Ismerjük meg a meztelen szakácsot, avagy Jamie Olivert
hirdetés
Jamie bármennyire is tűnik átlagosnak egy kis essexi falucskában született, teljesen hétköznapi családban. Claveringben nőtt fel, szüleinek volt egy The Cricketters nevű pubja, ahol mondhatni elkezdődött Jamie karrierje. 1989-ben Leigh Haggerwooddal együtt megalapította a Scarlet Division nevű együttest. Ezután kicsit felgyorsultak az események.
Mindössze 16 évesen elvégezte a Westminster Catering College-ot, majd néhány évet a híres londoni, ámbár olasz származású chef gennaro Contaldo mellett töltött, akit egyik legnagyobb mentorának tart.
hirdetés
Az első munkája az Antonio Carluccio's Neal's Yard étteremben volt, ahol a tésztákat készítette. Ezután Oliver a The River Café (Fulham) suséfje lett. Először 1996-ban egy dokumentumműsorban szerepelt, melynek címe Christmas at the River Café volt. Llewellyn televíziós producer ekkor fedezte fel. Első komolyabb tévés szereplése is ehhez az étteremhez köthető 1996-ban feltűnt a River Café-ról szóló BBC dokumentumfilmben.
1999-ben már saját műsora volt, "A pucér szakács". A cím az ételek egyszerűségére utal és nem arra, hogy Jamie hiányos öltözetben főz. Az azonos címen megjelenő szakácskönyve Nr.1 bestseller lett az Egyesült Királyságban. Szintén ebben az évben felkérést kapott, hogy főzzön Tony Blair brit miniszterelnöknek.
2000 június 24-én elvette Juliette Nortont, ismertebb nevén Joolst. A párnak három lánya és egy fia van, Poppy Honey 2002. március 18-án, Daisy Boo 2003. április 10-én, Petal Blossom Rainbow 2009. április 3-án és Buddy Bear Maurice 2010. szeptember 15.-én született. A család Clavering-ben él. 2003 júniusában a Brit Birodalom rendjének tagjává ütötték. Felállította a Fifteen jótékonysági éttermet, ahol 15 hátrányos helyzetű fiatalnak adott álláslehetőséget a vendéglátóiparban. Szándékai szerint országszerte, valamint Sydney és New York területén is állít fel ilyen helyeket.
„Az Olasz meló Jamie módra” 2005 októberétől szerepelt a Chanel 4 műsorán. „Jamie at home” című sorozata 2007-ben készült. A 26x30 perces sorozatban Jamie bemutatja a vidéki élet szépségeit, hogyan főzzünk gyorsan és egyszerűen otthoni alapanyagokból egészséges és finom ételeket.
„Jamie's food revolution” című sorozatában 2009 telén követhetjük végig Jamie-t, amikor Amerikába utazott, hogy megreformálja az ottani közoktatási rendszert. A britt verzióval ellentétben, az USA-ban nem lelt akkora támogatottságra. „Jamie's Ministry of Food” 2008-ban egy 4 részes sorozat volt. Rotherham-ban forgatták. Oliver szerette volna a várost "az Egyesült Királyság kulináris fővárosává" tenni és próbálta megtanítani a lakókat, hogyan főzzenek finom és egészséges ételeket a mindennapjaik során „Jamie Saves Our Bacon” (2009) egy tematikus adás volt a Chanel 4-en, ahol Jamie Oliver kifejezetten Anglia sertéstenyésztésével foglalkozott. Az adás magyarul a Spektrum TV-n volt látható. „Jamie's dream school” (2011) című sorozatának célja, hogy 20 hátrányos helyzetű gyereknek adjon egy második esélyt a képesítés megszerzésére. A sorozatban, maga Jamie tanítja a gyerekeket és betekintést kaphatunk az oktatási és magánéleti problémáikba is. Jamie 30 perces kajái címmel indult sorozata 2010-ben a Chanel 4 műsorán, amit a magyar TV Paprikán lehet látni. Fél óra nem is gondolná mi mindenre elég, ha sarokba állítjuk félelmeinket, úgymint "leég a vacsora, hanem nézem folyamatosan". Engedje el magát és főzzön úgy, mint még soha, a jelszó: halál a porlevesre!
A „Jamie's Fish Supper” (2011) egy egyórás speciális show volt, amiben Oliver 10 halreceptet főzött meg a Big Fish Fight kampány részeként. A „Jamie Cooks Summer” (2011) pedig egy egyórás speciális show volt, amiben Oliver nyári ételeket főzött külső helyszíneken.
Képek: dailymail.co.uk és infomusic.ro