Mennyi időt fordítsunk házi kedvenceinkre?
hirdetés
Ha kutyát vagy macskát vettünk magunknak, mindig időt kell szakítanunk alapvető napi szükségleteik kielégítésére.
A következő időigényes feladatok várnak egy gazdára abban az esetben, ha macskát vagy kutyát tart: a táplálék elkészítése, séta – egyben az ürítés feltételeinek megteremtése –, a szőrzet, a fogak, a fülek, a karmok, a szem, stb. tisztán tartása. Kutyáknál ide tartozik a parancsok megtanítása és a nevelés. Mindemellett pedig kutyás és macskás gazdáknak egyaránt feladata az, hogy évente egyszer állatorvoshoz vigye kedvencét/kedvenceit.
hirdetés
Azt hihetnénk, naponta jó néhány órát kell kutyánkra fordítani, pedig egy lakásban tartott felnőtt állatra elegendő napi 60-90 perc: 40-60 perc sétára, 20-30 perc a higiéniára és a táplálék elkészítésére.
Egy rövidszőrű macska ellátására akár napi 15-20 perc is elegendő, míg a hosszú szőrűekre fordítandó idő a szőrzet gondozása miatt kétszer ennyi is lehet. Ha az üzletekben kapható kész eledelt választjuk, a táplálék elkészítésének ideje minimálisra (néhány percre) csökken, ha több időnk van, készíthetünk miénkhez hasonló ételt is kedvencünknek.
Ami az általános tisztántartást illeti, némi gyakorlattal átlagosan napi 10 perc alatt kikefélhetjük a kutya szőrét, megtisztíthatjuk a szemét és elvégezhetjük az időszakosan felmerülő gondozási feladatokat. 15-20 naponként tanácsos megtisztítani a fület és a fogakat. Évi 1-3 vagy több alkalommal tetőtől talpig megfürdetjük a kutyát, lerövidíthetjük a karmainak elszarusodott, túl hosszú végét. A karom vágásánál vigyázzunk, hogy ne vágjunk bele az élő részbe, mert az súlyos vérzést okozhat.
A rövid szőrű macska bundáját hetente, a hosszú szőrűét naponta kell kikefélni. Ha az állat engedi, havonta tisztítsuk meg a füleit és a fogait, szemeit pedig szükség szerint, ugyanis egyesek hajlamosak arra, hogy nagyon csipásak legyenek. Nézzük meg az orrnyílásokat is, gyakran megülhet benne por és szösz, egyszerűen körmünk hegyével pillanatok alatt ki tudjuk szedni.
A nevelésre fordítandó idő nagymértékben a gazda igényeitől függ. Mint alapkövetelmény, elegendő, ha a kutya megtanul engedelmeskedni a következő parancsoknak: „nem!”, „ülj le!”, „helyedre!”. Naponta és szükség szerint ismételve ezeket a parancsokat, elérhetjük, hogy rendes, kiegyensúlyozott kapcsolatot tartsunk az állattal. Ehhez az első hónapokban nincs is szükség 10 percnél több időre, séta közben vagy séta végeztével végeztessük el a gyakorlatokat, és a kutyánk gyorsan meg fogja tanulni. Ha engedelmes, megjutalmazhatjuk valami finom falattal is.
Az egészségügyi ellenőrző vizsgálat időigénye változó lehet, ám mivel évi egy-két állatorvosi vizitről van szó, mindent egybevéve elhanyagolható az erre szánt idő. Ha kölyökkutya kerül hozzánk, természetesen megterhelőbb a feladat, hiszen ismételt védőoltásokra, féreghajtásra kell vinni, vagy ellenőriztetni a fejlődését, de ha ezen túl vagyunk, már tényleg csak az éves oltások miatt kell csak felkeresni az állatorvost.
Sétaidő
A szabadban élő kutyát nem kell feltétlenül naponta sétáltatni, a vizelet és bélsár ürítésével sem kell törődni. A lakásban vagy zárt helyen élő ebet naponta legalább háromszor ki kell vinni, alkalmanként kb. 15 percre; a kiskutyát, ha lehet, ezen kívül még kétszer-háromszor vigyük ki sétálni. Fontos megjegyezni, hogy egy 15 perces sétához elegendő egy kis szakasz, a lényeg az, hogy a kutya kedvére, szabadon szimatolhasson, nézelődhessen. Kínos látni, amikor egyik-másik gazda ráncigálja az állatot, mert szent meggyőződésük, hogy az állatnak gyalogolnia kell. Engedjük a kutyát 15 percre teljesen a szabadjára! Így összességében napi 45 percet vesz igénybe a sétáltatás.
A macska önállóan vizel és ürítkezik. Megfelelő időt kell azonban szánni az alom tisztítására és az alomtár időnkénti fertőtlenítésére, de ez is összességében 10-20 perc.