Nóci túl van az alkoholproblémáin
hirdetés
Az RTL Klub egykori műsorvezetője bevallotta, problémái voltak önmagával valamint az ivással is.
Nóci, az RTL Klub egykori műsorvezetője, a Frizbi vendége volt. Az adás során nemcsak azt ismerte el, hogy volt öngyilkossági kísérlete, hanem azt is, hogy az alkohollal többször is problémája volt. Amit ebből konkrétan megnevezett, az egy ájulásig részegedés volt a saját autójában, viszont biztos, hogy több eset is lehetett. Mivel nem véletlenül vonult rehabilitációra. Mint elmondta, 4 hónapot töltött rehabilitálással, ahova saját döntéséből vonult. Akkor mikor a rehabilitáción volt édesanyja vigyázott kisfiára.
hirdetés
Nóci azt állítja, hogy már túl van a nehezén, a kellemetlen helyzetét elsősorban az idézte elő, hogy nem találta a helyét, és nem érezte értékesnek magát sem akkori kapcsolatában, sem munkájában, avagy az élete többi területén. Most leginkább gyermekét neveli, és azokon szeretne segíteni valamilyen módon, akik hozzá hasonló helyzetbe kerülnek. De hogy ez a segítség mit is jelent jelenleg, és mit jelent majd a jövőben, az nem derült ki, mivel Hajdú Péter erre vonatkozó, kemény kérdéseire csak meglehetősen homályos módon válaszolt.
Káros hatása több is van az alkoholfogyasztásnak: az alkoholmérgezés első jeleiként oldódnak az ember gátlásai, nehezebben forog a nyelve, és hirtelen megváltozhat a hangulata. Egy 75 kilogramm testsúlyú férfinak ehhez elég 35 gramm alkohol tartalmú italt elfogyasztania. Ha valaki ennél is többet iszik, mozgási és érzékelési zavarokra számíthat, észlelésében képtelen a finomabb megkülönböztetésekre. A múló alkoholmámor - a másnaposság - jellemző tünete a hányinger, a hányás és a fejfájás.
Egyénenként változik, hogy ezek a hatások mennyi idő elteltével jelentkeznek, s erősségük a testsúlyon kívül főként attól függ, hogy ki mennyire szokott hozzá az iváshoz. Azon az emberen, aki rendszeresen fogyaszt alkoholt, a káros idegrendszeri hatások később jelentkeznek, mint azon, aki nem szokott hozzá a szeszes italhoz.
Az alkohol az idegrendszeren kívül nagyon veszélyes a májra is (egyebek között májzsugorodást okozhat). Ez a szerv felelős sokféle méreganyag átalakításáért és a szervezetből való eltávolításáért. Az alkohol kiürülése lassú folyamat: 30 gramm alkohol átlagosan 5 óra alatt távozik el a vérből. Sokan úgy tartják, hogy a koffein meggyorsítja a folyamatot, azaz józanító hatású, ezt azonban sem erről, sem más anyagról nem sikerült bebizonyítani, kivéve talán a gyümölcscukrot (fruktózt). Fokozott fizikai aktivitással sem érhető el a kívánt kijózanító hatás. A nagyivók előbb-utóbb alkoholfüggővé (alkoholistává) válnak: rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztanak alkoholt, olykor napokon át ki sem józanodnak, és ekkor már nem a mámorért isznak, nem azért, hogy a társas időtöltésben örömüket leljék. Az alkoholizmus olyan betegség, amelytől nemcsak maga a beteg szenved, hanem családja, közvetlen környezete is.
Az alkoholisták és a rendszeresen ivók egészségét tovább rombolja a rosszul tápláltság, az alkohol ugyanis rontja az étvágyat, és hiányos táplálkozáshoz vezet. Emésztési zavarok is felléphetnek a rendszeres ivás következményeként, és némely rosszindulatú daganatok - például a nyelőcső, a gége és a szájüreg rákjai - lényegesen gyakoribbak a sok szeszes italt fogyasztók között. A várandós nőknek egyetlen korty alkoholt sem szabad inniuk, mert azzal azt kockáztatják, hogy magzatuk kisebb súllyal és veleszületett fejlődési rendellenességgel jön majd világra.
A cikk végére érve meg kell, hogy jegyezzük, hogy sok orvos és táplálkozási szakértő úgy véli, hogy a mértékletesen fogyasztott alkohol akár kedvező hatású is lehet.