A mozgás aranyat ér szépség terén is!
hirdetés
Nem csupán közhely, hanem tudományosan bizonyított tény, hogy mind a férfiaknak, mind a nőknek mozgásra és izommunkára van szükségük ahhoz, hogy egészségesek maradjanak. Míg a múlt század 90-es éveiben még a megfelelő táplálkozás minősült az egészség zálogának, ma már köztudott, mennyire fontos a fizikai aktivitás az egészséges anyagcsere szempontjából.
A fizikai aktivitás jelen esetben határozottan nemcsak a sportot jelenti, hanem a mozgalmas hétköznapokat is, hiszen itt is felszínre törnek a kőkorszaki gének. Az emberi szervezet egész egyszerűen arra épül, hogy gyűjtögetéssel és vadászattal szerezze meg a mindennapi betevőt. Régen az ember csak akkor érte el célját, ha napi 20-30 kilométert gyalogolt vagy futott. Ma már csak egyszerűen beállunk az autóval a legközelebbi szupermarket parkolójába. Az a szűk tízezer év, ami elválasztja a mai embert az őskőkorszaktól - ez éppen 350 generáció -, fejlődéstörténeti szempontból túl kevés ahhoz, hogy az anyagcsere alkalmazkodjon a modern, mozgásszegény életstílushoz. A mozgáshiányt ezért valamennyiünknek naponta célzottan ki kell egyenlíteni. Nem ismételhetjük elég gyakran az erre vonatkozó, már jól ismert tanácsokat: ne szálljunk liftbe, használjuk a lépcsőt, menjünk gyalog, ahova csak lehet, és hagyjuk állni az autót, naponta iktassunk be sétát az életünkbe. A gyakorlatok célja ugyanis nem csak az általános erősítés, hanem javítják a testtartást, mozgékonyabbá teszik az embert, serkentik az anyagcserét és segítenek leépíteni a stresszt és a szépségünk megtartásához is hozzájárul.
hirdetés
A megfelelő gyakorlatok kiválasztása
Az erőnlétet minden olyan tornagyakorlat javítja, amely fokozza a szíven átáramló vér mennyiségét. A legbiztonságosabb testedzés a séta, az úszás vagy a szobabiciklizés. Úszáskor a testet a víz felhajtóereje tartja, emiatt az izmokat nagyon ritkán éri olyan erő, mely szakadást eredményezne. A biciklit nyugodt, körkörös mozgással kell hajtani, ennek során kicsi az izomrándulás esélye.
Lassú sétával nehezen érhető el jó kondíció. A gyorsabb járáshoz lehet nagyobbakat lépni, vagy gyorsabban haladni. A lépések úgy nyújthatók, hogy a csípő elforduljon, ezzel a láb előrébb ér a földre. A csípő fordításakor azonban a lábujjak kifelé fordulnak, amikor földet érnek, tehát nem jutnak olyan messzire előre, mint akkor, ha egyenes helyzetben volnának. A gyaloglónak tehát úgy kell próbálnia járni, hogy a lábujjak egyenesen előre mutassanak. A karok gyorsabb mozgatása is segít a járást gyorsítani. A karokat behajlítva lehet gyorsabban mozgatni. Így rövidebb a lengés, és kevesebb idő kell az előre-hátra lendítéshez.
A szobabiciklizés jó testedzés. A kerékellenállást úgy kell beállítani, hogy percenként 60 pedálfordulatot lehessen végezni. Később, ahogy az edzettség javul, fokozatosan növelni lehet az ellenállást, illetve az ütemet legfeljebb 90/perces értékig. A fekvő szobabicikli különösen jó választás idősebbeknek. Sok idős embernek gyengék a lábizmai, mivel a séta az egyedüli testmozgás, amit végeznek, és az emelkedő nélküli séta alig mozgatja meg ezeket az izmokat. Emiatt sok idős embernek nehezére esik felállni a székből anélkül, hogy kezükkel támaszkodnának, illetve guggolásból felállni, vagy kapaszkodás nélkül felmenni a lépcsőn. A biciklizés a felső combizmokat erősíti. Az idősek egy része azonban még a szobabiciklin is szédül, mások pedig azért nem használják, mert a keskeny ülés nyomja a medencecsontot. A fekvő szobabicikli ilyenkor biztonságot ad és kényelmes. A testhez igazodó szék van rajta, így még agyvérzés utáni állapotban is használható Az sem akadály, ha a beteg egyik lába bénult, mivel a lábfejet be lehet csatolni, és egy lábbal is lehet hajtani.