Termesszünk champignon gombát otthon!
hirdetés
A csiperke házilag zsákokban való termesztése eléggé hasonlít a laskagomba termesztéséhez, viszont ha a kettőt össze kellene hasonlítani, akkor ez egy kicsit összetettebb. De mivel a csiperkének szuper finom íze van, megéri vele bajlódni, valamint érdemes ennek a gombafajtának a termesztésével is megpróbálkozni házilag. A csiperke termesztése picit hidegebb helyen a jó, így nyugodtan tehetjük a zsákokat egy pincébe is.
Ennek a megállapításnak viszont kicsit ellentmond, hogy a termesztési időszak elején a zsákokat magasabb hőmérsékleten kell tartanunk. Ezt úgy a legegyszerűbb megvalósítani, hogy a beoltott tápközeget tartalmazó zsákokat benedvesített újságpapírokkal fedjük be. Egy / két hét múlva mikor a gombafonalak növése beindul, az újságpapírt el kell távolítani, és földdel kell a zsákokat befedni. Másfél hét után a hőmérsékletet fokozatosan csökkentsük le 15 fokig, hiszen melegebb hőmérsékleten kevesebb házi csiperke termésre számíthatunk. A locsolásnál igen lényeges, hogy a vízzel a tápközeg ne érintkezzen, locsolni csak óvatosan, nagy figyelemmel a zsákok környékét és a takaróföldet szabad.
hirdetés
Kicsit több mint 1 hónap múlva szedhetjük le a házilag zsákokban termesztett csiperke első termését, ezután még 4 / 5 az elsőhöz hasonló mennyiségű termésre lehet számítani. Szedésénél a csavarási technikát alkalmazzuk, az alját ne hagyjuk a talajban. A létrejött lyukakat termőfölddel mindig pótoljuk ki.
A gombák jobb megismerése
Környezetünkben mindenütt találhatunk gombákat - némelyek ínyencségek, másokból életmentő gyógyszert állítanak elő, de akadnak gabonakártevők is, egyik-másik pedig halálosan mérgező. A gombák csodálatos világa érdemes arra, hogy közelebbről szemügyre vegyük.
A gombák közé sokféle szervezet tartozik, de egy dologban valamennyien megegyeznek: nem képesek önálló táplálékkészítésre, ezért kénytelenek más élőlényeken, élőlényekben vagy pedig elhalt növényi, állati szerves anyagokon élni. Az előbbiek élősködők (paraziták), az utóbbiak korhadéklakók (szaprofitonok). Általában az élősködők okoznak betegségeket. A korhadéklakók gyakran hasznot hajtanak, mert elősegítik a lebontó folyamatokat, ezáltal hozzájárulnak a szerves anyag újbóli felhasználásához. Ebben a csoportban sok az ehető faj, sőt a szarvasgomba különleges csemege.
A gombák általában nagyreszt láthatatlanul fejlődnek, mert a tömegüket alkotó gombafonalak (hifák) együttese (micéliuma) a szemünk elől rejtve, a termőközeg felszíne alatt növekszik. Rendszerint csak szaporító-szerveiket vesszük észre. Ez igencsak megnehezíti a gombák tanulmányozását, hiszen maga a gomba szabad szemmel nem látható. Más gombák szintén láthatatlanul munkálkodnak - például a szesz előállításán vagy a kenyértészta kelesztésén.
Jótékony gombák
Az élesztőgombák erjesztési folyamatokat indítanak el, ezek réven cukrokból alkohol keletkezik - ez a képességük egyebek között a bor és a sör előállításában hasznosul. Élesztőket használunk a kenyér kclcsztésére is. Az élesztőgombák által kibocsátott szén-dioxid buborékjaitól a tészta lazábbá, szivacsos szerkezetűvé válik, így könnyebben emészthető. Az erjedést nem maga az élesztőgomba, hanem az általa termelt különféle enzimek okozzák. Az élesztő fontos B-vitamin-forrás is. Jellegzetes a fiatalon jóízű gyapjas tintagomba. Az egyik legismertebb ehető gomba a mezei csiperke. A tölgyfák több élősködő taplógombának lehetnek a gazdanövényei. Talán a legmeghökkentőbb külsejű a rövid életű májgomba.