Dame és Sir: A celebvilág lovagjai (2. rész)
hirdetés
A lovaggá ütés eljárása a középkor óta változatlan, és nemtől független. A díjazott vállát az uralkodó érinti meg kardjával. A kitüntetettek száma – például a Nemzet Színészéhez hasonlóan – korlátozott.
Az elismerés rangjait nemcsak a tevékenység, hanem gyakran a jótékonykodás is meghatározza, odaítélésének pedig egyik fontos mércéje a kitüntetett lojalitása a brit birodalomhoz. A lovagok – hölgyek és urak – közül persze elsősorban a hírességeket ismerjük, pedig kivételesen értékes tevékenységükkel mások is kiérdemelték a jeles titulust.
hirdetés
A lovagi kitüntetésre egy tekintélyes testület tesz javaslatot, amit a mindenkori brit kormányfő tolmácsol az uralkodói háznak, amely az indítványt akár el is vetheti.
A rend létszáma 300 nagykeresztes lovagra – Sirre és Dame-re – korlátozódik, és a Brit Birodalom Rendje alacsonyabb rangú kitüntetettjeinek a száma is véges.
Anna Wintour
A Vogue rettegett főszerkesztője, Anna Wintour 2017-ben vette át Erzsébet királynőtől a DBE kitüntetést a divatban és az újságírásban kifejtett tevékenységéért, és ettől kezdve a Dame címet viselhette. Az uralkodó kínlódott, hogy feltűzze Wintour ruhakölteményére a brosst. A kitüntetett ekkor levette folyton viselt jellegzetes szemüvegét, hogy átvegye a kitüntetést. „Mindig csodálatos dolog díjat kapni, de ez a mostani azonban rendkívül különleges” – nyilatkozta a divatszakmát évtizedeken át vasszigorral irányító Wintour, akiről a rossznyelvek szerint Az ördög Pradát visel című könyv és film főhősét mintázták.
Mark Rylance
Mark Rylance viszonylag nemrég lett lovag – Cambridge hercege 2017 áprilisában adományozta neki a kitüntetést. Ugyanezen a ceremónián kapta meg Victoria Beckham is az OBE címet.
Twiggy Lawson
Twiggy Lawson, a hatvanas évek ikonikus, nádszálvékony szupermodellje jótékonykodásáért, valamint a divatért és a művészetekért tett szolgálataiért viselheti a Dame címet 2019 óta.
Michael Palin
Michael Palint 2019-ben ütötték lovaggá az utazás, a kultúra és a földrajztudomány terén elért eredményeiért. Sir Palinnek, a Monthy Pyton repülő cirkusza nevű komikus formáció alapító tagjának nem idegen a lovagi szerep, hiszen a Gyalog Galopp című komédiában már híressé vált Sir Galahadként, azon lovagok vezetőjeként, akik azt mondják: „Ni!”
Szerzőtársa, John Cleese korábban elutasította, hogy a Brit Birodalom Parancsnokává tagjává nevezzék ki, mert szerinte – igazi Monthy Pytonosként – az ilyesmi „hülyeség”.
Erdem Moralıoğlu
„A találékonyság példája. Határtalan derűlátása arról a független energiáról tanúskodik, amely nagy szerepet játszott abban, hogy London divathírneve újra erősödött, miután éveken át a sötét, jellegtelen amatőrség stiláris rutinjába ragadt” – írta Sarah Mower Erdem Moralıoğlu munkásságáról azok után, hogy a Kanadába török apáról és angol anyától született Erdem a Windsori kastélyban 2020-ban megkapta az OBE elismerést. Romantikus márkáját, a magáról elnevezett Erdemet szerte a világon imádja a divatszakma – beleértve Cambridge hercegnőjét is.
Bill Gates
Bill Gates – amerikaiként – 2005-ben jótékonykodásnak köszönhetően csak a tiszteletbeli lovagi címet nyerte el, vagyis nem használhatja a Sir címet, mivel nem a brit nemzetközösség állampolgára.
Thomas Moore
Száz éves korában halt meg a II. világháborús veterán, akit 2020 júliusában ütött lovaggá Erzsébet királynő. Thomas Moore Nagy-Britannia egyik legnépszerűbb emberévé vált a járvány miatt bevezetett karantén-időszak alatt. Azt a kihívást vállalta, hogy megtesz száz kört a kertjében, az adományozóktól kapott összeget pedig felajánlja a brit egészségügynek. Eredetileg ezer font volt a célja; viszont csaknem 33 millió fontot kalapozott össze.
Mary Berry
Mary Berry, a népszerű műsorvezető és több szakácskönyv szerzője a konyhaművészet és a jótékonykodás terén kifejtett szolgálataiért kapta meg a Dame címet 2021-ben. „Az a célom, hogy átadjam azt a tudást, amit annyira szeretek, elvégre mindenkinek minden nap főznie kell. Legyen szó diákról vagy bárki másról, ennie kell, szóval miért ne tanulhatná meg jól csinálni, és élvezni” – mondta az uralkodói ceremónia után.
Lewis Hamilton
Lewis Hamiltont brit autóversenyzőnek már 2020-ban odaítélték a lovagi címet, a járvány miatt azonban Károly herceg csak 2021-ben ütötte lovaggá a motorsportért tett szolgálataiért. Sir Jack Brabham, Sir Stirling Moss és Sir Jackie Stewart után Hamilton a negyedik F1-es pilóta, akit lovaggá ütöttek, de az első, akit még a versenyzés közben tiszteltek meg az elismeréssel.
Nem kértek az elismerésből
Nem John Cleese volt az egyetlen, aki az elismerést „hülyeségnek” nevezte, és visszautasította.
Alfred Hitchcock, a feszültség mestere azért utasította el a parancsnoki CBE kitüntetést, mert úgy érezte, hogy az nem ismeri el megfelelően a brit kultúrához való hozzájárulását. Négy hónappal halála előtt végül megelégedett a lovagi parancsnok címmel.
Roald Dahl, a Walesben született norvég író kevesellte az OBE elismerést, ami után őt nem illethette meg a Sir, feleségét pedig a Lady cím. Hoppon maradt.
„Felség, visszaadom a kitüntetést tiltakozásul az ellen, hogy Nagy-Britannia részt vesz a Nigéria-Biafra ügyben, és mert támogatjuk Amerikát Vietnamban” – ezt írta John Lennon Erzsébet királynőnek 1969-ben, amikor visszaküldte a Beatles ragjaként kiérdemelt MBE elismerést. Így népszerűsítette békekampányát.
A Beatles másik tagja, George Harrison hiúságból azért utasította vissza a címet 1999-ben, mert Paul McCartney nála korábban kapta meg.
Philip Larkin, a népszerű író azért nem fogadta a kitüntetést, mert munkásságához mérten rangon alulinak tartotta.
Rajtuk kívül Doris Lessing író, Vanessa Redgrave színésznő, Nancy Banks-Smith televíziós kritikus és Nigella Lawson sztárséf is visszautasította az elismerést.
Forrás: Euronews