Lana Del Rey maga az ellentmondás!
hirdetés
Lana Del Rey Elisabeth Grant néven látta meg a világot 1986. június 21-én New Yorkban. Gazdag körülmények között nőtt fel, apja Rob Grant internetes domain befektetőként milliómos, így mindene megvolt, amire vágyott. A könnyűzenét nem kedvelte kiskorában, inkább rengeteg régi, tipikus amerikai filmet nézett, míg 11 éves korában beállt egy templomi kórusba énekelni.
Fiatalabb korában rengeteget írt - verseket, dalokat, novellákat -, amely egészen a mai napig nagy hatást gyakorol rá és a karrierjére. A legnagyobb inspirációt elmondása szerint a Nirvanatól kapta, de ugyanúgy kapott Britney Spearstől, Bruce Springsteentől és Elvis Presleytől is.
hirdetés
Első kislemeze 2008-ban jelent meg Lizzy Grant néven, amely csúfosan megbukott. Menedzsmentjei így azt javasolták a fiatal lánynak, hogy találjon valami jól csengő, könnyen megjegyezhető művésznevet, amelyet az emberek megszeretnek. Elisabeth így elővette a retro gyűjteményét, és keresgélni kezdett. A Lana nevet a néhai "Lana Turner"-ből vette, míg a Ford Motor Company brazil gyártású "Ford: Del Rey" típusából kölcsönözte a "Del Rey"-t. Így összeállt a mára már világhírű, Lana Del Rey név, amely valóban meghozta neki a mindent elsöprő hírnevet és sikert.
Az énekesnő körül rengeteg vita alakult ki, hiszen karrierje elején azt vallotta, hogy nincstelenségben élt egy lakókocsiban és onnan írta a zenéjét. Továbbá Lana szemmel láthatóan feltöltötte az ajkait, és ha valóban annyira szegény volt, akkor honnan volt pénze drága plasztkai műtétre? - merül fel a kérdés. A média és az emberek elkezdték megkérdőjelezni Lana szavát, hiszen az imidzsét is nyilvánvalóan édesapja által felbérelt marketingesek és jogászok alakítják. A viták gyökerében az a jelenség áll, hogy az alternatív zenei életet és a YouTube-ot hogyan próbálják meg kiadók a saját „termékeik” érdekében kihasználni, illetve hogy a saját magát sikerre vivő művészek mögött valódi tehetség áll-e, vagy fizetett reklámok bújnak mögöttük – beleértve Lana Del Reyt is?
Lana-t így Európában szívesebben fogadják, mint hazájában, ezért nemrég Londonba költözött 2011 októberében. Első londoni koncertjére fél óra alatt keltek el a jegyek, és három jelentős újság szakmai rovata is a 2011 dalának választotta a Video Games című számát. 2013-ban megnyerte a "BRIT Awards"-on a "Női Szóló Énekes" díjat, ahol elárulta, hogy a harmadik stúdióalbumán dolgozik.
Lana zenéjét jelenleg a szomorkás női dalokként tudnánk jellemezni, amelyet kellő bánat, vágyakozás, sötétség és '60-as évek fedezhető fel és teszi ellenállhatatlanná tehetségével. Az énekesnő stílusát az indie rock és a pop között szokták meghatározni, de számos stílus hatása érvényesül dalaiban a rock and rolltól a surf rockon és a hiphopon keresztül a keményebb hangzású zenékig. Saját magát egy interjúban tréfásan „gangster Nancy Sinatra” jelzővel illette, amit a sajtó azonban komolyan vett.
Klippjeit saját maga vágja és állítja össze, különféle forrásokból gyűjtött super 8-as felvételekből, interneten fellelt és saját videókból és régi filmek részleteiből, ezzel külön jogászgárdának adva munkát, akik a megfelelő szerzői jogi feltételeket biztosítják számára. A videók készítését egyik legkedvesebb hobbijának tartja.