Tény vagy tévhit: Tovább élnek-e az ivartalanított kutyák?
hirdetés
Az ivartalanított kutyák tovább élnek, mint azok, amelyeket nem fosztanak meg ivarszerveiktől - állítják amerikai kutatók. Az élethossz-különbség viszonylag jelentős: másfél év. A Georgia-i Egyetem kutatói 40 ezer kimúlt kutya állatorvosi adatait elemezték. Számításaik alapján az ivartalanított ebek átlagosan 9,4 évet értek meg, míg a nem ivartalanítottak 7,9-et.
Az állatorvosi feljegyzések összesítéséből az is kitűnt, hogy az ivartalanított kutyák nagyobb arányban múlnak ki rák okán, vagy immunrendszerük betegsége miatt. A nem ivartalanítottakkal leggyakrabban fertőző betegség, vagy sérülés végez. "A fajokra általában jellemző, hogy ha egy egyednek utódai vannak, akkor rövidebb ideig él. Az állítás az emberre is igaz, főként a férfiakra. A kasztrált férfiak hosszabb ideig élnek, a nem kasztráltak többet betegeskednek, hajlamosabbak elkapni fertőző kórokat" - idézte Kate Creevy-t, a tanulmány egyik szerzőjét a ScienceDaily című lap.
hirdetés
A szukák ivartalanítása bonyolultabb
A szukák ivartalanítása során műtétileg eltávolítjuk a petefészkeket és a méhet. Az ilyen kutya többé nem ivarzik és nem tenyészthető. Ezt a beavatkozást minden nem kimondottan tenyésztés céljából tartott szuka kutya esetében javasolt elvégeztetni. Magának a műtétnek csekély a kockázata és számos előnnyel jár:
- megelőzhető vele a nem kívánt szaporulat,
- elmarad az ivarzás, ami kellemetlen tünetekkel , bonyodalmakkal jár,
- nem vonzza a házhoz a szuka a környék kanjait,
- az ivartalanított szuka kevesebbet érintkezik idegen állatokkal, ezért csökken a balesetek és a fertőzések veszélye,
- nem alakulhat ki a méh gennykórja (pyometra) és daganata, valamint
- időben végezve megelőzhető a szukákban gyakori tejmirigy daganat.
A szukák 6 hetes kortól gyakorlatilag bármely életkorban ivartalaníthatóak. Minél fiatalabb korban történik a műtét, annál kevésbé viseli meg az állatot és annál több lehetséges problémát előzhetünk meg vele. A legoptimálisabb az első tüzelés előtt ivartalanítani őket, ami fajtánként változó időpontban, általában 6 és 12 hónapos kor között következik be. Mi leginkább 16 hetes életkorban ajánlatos a műtétet elvégeztetni.
Tévhit, hogy a szukának legalább egyszer ellenie kell! Az sem igaz, hogy a fiatal korban végzett ivartalanítás után gyakrabban lép fel inkontinencia, mint később. Ezzel szemben a fiatalabb kutyák műtétének kisebb a kockázata, problémamentes és gyorsabb a gyógyulás és több betegség előzhető meg vele, mint idősebb korban.
A kanok ivartalanítás után nem tenyészthetők
Kanok ivartalanítása céljából műtétileg eltávolítjuk a heréket. Az ilyen kutya többé nem tenyészthető. A műtét csekély kockázattal és sok előnnyel jár. Segít megelőzni a kanokra jellemző kellemetlen magatartási formákat. Az ivartalanított kan kevésbé agresszív, sokkal kezelhetőbb, mint a nem ivartalanított társai. Nem kóborol el a tüzelő szukák után és nem "gyakorol" a családtagok vagy a vendégek lábán. Fontos az is, hogy ha valaki nem műtteti meg a kutyáját, mert szereti, de csavarogni engedi, akkor begyűjthetik és, elpusztíthatják vagy "csak" nem lesz rálátása az utódainak sorsára, így azok közül sok szenvedhet és elpusztulhat. A kan kutyák gyakorlatilag bármely életkorban ivartalaníthatóak. Ha túl későn kerül a műtétre sor, akkor maradandó rossz szokások alakulhatnak ki, ezért ezt a műtétet leginkább 16 hetes életkorban javasolt elvégeztetni.