Így hat a koffein a méhekre
hirdetés
A koffein nem csak az emberekre van serkentő hatással, hanem az állatok viselkedését is képes befolyásolni. Konkrétan a méhekkel kapcsolatban igazolták, hogy gyorsabban megtanulják azon táplálékok illatát, amelyek koffeint tartalmaznak. Ez azonban leginkább csak a növények számára hasznos, hiszen így a folyamatosan visszatérő méhek több virágport terjesztenek el, így esélyesebb ezeknek az elterjedése is.
Lehet egy olyan megközelítés is ezzel kapcsolatban, hogy ugyanúgy a méhek szempontjából is előnyös ez a jelenség, mivel így rövidebb idő alatt megismerik az illatot és könnyebben is odatalálnak. Ez azonban csak elképzelés, teória volt, mivel bebizonyították azt, hogy mindemellett a koffein összezavarja a méheket, ennek következtében pedig picit megfeledkeznek a saját kolóniájuk szolgálásáról. A Sussexi Egyetem kutatói azt kezdték vizsgálni, hogy ha a méhek koffeintartalmú cukros vízhez jutnak, akkor ez miként hat az állatok viselkedésére, illetve milyen gyakorisággal térnek vissza ugyanarra az etetőhelyre. Margaret Caouvillon és kollégái az egyes méhek elkülönítése érdekében apró számokat ragasztottak fel a méhek hátára, amely afféle címkeként működött. A kutatás során kiderült, hogy a koffeinfogyasztás jelentősen képes befolyásolni a méhek viselkedését, ugyanis az etetők mindössze három óra alatt már ki is ürültek. Mindezek ellenére a méhek még négy-öt napon keresztül is visszajártak az etetőkhöz, keresve a koffeines nektárt.
hirdetés
A koffein viszont nem csak azon méhek életét forgatta fel, akik először a nektárra akadtak, hanem az egész kaptár életét megváltoztatta. Nagyon fontos ugyanis számukra a tápláléknak a cukortartalma, így sajátos tánccal igazítják útba a társaikat, ha értékes tápanyagra bukkannak valahol. Azt figyelték meg a kutatók, hogy azok a méhek, akik koffeines nektárt fogyasztottak sokkal intenzívebben kezdték járni ezt a táncot, jelezve a társaknak, hogy mennyire értékes tápanyagra bukkantak, mint azok a méhek, akik ugyanolyan cukortartalmú tápanyagot fogyasztottak csak éppen koffein nélkül. A koffeint fogyasztó méhek végül meggyőzték a társakat és azok is szokatlan lelkesedéssel tértek vissza a kaptárba. Így pedig egyre több méh látogatott el a koffeines etetőkhöz.
A kutatók viszont azt is igazolták, hogy a koffein fogyasztás következtében nagy mértékben visszaeshet a méztermelés a kaptárban, mivel a növények így kevesebb nektár termelésével is elegendő méhet tudnak magukhoz csalogatni a beporzásuk biztosítására. A növényeknek tehát semmi mást nem kell tenniük csupán egy kis koffeint csempészni a nektárba. Couvillon ezzel kapcsolatban a következőt nyilatkozta: „Olcsó trükk, de megéri egy kis koffeint adagolni a nektárba”.
James Nieh, a Kaliforniai Egyetem kutatója szerint ez a felfedezés több érdekes kérdéseket vethet fel a koffein táplálékláncban betöltött szerepéről. Továbbá rávilágított arra is, hogy nem csak arról van szó, hogy a virágok átverik a méheket és csak kizsákmányolják őket, mivel a méhek is hajlamosak a trükközésre. A rovaroknál megfigyelhető, hogy sokszor csak megrágják a virág alapját, kiszippantsák a nektárt, így elkerülve a virágport. Ezzel a trükkel pedig a hosszúkás alakú virágokból is ki tudják szedni a nektárt, amelyekből alap esetben nem tudnának nedűhöz jutni. Majd a következőt tette hozzá: „A természetben minden hajlamos a csalásra, hacsak nincs rákényszerítve ennek ellenkezőjére. Sajátos fegyverkezési verseny ez.”