A nem hivatalos időjárás-jelentések betiltásra kerülnek Kínában
hirdetés
Májustól be vannak tiltva a nem hivatalos időjárás-jelentések Kínában. Ez a rendelkezés a szenzációhajhászást és a pánikkeltést hivatott megakadályozni.
A Shanghai Morning Post írása szerint péntektől kizárólag csak a központi Kínai Meterológiai Szervezet által közreadott előrejelzések terjeszthetők a kelet-ázsiai országban. A többi időjárás-jelentés illegálisnak számít. Aki mégis időjárásjóslásra adná a fejét, akár 50 ezer jüanos (2,2 millió forint) bírsággal is sújthatják.
hirdetés
Az 1,4 milliárdnyi lakosú országban a természeti katasztrófákat, a szélsőséges időjárást prognosztizáló jelentések, amelyek akár százmilliónyi mikro-blogolóhoz is eljuthatnak, alaptalan pánikot is okozhatnak. Egy ilyen eset elő is fordult, áprilisban, amikor egy férfi, akinek jelentős követői tábora van, az interneten a tengerparti Fucsien tartományban szupertájfun hírével rémisztgette az embereket. Üzenetével zavart okozva.
Akadnak még megválaszolatlan kérdések. Kérdés ugyanis az, hogy az időjárás-jelentést kínáló alkalmazásokra, illetve több forrás adatait összesítő fizetős hírlevelekre miként terjesztenék ki a szabályozást.
Állami kézbe került tehát az időjárás-jelentés, ami egy akkora országban, mint Kína nem magától értetődő folyamat része. Egyrészt ellentmondásos, hiszen Kínában még mindig kommunizmus van, tehát egyrészről érthető, hogy központi, egységesített időjárás-jelentés a hivatalos, másrészt mért csak most, mért nem már korábban, ha kommunista a rendszer. Úgy látszik a sajtószabadság ellensúlyozása, az internet, okos telefonok használata ilyesfajta rendelkezéseket szül, amely így egy egészséges, stabilitásra törekvő irány.
Kínában szélsőséges időjárási viszonyok uralkodnak. Dél-Kínát, és a déli, illetve a keleti partvidéket, a monszun időszakban gyakran veszélyeztetik tájfunok, melyek Sanghajt is elérhetik. Tavasszal az észak-keleti országrészben homokviharok is előfordulhatnak. Télen az északi, észak-keleti országrészben, szélsőséges téli időjárási viszonyokra is lehet számítani. Utazás előtt nem árt tájékozódni a meglátogatni kívánt országrész időjárási viszonyairól. Mindig tartalékoljunk valamennyi pénzt a néhány napos tovább tartózkodásra. A lehetséges kényszer-továbbmaradás könnyen előfordulhat.
Az egységesítés politikai oldalát fentebb taglaltuk, ami érthető is, hiszen pánikkeltésre nincs szükség, azonban tényleg akkora az a terület, aminek az időjárását közölni kell, hogy adná magát a többközléses rendszer, amivel szemben történtek most intézkedések.
Hogyan fogja a területenként változó időjárási viszonyokat terjeszteni a Kínai Meterológiai Szervezet, ez még kérdés. Az azonban már nem, hogy ez egységes lesz, és csak egy meterológiai szervezet érdekelt ebben a munkában. Talán helyi irodák segítségével lesz képes megoldani ezt a nem egyszerű feladatot.
Kínában ezzel tovább erősödik a központosítás egysége. És véletlenül sem a demokrácia irányába hat. Úgy látszik, ezzel az intézkedéssel, több, nem hivatalos időjárás-jelentő szolgálatot is felszámolnak. Nem túl szerencsés eset, hogy éppen az internet adott otthont az ilyen jellegű rémisztgetésnek, már ami ismételten a politikai vonatkozásokat illeti, hiszen az internet a szabad véleménynyilvánítás helye és eszköze. Talán Kínának van igaza, és az egységesítés a fontosabb, nincs szükség demokráciára?