Így használd fel a tormát az égészséged védelmére!
hirdetés
Az asztalunkon helyet kapó finomságot ízlelve talán eszünkbe sem jut, hogy a közönséges vagy csípős tonna gyógynövény is. Az egész Európában elterjedt, lágy szárú évelő növény Magyarországon is mindenütt megtalálható falvak határában, árokpartokon, réteken sokszor elvadulva, tömegesen.
Széles, ráncos tőlevelei akár méteresre megnőnek. A második évben megjelenő, hosszú virágszárán fürtöt alkotnak az apró, fehér, illatos virágok. Vastag, húsos főgyökerét, amelyből jellegzetesen erős illatú illóolaja reszelés közben szabadul fel, egész évben gyűjthetjük, és frissen vagy szárítva fogyasztjuk. A növényt a mellékgyökerek 20 cm-es darabkáival, vegetatív úton szaporítjuk. Nagyméretű, mély edényben is termeszthetjük.
hirdetés
Gyógyászati felhasználása
Nyers hajtás: Tavaszi, gyenge hajtásait és levélkéit salátaként fogyaszthatjuk más növények (csalán, zeller, petrezselyem, sóska) hajtásaival együtt a tavaszi fáradtság megelőzésére.
Kipréselt nedv: A frissen lereszelt gyökér szűrőn vagy tiszta ruhán át kinyomkodott nedve alkalmas a C-vitamin pótlására, főleg kora tavasszal érdemes belőle 1-2 evőkanálnyit lenyelni.
Forrázat vagy főzet: 1 teáskanálnyi lereszelt gyökeret leforrázunk 2,5 dl vízzel, vagy ugyanennyiben 1 percig főzzük. 3 adagra szétosztva isszuk meg a nap folyamán.
Tonna-vörösbor: 30 g reszelt tormát leöntünk 1 I vörösborral, 10 napig ázni hagyjuk, majd leszűrjük. Az epekövek feloldására szolgáló 30 napos gyógykúra alatt naponta 3 alkalommal lenyelünk belőle 1-1 teáskanálnyit.
Tapasz: A gyökérből frissen készített reszeléket szétterítjük a fájós Testrészen, és kendövei rögzítjük. Amikor már túlságosan csíp. lemossuk, nehogy bőrgyulladást okozzon.
Fertőzésekre, gyulladásokra
A torma illékony hatóanyagai elősegítik a baktériumok megtelepedéséhez és szaporodásához rendkívül alkalmas táptalajt nyújtó, letapadt hurut felszakadozását. Fogyasztásával -elsősorban tea formájában - így azt is megakadályozhatjuk, hogy a fertőzés továbbterjedjen a hörgőkre. Légcsőhurut és torokgyulladás esetén inhalálhatunk a főzetővel, de közben hunyjuk be a szemünket, mert a lereszelt gyökeréből felszabaduló csípős illat könnyeket fakaszt. Hevítő energiájával téli felfázásoknál is Jót tesz,
Immunerősítésre
Mivel hatóanyagai aktivizálják az immunrendszert, és nagyon sok vitamint is tartalmaz, elsősorban nyers hajtásainak fogyasztása (más tavaszi zöldekkel együtt) különösen ajánlott tói végén, tavasz elején, amikor segít leküzdeni a tavaszi fáradtságot. A gyengélkedőknek, betegség után lábadozóknak is ajánlható, csakúgy, mint azoknak, akik egészségüket nem kímélve a kimerülésig képesek dolgozni.
Az emésztés javítására
Javítja az emésztőnedvek működését, ezért segít leküzdeni az étvágytalanságot, megkönnyíti az emésztést, oldja a szélgörcsöket, és kihajtja a fölösleges vizet. A vastagbélben szintén jótékony hatást fejt ki, mert megakadályozza a penészgombák és a rothasztóbaktériumok szaporodását.
Ínysorvadásra
Fokozza az íny és a fogak keménységét, és C-vitamin-tartalmának köszönhetően leállítja az átszivárgó ínyvérzést, ha a lereszelt nyers gyökérből egy keveset lassan elrágcsálunk.
Forrás: winesino.com
Képek: mancare.ro és grocceni.com