Demokráciáról leckéztetik az USA-t a megdöbbent európai politikusok
hirdetés
Sokkról, a demokrácia szabályairól és a békés átmenet fontosságáról beszélt a legtöbb európai vezető, miután szerdán erőszakos Trump-párti tüntetők betörtek a Capitolium, az amerikai törvényhozás épületébe.
A demokrácia alapvető szabálya, hogy a választások után vannak győztesek és vesztesek. Mind a kettőnek tisztességgel és felelőségteljesen kell játszania a szerepét ahhoz, hogy a demokrácia győztes maradhasson – mondta Angela Merkel német kancellár. Hozzátette, hogy "sajnálatos módon Trump elnök tavaly november óta nem ismerte el a vereségét, tegnap sem, és ez természetesen egy olyan légkört teremtett, melyben ilyen erőszakos események megtörténhetnek" – összegzett a német politikus.
hirdetés
"Trumpnak és támogatónak végre el kell fogadniuk az amerikai választópolgárok döntését és fel kell hagyniuk a demokrácia lábbal tiprásával" – írta Heiko Maas német külügyminiszter mikroblogján.
A német diplomácia vezetője szerint a washingtoni felfoghatatlan jeleneteknek csak a demokrácia ellenségei örvendenek. Úgy fogalmazott, hogy az uszító szavak erőszakos tettekké váltak a Reichstag lépcsőin, és most a Capitoliumban. "A demokratikus intézmények semmibevétele borzalmas következményekkel jár" – fűzte hozzá.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Joe Biden megválasztott elnök bejegyzését osztotta meg a Twitteren, melyben a demokrata politikus azt írta, hogy "Amerika sokkal jobb annál, mint amit ma látunk". Von der Leyen hozzátette, hogy hisz az amerikai intézmények erejében és a demokráciában. Hangsúlyozta, hogy a lényeg a békés hatalomátadás és hogy Joe Biden megnyerte a választást.
Ami ma Washingtonban történt minden bizonnyal nem Amerika. Hiszünk a demokráciánk erejében, hiszünk az amerikai demokrácia erejében, fogalmazott Emmanuel Macron francia elnök angolul és franciául tartott rövid beszédében szerda este. Többször hangsúlyozta a francia és az amerikai nép közötti több évszázados barátságot.
Az emberi méltóság, a béke, a mások tiszteletben tartása, a szabadság elismerése mindenek felett, ezek mind fenyegetés alatt vannak ma a demokráciánkban, fogalmazott Macron.
A francai elnök üzenetét a #WeAreOne (egyek vagyunk) hashtaggel osztotta meg. A mondat egy sor az ír U2 One című dalából, mely Samuel Paty, brutálisan meggyilkolt francia történelemtanár Sorbonne-i gyászszertartásán szólt. Macron azóta többször használta az iszlamista terror ellen hirdetett harcról szóló üzeneteiben az összetartozás gondolatának kifejezésére a franciára és arabra is lefordított mondatot.
"Az amerikai kongresszus a demokrácia temploma. Sokkoló volt látni a Washingtonban történteket ma este" – írta Charles Michel, az Európai Tanács elnöke. Hozzátette, hogy bízik az USA-ban, és hogy békés lesz a hatalomátadás Joe Bidennek.
Az amerikai demokrácia nyilvánvaló, hogy mindkét lábára sántít. És most elértek a fenékig. Mondom ezt a káröröm legkisebb árnyától mentesen – fogalmazott Konsztantyin Koszacsov, az Orosz Föderációs Tanács szenátora, aki a Külügyi Bizottság elnöke. Hozzátette, hogy Amerika már nem irányadó, és elvesztette a jogát arra, hogy kijelölje, vagy előírja másoknak.
Megdöbbentőnek nevezte mindazt, ami az amerikai fővárosban történik és kijelentette, hogy a demokratikus választás eredményét tiszteletben kell tartani.
Boris Johnson brit miniszterelnök "szégyenletes jelenetnek" minősítette az amerikai kongresszusban történteket. "Az Egyesült Államok világszerte a demokráciát jelképezi, ezért elengedhetetlen, hogy békés és rendezett hatalomátadás legyen" – írta a Twitteren.
Marina Sereni olasz külügyminiszter-helyettes a Twitteren reagált az eseményekre. "Nagyon súlyos, ami ezekben az órákban Washingtonban történik" – mondta leszögezve, hogy " az amerikai demokrácia pártján áll, szemben a populista jobboldal szélsőséges magatartásával és az erőszakkal." "A választók szavazatát tiszteletben kell tartani" – tette hozzá.
"A Capitoliumnál történtek megmutatják, hogy milyen veszélyes a gyűlölet retorikája" – kommentált Zuzana Čaputová szlovák elnök. "A demokratikus intézmények semmibe vétele csorbítja az állampolgárok jogait, és alááshatja a politikai rendet" – figyelmeztetett.
Mindenkit fel kell, hogy zaklasson az erőszakos esemény, ami Washingtonban történt. Reméljük, hogy az amerikai demokrácia ellenálló és felülkerekedik ezen a válságon - mondta Janez Jansa szlovén kormányfő. A jobboldali politikus volt az egyetlen, aki a novemberi választás éjszakáján győztesnek vélte Donald Trumpot és gratulált neki.
Jansa hangsúlyozta, hogy a békés tüntetések a demokráciához tartoznak, de az erőszak és a halálos fenyegetések - akár baloldalról, akár jobboldalról - sosem helyesek.
Forrás: Euronews