Nem kell Hillary Clinton Kínának
hirdetés
Elnöknek jelöltette magát Hillary Clinton, vasárnap, a bejelentés óta ez az egyik legvitatottabb téma a kínai internetezők körében. Közben az állami média arra keresi a választ, hogy az egykori amerikai first lady lehetséges elnöksége milyen hatással lenne a két ország közötti kapcsolatra.
Megoszlanak a vélemények a kínai internetezők körében Clinton politikai karrierjét, és különösen külügyminiszteri teljesítményét illetően, nagyobb részt negatív a hozzászólások aránya, kisebb részt azért pozitív. A legtöbb vélemény arról szólt, hogy a demokrata párti politikusnő nagyon kritikus és kemény magatartást tanúsít Kínával szemben. Olyan érveket hoztak még fel, hogy az országot másodrangúként kezeli, és folyamatosan meg akarja mondani, hogy viselkedjen nemzetközi színtéren.
hirdetés
Ha Clinton amerikai elnök lenne, „az egészen biztosan konfliktushoz vezet majd Kína és az Egyesült Államok között” – olvasható számos kommentben a több mint 250 millió felhasználó mikroblogon, a Sinan. A véleményüket kifejezők valószínűleg a politikus emberi jogi aggályainak kifejezésére gondolnak, Hillary személye megosztja a kínai közvéleményt.
Clinton, szenátorsága idején, hét évvel ezelőtt a 2008-as pekingi olimpia elé időzített tibeti zavargások idején, akkor, az őrizetbe vételekkel kapcsolatban a tibeti ellenzékiek mellett állt ki a kínai kormánnyal szemben, és George Bush elnöknél Kína Tibet-politikája és a dárfúri mészárlásokban aktív szudáni kormányhadsereg támogatása miatt az olimpia nyitóünnepségének bojkottját szorgalmazta. Legutóbb április elején szólt kritikus hangnemben Kínáról a Twitteren, ahol egy nőjogi megmozduláson őrizetbe vett öt nő elengedését követelte. (Ezeket az aktivistákat kedden már óvadék ellenében szabadon engedték a hatóságok.)
Hillary Clinton, aki gyakran azért száll síkra, hogy világszerte minél nagyobb figyelmet kapjanak az emberi jogok, ezen belül is a nők egyenlősége és a gyermekvédelem, a nacionalista hangvételéről ismert Global Times napilap még 2013-ban a kínaiak által „a leginkább utált amerikai politikusként” jellemezte, akaratosnak és vasöklűnek írva le az akkor éppen tisztségéből távozó amerikai külügyminisztert. Az újság szerdai számában pedig Hillary Clinton esetleges elnökké választásának következményeit, és a Kínával összefüggő kérdéskört fejtegette. A lap szerint az ázsiai-csendes-óceáni térség mind fontosabbá válásával elnökként – elődjéhez hasonlóan – prioritásként kezelné a térséget és ezzel együtt Washington Ázsia-politikáját is előnyben részesítené. Barack Obamánál valószínűleg keményebben lépne fel, de Washington legfontosabb külföldi kapcsolatainak megőrzése érdekében rugalmas maradna a kínai kérdéskörrel szemben, miközben figyelembe venné a nemzetközi viszonyokat is – vélekedett a lap.
A korábbi külügyminiszternek, Clintonnak, jelentős tapasztalata van a Kínával való tárgyalásban, és érti a két ország viszonyának összetettségét is. (Hillary Clinton korábban ügyvéd volt, politikai pályára akkor lépett, amikor a wahingtoni amerikai képviselőházban jogtanácsosként dolgozott az igazságügyi bizottság mellett.) A kínai-amerikai kapcsolatokban, Hillary megválasztása esetén nem következne be drámai változás – írta a Global Times. A kérdés az, hogyan látja a politikus a világ legnagyobb feltörekvő hatalmának és a világ vezető hatalmának a viszonyát, de erre választ csak a jövő ad majd – tette hozzá a lap.