Jön a jó idő, itt vannak a tanácsok is kirándulóknak!
hirdetés
A szürke hétköznapok után, amint virágba borul a táj és zöldellni kezdenek a fák, érezzük a késztetést, hogy kimozduljunk kirándulni, túrázni a szabadba. Viszont nem szabad megfeledkeznünk a legfontosabb teendőkről mikor elindulunk, vagy esetleg arról, hogy a túrázás ideje alatt mire figyeljünk oda.
Az már nem is kérdés, hogy öltözetünk mindig legyen az időjárásnak megfelelő, réteges és kényelmes. Tavasszal gyakoriak a gyors záporok, viszont ha lehűl az idő is, nem valami élvezetes vizes ruhában folytatni a barangolást. A legfontosabb a lábbeli, amely tartja a lábfejet és a bokát. A cipőtalp ne legyen sima, hogy ne csússzon. Rövidebb kényelmes tempójú túrákhoz nem szükséges túrabakancs beszerzése, elég egy jó sportcipő is. A papucs, a szandál, a magas sarkú, a vászon- vagy szövetcipő viszont nem alkalmas a több kilométeres gyalogláshoz, hiszen ez nem egy divatbemutató kifutója. A kényelmes túracipő mellett nagy hangsúlyt érdemes fektetni az esőköpenyre vagy anorákra is. Legyen ezekből is minden túrázónál, mert ha induláskor jó is az idő, néhány óra alatt jelentősen megváltozhat!
hirdetés
A hátizsák nemcsak kényelmes, hanem divatos viselet is bárkinek a hátán. Olyan táskát ne vigyünk az útra, amely csak kézben fogható! A hátizsákban legyen bicska, WC-papír, ragtapasz, valamint innivaló és a túra hosszának megfelelő mennyiségű élelem, néhány gyógyszer és kullancscsipesz, hosszabb túránál bicska, zsineg, térkép, iránytű, vagy tájoló.
Hosszabb kirándulásnál, már lényeges lehet a felszerelés kérdése is. Az ital lehetőleg kulacsban legyen. Azt a gyerekek is szeretik, és nem törékeny. A legjobb ital az ivóvíz, mert jól oltja a szomjat, de a citromos tea vagy a rostos gyümölcslé is jó! Az édes italra vagy édességre hamar szomjas lesz mindenki. Az élelem legyen többféle, de ne túl sok. Az előre elkészített szendvicsek, hozzá kiegészítő zöldségek - paprika, hagyma, retek, répa - és gyümölcs az ajánlott összeállítás. Tartaléknak jó, ha van nálunk csoki, mogyoró, mazsola, vagy keksz! Természetesen, mint sok minden, ez is egyéni, s ki-ki az első kirándulások tapasztalatai alapján állítsa össze a családi étrendet. Gombát, bogyót, a természet kincseit ne fogyasszuk ellenőrzés, szakértelem nélkül!
Ne szemetelj!
Fontos, hogy a szemetet mindenki vigye haza a hátizsákban vagy helyezze el a kitett szemétgyűjtőbe. Még a papír zsebkendőt is! Az erdőben illemhely hiányában mindenkit érhet meglepetés, ezért az ausztrál nemzeti parkokban írt utasítást ajánljuk: A jelzett túraúttól legalább 10 méterre cipőnkkel vagy bottal egy 15 cm-es gödröt ássunk és végezetül fedjük le földdel, levelekkel - még a papírt is!
Mit vihetsz haza az erdőből?
Élményeinket megörökíthetjük fényképezőgéppel. Ha mindenképpen szeretnénk emléktárgyat is, akkor azt gyűjthetünk a földről. Szedhetünk hullajtott madártollat, gubacsot, makkot, egyéb terméseket, apró követ vagy kavicsot. De ne vigyünk haza ágat, fát, bokrot, védett virágot, állatot, útjelző táblát, fapadot és sziklákat! Ha ily módon kirándulunk a természetben, akkor az utánunk jövők is élvezhetik szépségét, gyönyörködhetnek benne.