Szélerőműveket és áfacsökkentést várnak a kormánytól a magyarok
hirdetés
Több fontos éghajlatvédelmi intézkedést támogatna elsöprő többség Magyarországon, például a szélerőművek építését, vagy az egyszer használatos műanyag szatyrok betiltását – ez derült ki a Greenpeace megbízásából készült közvéleménykutatásból.
A válaszadók 89 százaléka támogatja azt, hogy a kormány csökkentse az egészséges, természettel összhangban működő ökogazdálkodásból származó élelmiszerek áfáját a mostani 27 %-ról 5 %-ra - olvasható a környezetvédelmi civil szervezet oldalán.
hirdetés
Ugyanilyen arányban támogatták azt, hogy a kormány a jelenleginél jóval több pénzzel támogassa az épületek energiatakarékosabbá tételét.
A közvéleménykutatásból az is kiderül, hogy 88 százalék várja azt a magyar kormánytól, hogy tegye lehetővé, hogy Magyarországon tiszta energiát termelő szélerőművek épüljenek.
A válaszadók 83 százaléka szeretné, hogy tiltsák be az egyszer használatos műanyag szatyrokat, 82 százalék támogatná a hathatós lépéseket annak érdekében, hogy kiszorítsák a régi, szennyező gépjárműveket a közutakról.
A legkisebb arányban támogatott ügy, az éghajlatvédelmi szempontból káros mátrai erőmű 2025-ös bezárása mellett is a válaszadók több mint háromnegyede állt ki.
A közvéleménykutatást a Závecz Research készítette ezer fős reprezentatív mintán a Greenpeace Magyarország megbízásából.
"A magyarok túlnyomó többsége az eddigieknél nagyobb léptékű változtatásokat, bátrabb lépéseket vár a kormánytól. Nincs késlekedésre való időnk, minden tétlen nappal egyre drágább és egyre nehezebb lesz megfékezni a klíma- és ökológiai válságot” – mondta Perger András, a Greenpeace Magyarország klíma- és energiakampány-felelőse.
A Greenpeace ezért hatpontos klímavédelmi listát állított össze a kormánynak, hogy lépjen azokban az ügyekben, ahol a lakosság túlnyomó része támogatná az intézkedéseket. Így többek közt sürgetik, hogy a magyar kormány tegye lehetővé újra a tiszta és megújuló energiát szolgáltató szélerőművek létesítését, és tegyen lépéseket az egyszer használatos műanyag szatyrok betiltásáért.
Forrás: Euronews,