Gyűlöletbeszéd miatt perlik a Facebookot 150 milliárd dollárra
hirdetés
Rohingja menekültek egy csoportja több mint 150 milliárd dollár kártérítésre perli a Facebook közösségi média üzemeltetőjét, amiért a cég nem fordított kellő figyelmet a gyűlöletre felbujtó bejegyzések törlésére. Állítják, hogy a gyűlölködő tartalmak hatására szenvedtek el erőszakot a mianmari hadseregtől és támogatóitól.
A csoport ügyvédjei hétfőn Kaliforniában nyújtották be a keresetet, és ebben azt állítják, hogy mianmari megjelenésével a Facebook hozzájárult a gyűlöletbeszéd, a félretájékoztatás és az erőszakra felbujtás elharapódzásához, végsősoron a 2017-ben elkezdődött rohingja népirtáshoz. Ennek értelmében több mint 10 ezer rohingja meggyilkolásához, több mint 150 ezer bántalmazásához és ahhoz járult hozzá, hogy nem törölték a kifogásolt tartalmakat. Emlékeztetnek továbbá, hogy a muzulmán vallású kisebbségből több mint egymillió embernek el kellett menekülnie a buddhista többségű dél-ázsiai országból. A menekülők legnagyobb részét a szomszédos Banglades fogadta be, de az Egyesült Államokban is menedéket kapott 10 ezer ember.
hirdetés
A keresetet a csoport minden olyan rohingja nevében nyújtotta be, aki túlélte a mianmari erőszakos cselekményeket, vagy van olyan rokona, aki áldozatul esett az erőszaknak. Britt ügyvédek is jelezték, hogy szándékukban áll hasonló per indítása - jegyezte meg az AP amerikai hírügynökség.
A Facebook üzemeltetője, új nevén a Meta Platforms, egyelőre nem reagált a hírügynökség kérdéseire. Már sokan megvádolták a közösségimédia-óriást azzal, hogy hanyagságával - az inkriminált szövegek törlésének elmulasztásával - hozzájárult a félretájékoztatáshoz és a politikai erőszak szításához, amelyeket pedig saját szabályzata szerint akadályoznia kellene.
Az ENSZ emberi jogi szakértői 2018-ban megvizsgálták a rohingják elleni támadásokat, és arra a megállapításra jutottak, hogy a Facebooknak igenis, volt szerepe az erőszak terjedésében. A perkereset szerint a Facebook 2011-ben jelent meg Mianmarban, és többmillió ember számára a cég tette lehetővé egyáltalán az internet használatát, de nem sokat törődött azzal, hogy figyelmeztesse a lakosokat az online félretájékoztatás és a hamis hírek veszélyére, pedig a mianmari hadsereg előszeretettel használta ezt az eszközt a rohingják üldözésében. Ezen túlmenően pedig a Facebook üzemeltetője nem ismerte a helyi belpolitikai, társadalmi helyzetet, nem alkalmazott elégséges számú, a helyi nyelveket ismerő moderátort arra, hogy töröljék a gyűlöletre szító bejegyzéseket.
Forrás: Euronews