A sportolók lábán: Puma
hirdetés
Bármennyire is próbáltunk keresgélni, nem nagyon találtunk még egy olyan nagyszerű történetet, mint amilyen a Puma vagy éppen az Adidas cégnek a története. Ebben a cikkben a Puma márkáról szeretnénk adni némi információt. Mi ugyanis nagyon szeretjük boncolgatni, illetve feleleveníteni, hogy napjaink legnagyobb márkái hogyan is kezdték a tevékenységüket és miként tudtak eljutni erre a szintre. A mai cikkhez pedig fűződik egy meglehetősen színes történet is, hiszen nem mindennapi család, illetve testvér konfliktus is kapcsolódik a cég történethez.
A testvérpár nem más, mint Rudolf Dassler és Adolf Dassler. Eleinte együtt kezdték el a sportcipők készítését még 1920-ban és be is indították a családi vállalkozásukat. A székhelye ennek a németországi Herzogenaurachban volt, ez pedig jelenleg is a Puma, illetve Adidas székhelye. A cég neve pedig Dassler testvérek lett. Először sportolók Dassler cipőket pedig az 1928-as amszterdami olimpián viseltek. Azonban nem ment minden simán családon belül és lényegében ennek köszönhetően alapult meg a Puma, illetve az Adidas cég is. A két testvér kettévált és Adolf Dassler megalapította az Adidas nevű céget 1947-ben, Rudolf pedig a Pumat 1948-ban. Ekkor született meg a puma logója is, amely bátorságot, szilárdságot és letisztultságot jelképez. Még ebben az évben, 1948-ban például a nyugatnémet futballcsapat puma cipőkben játszott. A testvérek közötti ellentét azonban rányomta a bélyegét a cégekre, illetve az egész falura is, a Puma és az Adidas rivalizálása a mai napig tart. A szülőfalujukban, Herzogenaurach-ban a két tábornak volt külön kocsma, külön bolt, sőt a két tábor kinézte azt, aki a másik táborbeli személlyel házasodott össze. Olyan monda, illetve már-már legenda is terjeng, hogy Rudolfhoz szerelők jöttek, akik Adidas cipőket viseltek, ő pedig a pincéből felhozott nekik Puma cipőt.
hirdetés
Na, de térjünk vissza picit a céghez. Rudolf 1949-ben már gondolkodott azon, hogy gyártsanak olyan futballcipőket, amelyek kivehető szegecses stoplival rendelkezzenek. Ez az óta elterjedt az egész világon a focisták körében. Az 1952-es nyári olimpián például Josef Barthel atléta ezerötszáz méteren megnyerte az aranyat Puma cipőben. Az 1960-as nyári olimpián azonban megint csak megmutatkozott a két testvér rivalizálása. Rudolf megkereste Armin Hary futót, hogy hordjon Puma cipőt az addigi Adidas helyett. Hary először nemet mondott, de aztán a rengeteg pénz hatására beszélt Adolf-al, az Adidas tulajdonosával, hogy fizessen annyit, mint testvére, különben Puma cipőket fog viselni. Adolf ezen mélységesen felháborodott és nem fizetett neki többet, a sportoló így a Puma cipőt választotta. A Puma sikereit nagymértékben köszönhette ugyanakkor a technológiai ujjírásoknak is. 1960-ban a gyártás során vulkanizálás technológiát kezdtek el alkalmazni. Ez a technológia már elterjedt az összes cipőgyárnál. Később, 1982-ben újabb ujjírást vezettek be a gyártási folyamatba, a cipők úgynevezett Douflex talpat kaptak, amely lényegesen kényelmesebbé tette a cipőket.
A következő nagy újítása a tűzálló cipő lett, amelyet a Porsche-val együtt 2000-ben fejlesztettek ki. Az alapító, Rudolf Dassler 1974-ben hunyt el, utána a két fia, Armin és Gerd vette át a cég vezetését. Szerencsére a két testvér nem veszett össze úgy, mint az apjuk és nagybátyjuk. Később, 1989-ben pedig a 72% cégrészvényeket eladott a testvérpár. Manapság a Puma több mint 30 nemzetközi csapatot szponzorinál, illetve sok sztárfutballistát egyénileg is. Például Marco Reus, Radamel Falcao, Sergio Agüero. Továbbá olyan visszavonult sportolókat támogatott még, mint Diego Maradona, Lothar Matthaus, Kenny Daglish, Pelé, Eusebio, Johan Cruijff.