Forgó óriáskeréken sétált Nik Wallenda
hirdetés
Egy 122 méter magas, forgó óriáskeréken sétált Nik Wallenda kötéltáncos. Az akrobata a májustól látogatható floridai Orlando Eye óriáskereket hódította meg. Wallenda „teljesen egyedülállónak” nevezte a mutatványt.
„Az egész életem a halállal való szembenézésről szól.”-mondta egy hétfői sajtótájékoztatón a „repülő Wallendák" hetedik nemzedékének képviselője. A kötéltáncos egy utasfülkében jutott fel az óriáskerék tetejére, és a szerkezet külső karimáján sétált végig biztonsági heveder és az egyensúlyozást segítő rúd nélkül. A szerkezet nagyjából húsz perc alatt tesz meg egy kört.
hirdetés
A 36 éves akrobata 2012-ben a Niagara-vízesés, 2013-ban a Grand Canyon feletti átkeléssel hívta fel magára a világ figyelmét, és, azóta chicagói felhőkarcolók között is egyensúlyozott. A többszörös Guinness-rekorder akrobatának a felesége és három gyermeke is artista kötéltáncos. Az akrobata egy hétfői Facebook-bejegyzésben tudatta, hogy rokona Mario Wallenda, aki 1962-ben, mindössze 21 évesen egy cirkuszi baleset következtében lebénult, elhunyt a hét végén. A Sarasotában élő Mario acirkuszlegenda Karl Wallenda – Nik tragikus sorsú dédapja – örökbefogadott fia volt.
Két Guinness-rekordot is megdöntött Nik 2014-ben. A kötéltáncos egy 15 fokban emelkedő kábelen a Marina City ikertornyainak egyikéről gyalogolt fel egy felhőkarcolóra, majd bekötött szemmel átgyalogolt a két ikertorony között. Az artista az egyedülálló mutatványt személyi biztosító felszerelés nélkül hajtotta végre, az eseményt közvetítő Discovery Channel 10 másodperces késleltetéssel sugározta a képet – a legrosszabbra is felkészülve. Az akkor 35 éves Wallenda korábban 2012-ben a Niagara-vízesést, 2013-ban a Grand Canyont hódította meg. Mindkét produkcióját 13 millió néző kísérte figyelemmel. Chicagói nagy vállalkozására Floridában készült fel. Mint 2013-ban, a chicagói produkciónál is lehetett hallani, amint Wallenda az 1,9 cm-es sodronykötélen haladva fohászkodik, és segítőivel kommunikál.
Nik dédapja, Karl Wallenda 73 évesen szörnyethalt, amikor 1978-ban Puerto Ricóban 10 emeletnyi magasságból lezuhant a toronyházak között kifeszített kötélről. Nik 2011-ben a tragédia helyszínén anyjával együtt megismételte a mutatványt. A Niagara feletti átkelést pedig nagyapja emlékére tette meg.
A Grand Canyon felett előtte még nem egyensúlyozott át senki sem, de az artistának a Niagara feletti átkelése is egyedülálló volt. 1896-ban egy Nagy Blondin művésznevű ismert artista átkelt ugyan a Niagara fölött, de nem közvetlenül az Amerikai- és Patkó-zuhatag pereme felett, mint az amerikai. Az ilyen kísérleteket, azóta betiltották.
A mostani forgókerekes kísérlete már az ötödik nagyszerű mutatványa az artistának, amit a világ csodálkozva figyel. Ahhoz képest, hogy családjában mennyi tragédia történt, Nik Wallenda kitartó artista, és bámulatra méltó művész. Ott folytatja, ahol ősei abbahagyták. Minden csodálatunk az övé. A Niagara feletti átsétálásának külön érdekessége, hogy útlevéllel a zsebében sétált át a Niagara felett, az Egyesült Államokból Kanadába.
És hogy mire gondol kötéltáncolás közben Nik, a válasz egyszerű: „A drótra koncentrálok. Sokan kérdezték már tőlem, mire gondolok, amikor átsétálok a Niagara felett, közvetlenül a vízesés pereme felett. Őszintén megvallva, csak a drótra gondolok, és ez a drót ugyanolyan, akár a mélység peremén állok, akár a Niagara felett, vagy két kontinens felett, nem számít: mindig a drót feszül a talpam alatt.”