Ezeket tedd a divatos, ragyogó fogsorért!
hirdetés
A szép fogsor a jól ápoltság és az egészség jele. Sokakat izgat a kérdés, hogy lehet-e természetes módon olyan ragyogóan fehér a fogsorunk, mint azoké, akik a plakátokról és a magazinok oldalairól mosolyognak ránk. Eláruljuk: nem igazán.
A fog természetes színe nem hófehér - bármennyire is ezt kellene gondolnunk a reklámok alapján. A színt örökletes fényezők befolyásolják, de bizonyos határokon belül - rendszeres fogápolással és fogorvosi ellenőrzéssel - mi is tehetünk azért, hogy fogaink esztétikusak, szépek és csábítóak legyenek. Vagy éppen néhány rossz szokással ellene. Hogy egyénileg mennyire eltérő lehet a fog-szín. Azt a fogorvosi rendelőkben megtalálható fogszínkulcs bizonyítja, amely tíznél is több árnyalatot tartalmaz. A szín pontos meghatározását ma már digitális eszközök is segítik, kiküszöbölve a szubjektív tényezőket,
hirdetés
A fog színét a fogzománcban és az alatta lévő dentinben található, szabad szemmel nem látható, apró pigmentrészecskék adják. A természetes fogszín a halvány csontszín ütői a kékes és sárgás árnyalatokon át egészen a világosbarnáig terjedhet. A fogzománc közepesen áttetsző anyag, a sárgás árnyalat a dentin színe, ami átüthet a vékonyabb zománcrétegen. Ez az, amit hoztunk magunkkal, és amit a hétköznapi ápolással nem befolyásolhatunk. Illetve de: rontani bármikor tudunk rajta.
A fogzománc ellenségei
A fog több okból is elszíneződhet: ez lehet a helytelen fogápolás következménye, okozhatják bizonyos ételek és italok, de akár egyes gyógyszerek is. Az elszíneződés keletkezhet a külső rétegen, a fog felszínén vagy a fogzománc alatti belső struktúrában.
1 – Saverózió: A fogzománc elleni támadás bűnelkövetői a táplálékainkban keresendők. A savas kémhatású élelmiszerek - a gyümölcsök, a kávé, a szénsavas és alkoholos italok és az energiaitalok - felpuhítják, meggyengítik a fogzománcok Igaz, hogy alkalmanként csak néhány órára, ha azonban valaki egész nap kólát kortyolgat, akkor a foga hosszú időre védtelenné válik. Ráadásul eközben jelentős mennyiségű cukrot is elfogyaszt, ami - a szájban élő egyik Streptococcus baktériumfaj legnagyobb örömére és közreműködésével - egyenes utat nyit a fogszuvasodáshoz. Természetesen senkit nem szeretnénk lebeszélni a gyümölcsök vagy egy csésze kávé. pohár vörösbor elfogyasztásáról. A saverózió kivédése érdekében azonban bármennyire kézenfekvőnek tűnik is fogaink védelmében az étkezési követő azonnali fogmosás, várjunk vele étkezés után néhány órát, amíg a fogzománc vissza nem nyeri eredeti állapotát. Ha azt érezzük, hogy mindenképpen tennünk kell valamit, öblögessünk vízzel, kapjunk be egy cukormentes rágógumit, ami fokozza a nyáltermelést, vagy együnk egy falat sajtot, amivel a savas pH-t semlegesíteni tudjuk.
2 – Elszíneződés külső hatásra: A fogzománc porózus felületén könnyen megtapadnak egyes erősen színes ételek, italok -kávé, tea, vörösbor - molekulái, amelyek idővel elszínezhetik a fogakat, amitől sokkal sárgábbnak, szürkébbnek tűnhetnek. A dohányzás sem a vakító, hófehér mosoly barátja, a nikotin idővel csúnya sárga vagy akar sötétbarna nyomokat hagy a fogakon. Ezeket a fogzománc pórusaiba kötött színmolekulákat mar valóban nehéz, szinte lehetetlen természetes úton eltávolítani.
3 – Lepedék, fogkő: A szánk nem steril terület: naponta többször különféle étel halad át rajta, és sok maradékban többféle mikroorganizmus végzi áldásos vagy éppen romboló munkáját. Ezen „lakók" együtt alkotják a foglepedéket, amelyek kis része még a gondos fogmosás ellenére is a fogakon marad, úgynevezett plakkot képezve. Szájápolási szokásainktól és egyéni adottságainktól is függ. hogy a plakkból mennyi idő után és milyen mennyiségben lesz a fogakat elszínező fogkő, amely fogmosással már nem távolítható el.
Forrás: hazipatika.com
Kép: elitedent.hu