián is. Ezzel egy új szereplő, a Vodafone (hivatalos nevén VRAM Rt.) lépett a magyar piacra. Kezdeti hátrányát még mindig nem dolgozta le, de lévén a Vodafone nemzetközi szinten a világ legnagyobb mobilszolgáltatója, valószínűleg hosszú távon is életképes, sőt akár piacvezető is lehet Magyarországon. A 2000. évtől kezdődően a Westel 900 és a Pannon GSM is szolgáltat 1800 MHz-en. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a magyar GSM-szolgáltatók nemzetközi szinten is kiemelkedő szolgáltatásokat nyújtanak mind minőségben, mind lehetőségekben. A rengetegféle díjcsomag és előre fizetett kártya közül bárki kiválaszthatja a számára legmegfelelőbbet, és a rengeteg akciónak köszönhetően mára a mobiltelefon már végképp nem luxuscikk, hanem használati eszközzé vált.