A Sex Pistols a botrányairól is híres!
hirdetés
Kevesen vitatják, hogy a Sex Pistols volt minden idők leghírhedtebb és legtöbb vihart kavaró brit rockegyüttese. Hozzá kell tenni: az egyik legfigyelemreméltóbb is.
Malcolm McLaren - akinek Vivienné Westwood divattervezővel közös butikja volt Londonban, a divatos KingsRoadon - jól ismerte a hetvenes évek közepének New York-i punkegyütteseit, és elhatározta, hogy Angliában is bevezeti ezt a stílust. (A punk szó az angol szlengben garázda fiatalt, „szemétládát" is jelent, és Amerikában már az 1960-as években punk rocknak nevezték a félamatőr együttesek nyers, de hatásos zenéjét.) McLaren a butik vásárlóközönségéből toborozta a leendő zenekar tagjait. Az eredeti felállásban JohnnyRotten énekelt, Steve Jones volt a szóló- és GienMatlock a basszusgitáros, Paul Cook pedig a dobos.
hirdetés
Az új együttesre 1976 közepén felfigyelt a zenei sajtó és a lemezipar. Okét tartották a brit punk rock úttörőinek, s nyomukban sorra tűntek fel a rövid, gyors számokat játszó zenekarok, amelyek szakítottak az akkori idők rockzenéjére jellemző bonyolult hangszeres szólamokkal és szépelgő szövegekkel. Hamar nevet szerzett magának például a Damned, a Clash és a Buzzcocks. A Sex Pistols mellett sokan felléptek a londoni 100 Club nyári punk rock-fesztiválján. JohnnyRottenéket - némi meglepetésre -az EMI szerződtette, a tekintélyes lemezcég ugyanis inkább a „jól nevelt" előadókat részesítette előnyben. Az együttes első kislemeze, az Anarchyinthe UK 1976 novemberében jelent meg. Rotten acsargó vokálja és a kemény gitárszólam lemezen is éppen olyan hatásos volt, mint színpadon. A Sex Pistolst 1976. december 1-jéig viszonylag kevesen ismerték. Ezen a naponmeghívást kaptak a Today (Ma) című délutáni szórakoztató tévés magazinműsorba. A házigazda biztatására trágár szavakkal tűzdelték meg rövid nyilatkozatukat. Minthogy a műsor élő adásban ment, tömegek hallották az interjút. A hatás nem maradi el. A Pistols az újságok címlapjára került, és közös pályafutásuk hátralévő részében tőlük zengett a sajtó.
GlenMatlock 1977 elején otthagyta őket, és SidVicious lett az új basszusgitáros. Új kiadójuk, az A&M lemezcég néhány nap után visszalépett a szerződtetésüktől. Végül a Virgin Records fogadta be a bandát, s e cégnél jelent meg 1977 májusában a GodSavetheQueen. Az ország ekkoriban ünnepelte az „ezüstjubileumot", II. Erzsébet trónra lépésének 25. évfordulóját. A Sex Pistols nekirontott a királyság intézményének és mindennek, amit az jelképezett. A szám Rotten gúnyos-kegyetlen kántálásával zárul: „Nincs jövőtök." A legtöbb rádióállomás nem volt hajlandó lejátszani a lemezt, de az az évforduló hetében így is a második helyre került a slágerlistán. Többen azzal vádolták a szaklapokat, hogy szándékosan megmásították az eladási listákat, nehogy a Sex Pistols száma kerüljön az élre.Az együttes 1978 januárjában elutazott az USA-ba; mint később kiderült, ez volt az utolsó turnéjuk. Hangversenyeiken rendszeresen összezördültek a közönséggel. Vicous egyszer a basszusgitárjával támadt egy nézőre. A turnét záró San Franciscó-i koncert után Rotten kilépett az együttesből, és ez a zenekar feloszlását jelentette.
SidVicious halála
Mire a film a mozikba került, SidVicious már nem élt. Nancy Spungennel New Yorkba költözött, és mindketten heroinfüggőkké váltak. 1978 októberében Nancyt holtan találták a ChelseaHotel-beli szobájukban. Vicioust gyilkossággal vádolták, és a vizsgálati fogság alatt elvonták tőle a kábítószert. Óvadék ellenében 1979 februárjában szabadlábra helyezték, ám rövidesen heroin-túladagolás miatt meghalt. Történetét 1986-ban Sid és Nancy címen vitte filmre Alex Cook.
Cook és Jones rövid életű együttest alakított Professionals néven, aztán stúdiózenészekként dolgoztak. Rotten újra felvette a Lydon nevet, és megalakította a Public Image Limited együttest, amelynek repertoárján Sex Pistols-dalok is szerepeltek. 1996-ban a Sex Pistols egy turné idejére újjáalakult, ismét GlenMatlockkal. Nem titkolták, hogy a pénzért csinálják - a koncertsorozat The FilthyLucre Tour (Mocskos Haszon Turné) néven zajlott. A zenekar történetét földolgozó dokumentumfilmet The Filth and theTury (Mocsok és téboly) néven mutatták be 2000-ben.