Hanna Schygulla: Ébredj fel és álmodj!
hirdetés

Lassan, merengősen szövi mondatait. A kritikusok mindig azt rótták fel neki, hogy ilyen költői aléltsággal alvajáróként játszik a kamera előtt is. A német mozi fenegyerekének, a néhai Rainer Werner Fassbindernek a múzsája már 71 éves. A Thesszaloniki Filmfesztiválon kapott életműdíjat, itt beszámolt életútjáról.
Már nem emlékszik az első találkozásra Fassbinderrel. De, hogy milyen volt az első benyomás, elmondta: „Sajnos nem tudom már felidézni a legelső találkozásunkat. Csak az rémlik, hogy akkoriban menő bőrkabátot hordott. Az első reakciómra viszont emlékszem: ez egy különleges pasas, vigyázz vele. Ne függj tőle túlságosan! Ő is hasonlóképp érzett irántam. Közeledni akart hozzám, de tartott tőle, hogy ha túl közel kerülünk egymáshoz, akkor hirtelen szétválunk.”
hirdetés
Fassbinder meglehetősen gorombán bánt az embereivel. Akinél érzékelte, hogy szeret szenvedni, azt maximálisan megtaposta. „De ketten kellenek a tangóhoz! Velem másként bánt, én nem voltam készséges partner abban, hogy bárki gyötörjön. Az Effi Briest (1974) után négy évre visszavonultam a közös munkától”- nyilatkozta Schygulla.
Hanna Schygulla a háborúról is mesélt: „A mi generációnk a háború romjaiból bújt elő. Szerettünk is a romok között játszani, nem láttuk szörnyűnek a környezetünket. Nemcsak épületek, hanem morális romok között kellett felnőnünk. Nem voltak erkölcsi támpontok. Később, amikor kezdtünk rájönni, mitörtént, hatalmas szégyenérzet lett úrrá rajtunk. Bűnösnek éreztük magunkat, holott nem voltunk bűnösök. Forradalom dúlt bennünk: nem bíztunk az elődeinkben és azokban az értékekben, amelyeket ők képviseltek. A nulláról kelleti kezdenünk. Hittük, a szeretetnek kell motiválnia a cselekedeteinket nem a birtoklási vágynak. Aztán jött 1968. És mindez kifejeződött a diáklázadásokban. Meg akartuk váltani a világot. Hittük, hogy a pénz nem minden. Persze semmi sem változott: ma is a nagytőke irányít mindent.”
Ebbe a szellemiségbe jól illeszkedtek Fassbinderrel közös alkotásai. „Szükségünk van a meglepő művekre. Hogy időről időre felébresszenek abból a félig alvó állapotbél, amelyben a mindennapi életünkben leledzünk. Azért vagyunk ilyen üzemmódban, hogy takarékoskodjunk az energiánkkal. De ez megakadályoz abban, hogy teljes mértékben jelen legyünk a pillanatban. Amikor meglepődünk, akkor hirtelen a csodálat, az elámulás őrzése lesz úrrá rajtunk. Mert csodaszerű dolgot érzékeltünk. Mindig keresem a csodákat. De nem vagyok telhetetlen. Nem igénylem azt, hogy a bénák fel tudjanak állni. Bár jómagam ís kerültem már kerekes székbe, és végül képes voltam felállni belőle, mert vallom, hogy minden nehézség és betegség olyan kihívás, amely erősebbé tesz. A csodát leginkább a véletlenekben tudom meglelni. Nagyon figyelek ezekre. És hagyom, hogy megtegyék hatásukat az életemben.”
Hanna Schygulla harmonikus, kiegyensúlyozott ember benyomását kelti. Válaszolt arra a kérdésre is, hogy mindig is ilyen volt-e? „Már gyerekként is szereltem olyan idős emberekkel lenni, akik életteliek tudtak maradni, és élvezték az életet. A gyerekekben és az öregekben közös, hogy nincs tele a fejük nagy tervekkel. Elégedettek azzal, ami történik velük. Én mindig így éreztem.”
Forrás: Dekhain.com
Képek: alchetron.com, theredlist.com
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







