Amiről nem lehet eleget beszélni: anyajegyszűrés
hirdetés

A melanomát, a bőrrák legagresszívebb formáját nehéz megfékezni, különösen akkor, ha már átterjedt egy másik testrészre. Ha azonban kezdeti stádiumában felfedezik, jól gyógyítható.
A melanoma rosszindulatú daganat, mely a melanocitákban keletkezik: azokban a sejtekben, amelyek a bőr, a haj és a szem színét adó melanin pigmentet termelik, és az anyajegyekben koncentráltan találhatók. A melanomák nagy többsége éppen ezért sötét színű – barna vagy fekete –, de előfordul, hogy a melanoma pigmenttermelése leáll, ilyenkor a színe is világossá válik: bíbor, piros vagy rózsaszín lesz. A melanoma a bőrrák legsúlyosabb megjelenési formája, mely korai stádiumban csaknem száz százalékban gyógyítható. Ellenkező esetben kifejlődik, és átterjedhet más testrészekre – ekkor már nehezen kezelhető, és végzetessé válhat. Nem ez a leggyakrabban előforduló bőrrákfajta, de ez okozza a legtöbb halálozást.
hirdetés
Fenyegető jelek
Az első jelek az anyajegyekben mutatkoznak. Ha az alábbi jelek valamelyikét észleljük, haladéktalanul forduljunk bőrgyógyászhoz:
- Aszimmetria: ha képzeletben húzunk egy vonalat az anyajegy közepére, és a két fele eltér egymástól, az melanomára utalhat.
- Határozatlan körvonal: a korai melanoma körvonala határozatlan, elmosódott, a sarkai csipkézettek vagy rovátkoltak.
- Változó szín: ha egyazon anyajegyen belül többféle színárnyalat fordul elő (a barna vagy a fekete több árnyalata), vagy pirossá, kékessé, esetleg fehérré válik, feltétlenül menjünk szakorvoshoz!
- Növekvő méret: a melanomák átmérője általában nagyobb, mint a ceruza végén található radíré (6mm), de korai fázisban lehet kisebb.
- Változás: bármilyen elváltozás veszélyre utal: növekedés, színváltozás, vérzés, viszketés, új növedék megjelenése, és így tovább.
Legjobb védekezés a gyors reakció – ha a fentiek bármelyikét észleljük, azonnal forduljunk orvoshoz! Inkább menjünk fölöslegesen, mint túl későn.
A bőrrák veszélye mindenkit fenyeget, de bizonyos tényezők növelik a kockázatot, például a napsugárzás, az anyajegyek mennyisége, a bőrtípus, valamint a genetikai örökség (ha a családban előfordult már megbetegedés). Az UV-A, valamint az UV-B sugarak egyaránt veszélyesek a bőrre: a gyermekkorban kapott UV sugárdózis, a leégések gyakorisága, a napon töltött idő, a szoláriumozás mind hozzájárulhatnak a bőrrák későbbi kialakulásához. “Bár a napfényről beszélünk mint ok, de nem csak napfénynek kitett helyeken, testrészeken alakulhat ki a melanoma!”- figyelmeztet Dr. Hatvani Zsófia bőrgyógyász, a téma szakértője.
Szöveg, fotó: Momentum Mundi
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







