Dame és Sir: A celebvilág lovagjai (3. rész)
hirdetés
A lovagi cím a középkorból származik, akárcsak a lovaggá ütés módja – az uralkodó kardjának érintésével. A kitüntetett férfiak a Sir, a nők a Dame cím jogosultjai. A lovagi kitüntetést bármilyen tevékenységben elért kivételes teljesítményért adják.
A CBE (Commander of the Order of the British Empire) a Brit Birodalom Rendjének parancsnoka rövidítése. Az OBE (Officer of the Order of the British Empire) a birodalmi rend tisztje, az MBE pedig tagja (Member of the Order of the British Empire). Ez utóbbi kitüntetést kapta például Ed Sheeran 2017-ben, Károly hercegtől kapta meg.
hirdetés
Az elismeréseket V. György király alapította éppen száz évvel korábban, 1917-ben. A kitüntetéseket 1993-ban eltörölték, majd David Cameron miniszterelnök javaslatára újra díjazták elsősorban a brit alattvalókat, míg a külföldiek – köztük magyarok – tiszteletbeli címet kaptak.
Korábban már feltüntettük azokat akik megkapták, valamint akik visszautasították ezt a címet. Most azokat mutatjuk be, akiktől megvonták elismerést méltatlan viselkedésük vagy botrányaik miatt:
- George Castledine professzort azzal vádolták, hogy virággal kedveskedett egy 83 éves özvegy betegének, és Walesbe vitte kirándulni. Castledine egy 2014-es meghallgatáson elismerte, hogy nem tartotta be a szakmai határokat a beteggel szemben, bár tagadta, hogy szexuális vagy anyagi indíttatásból tette volna. Egy évvel később mégis visszavonták és érvénytelenítették lovagi címét.
- Fred Goodwin, a Royal Bank of Scotland főnöke felügyelte a 2008-a bankválság idején a holland rivális, az ABN Amro felvásárlását. Emiatt az RBS szinte csődbe jutott. A kormánynak 45 milliárd fontot kellett áldoznia megmentésére az adófizetők pénzéből. Végül 2012 januárjában megfosztották lovagi címétől.
- Hasonló okokból fosztották meg a szintén James Crosbyt címétől. Az általa vezetett bank megmentése az adófizetők 20,5 milliárd fontjába került. Crosby azt mondta, hogy „mélységesen sajnálja” a történteket, és 2013 júniusában kérte lovaggá ütésének visszavonását. Mindhiába.
- Jean Else, egy manchesteri iskola igazgatója oktatási tevékenységéért 2001-ben kapta meg a Dame címet, 2009-ben azonban kiderült, hogy ikertestvérét irodai asszisztensből igazgatóhelyettessé léptette elő. A nőt eltiltották az iskola vezetésétől, 2011-ben pedig visszavonták titulusát. A történelemben először fordult elő, hogy egy nő elveszítette a lovagi címet.
- Alan Daviest, egy másik volt igazgatót az után fosztottak meg kitüntetésétől, hogy beismerte: hamis könyvelést vezetett.
- Anthony Blunttól, az MI6 ügynökétől 1979-ben azok után vették el lovagi címét, hogy kiderült: hazaáruló volt, és a Szovjetuniónak kémkedett.
- A diktátorokat is megfosztottak címeiktől. Benito Mussolini olasz fasiszta vezetőt 1940-ben, Nicolae Ceaușescu román zsarnokot 1989-ben, Robert Mugabe zimbabwei elnököt pedig 2008-ban fosztották tiszteletbeli lovagi titulusától.
A magyarok tiszteletbeli kitüntetése
A Budapesten született, de az Egyesült Államokban letelepedett Doráti Antal karmester – Kodály Zoltán, Weiner Leó és Bartók Béla tanítványa – 1983-ban érdemelte ki a tiszteletbeli lovagrendi kitüntetést.
Rajta kívül az Osztrák-Magyar monarchia több előkelősége is tiszteletbeli kitüntetést kapott. Ferenc József császárét azonban az I. világháború kitörése után lefokozták, majd 1915-ben végleg visszavonták.
Járai Zsigmond pénzügyminiszter 1999-ben kapta meg a Lovagi Nagykeresztet, Mádl Ferenc köztársasági elnököt pedig 2002-ben tüntették ki a tekintélyes Szent Mihály és Szent György Érdemrenddel.
Forrás: Euronews