ANOM: az FBI működtette az alvilág titkosított kommunikációs csatornáját
hirdetés
Több mint nyolcszáz embert tartóztattak le egyetlen nap alatt a világ tizennyolc országában a profi bűnözés elleni valaha volt legnagyobb rendőrségi akcióban. A Trójai Pajzs kódnevű akcióban a rendőrök Ausztráliától az Egyesült Államokig több tonna drogot, luxusautókat, több száz lőfegyvert és negyvennyolc millió dollárnyi készpénzt, banszámlapénzt és kriptovalutát foglaltak le.
A célpontok a szervezett bűnözés kulcsfigurái: drogkereskedők, pénzmosók, maffiavezérek. Mindez egy titkosított kommunikációs csatornának, az ANOM-nak köszönhetően, amelyet - mint utólag kiderült - az FBI fejlesztett.
hirdetés
Az ANOM mint kommunikációs eszköz egy módosított telefon, amelyen nem lehet telefonálni, SMS-ezni, e-mailt küldeni, egy dolgot tud: más ANOM készülékekkel kommunikálni. Ezt beépített ügynökökön keresztül juttatták el olyan profi bűnözőkhöz, akik aztán tovább népszerűsítették a márkát. Az ügyben kulcsszerepe volt egy Ausztráliából Törökországba menekült drogkereskedőnek, Hakan Ayiknak, aki több üzlettársának is ajánlotta a készüléket. A bizalom részben azon alapult, hogy az ANOM-készüléket csak úgy lehetett beszerezni, ha valaki kapcsolatban volt profi bűnözőkkel. Összesen 12 000 ANOM-készülék talált gazdára körülbelül száz országban.
A rendőrök valós időben olvashatták az ANOM-on folytatott kommunikációt, az akció 18 hónapos előkészítése során 27 millió üzenetet kellett feldolgozni.
A szervezett bűnözés elleni harcban ma már óriási szerepe van a titkosított kommunikációs hálózatoknak, amelyből több is rendelkezésre áll, ugyanakkor óriási lebukásokhoz vezet, ha egy ilyen rendszert a hatóságok feltörnek. 2020. júliusában a francia és a holland rendőrség közös operatív egységes lelőtte az EncroChat platformot, 2021 márciusában pedig a belga rendőrség részvételével a Sky CC platformot. Az így keletkezett űr betöltésére látszott kifejezetten alkalmasnak az addig már piacon lévő, de kevésbé népszerű ANOM.
Forrás: Euronews