Szőrösen a szexi - avagy így lett divat a sima bőr
hirdetés
Voltak idők, amikor a nők valósággal megőrültek azokért a férfiakért, akik dús szőrzettel rendelkeztek. Ja és most nem vagy nem csak az arcszőrzetről beszélünk, hanem úgy általában az egész testét beleértve. Manapság erre leginkább azt mondanánk, hogy olyan, mint egy majom és a legtöbb nő bizony valósággal irtózna. Jó korát változott tehát az ízlésünk, cikkünkben azonban visszatekintünk, hogy hogyan is lett divat a sima bőr.
Először tudnunk kell, hogy akarva akaratlanul, de az emberiség már a kezdetek óta valamiért a szőr ellen van. Az nlcafe.hu oldal szerint már az ókorban is igyekeztek úgymond megszabadulni a szőrtől, például Egyiptomban a selymes és szőrtelen bőr a fiatalság, szépség és tisztaság jelképe volt. Továbbá ez a jelenség megfigyelhető a görögöknél is, hiszen általában a görög női szobrokon nem található szőrzet. A szőrzetnek a pusztulását viszont első sorban a ruházat okozta, hiszen egyre több védelmi funkciót átvett. Ennek okán a szőrzet hasznossága, léte teljesen átértékelődött és leginkább csak a divat és különböző ideálok miatt volt értelme meghagyni vagy éppen levágni azt.
hirdetés
A finnyás Kleopátra
Ahogyan fentebb említettük már az ókorban sem tartották szépnek, így mindent megtettek, hogy megszabaduljanak a szőrzettől. Egyiptomban például kígyóvért is használtak szőrtelenítésre, Kleopátra pedig égetett mész, víz és arzén-triszulfát keverékre esküdött. Ha átnézünk picit keletebbre, akkor ott már felfigyelhetünk az ősgyantára, amelyet nem csak nők esetében alkalmaztak, hanem a férfiaknál is. A görögök az egyszerűség hívei voltak, ugyanis érdes bőrdarabkákkal egyszerűen csak dörzsölték a szőrtelenítendő részt, amíg ki nem kopott a szőrzet. Rómában még ezen is túltettek, ugyanis már elkezdtek figyelni a szemöldök formájára is, amelyet csipesszel formáltak, ahogyan ma is.
A szőrös és koszos középkor
A középkorról soha, senki nem állította, hogy nagy lett volna a higiénia, viszont a nők még ezekben az időkben is igyekeztek a szőrszálaktól megszabadulni. Ehhez egy elég furcsa módot választottak, ugyanis a macskák ürülékéből készítettek egy ecetes masszát. Sajnos nem biztos, hogy egy-egy ilyen szőrtelenítő eljárás után következett alapos tisztálkodás is. Próbálkoztak azonban ők tojáshéjjal is eltávolítani a szőrt. Természetesen voltak azonban, akik inkább a szőrt preferálták, például Medici Katalin, francia királynő is. Ő nemes egyszerűséggel megtiltotta az udvarhölgyeinek, hogy szőrtelenítsenek az intim testrészeiken.
A modern epilálás
Bizony, hosszú utat tettünk meg egészen idáig. Az 1800-as években jelent meg gyakorlatilag a borotva őse, mégpedig a King Camp Gilette jóvoltából, aki amatőr feltaláló és utazóügynök is volt egyszemélyben. Az első modern kori borotva az ő nevéhez fűződik tehát és 1915-től már a nők számára is gyártották. Az 1945-ös év pedig egészen elképesztő piaci fellendülést hozott, mivel ekkor jelent meg a bikini. A keveset takaró ruhadarabok hordásához pedig nagyon sokan elengedhetetlennek tartották, hogy szőrtelenítsenek valamilyen szinten. A 60-as évek pedig egy újabb lendületet adott a szőrtelenítésnek, ugyanis nagyon sok filmsztár és modell a szőrtelenség mellett tette le a voksát. Gyakorlatilag a szépség és kívánatosság szimbóluma lett mind a mai napig.
Mégis a szőrösöké a jövő?
Ugyan jelenleg a szőrtelenség a divat, de például a férfiak körében már egyre többen térnek vissza legalább a szakáll növesztéséhez. A nők ugyanis szexinek tartják, ha egy férfinek van legalább némi borosta az arcán. Ugyanakkor, mindkét nem egyelőre az intimebb területeken a szőrtelenséget tartja az ideálisnak.
Forrás
Képek: nemzeti.net
newjsag.hu