Veszélyhelyzet után jön a készültség
hirdetés
Szerda éjjel véget ér a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet - jelentette be a a miniszterelnökséget vezető miniszter, miután az Országgyűlés a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet megszüntetéséről szóló törvényt, valamint jóváhagyta a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló jogszabályt is.
A kormány által benyújtott javaslat alapján a parlament felkéri a kormányt, hogy a veszélyhelyzetet szüntesse meg.
hirdetés
A parlament elfogadta a járványügyi készültségről szóló törvényt is.
Ez alapján az országos tisztifőorvos javaslatára járványügyi készültséget rendelhet el a kormány. A legfeljebb fél éves készültség során a kormánynak többek között felfüggeszthet törvényeket, de akár a honvédség fegyvereseit is bevethetik a járványhelyzet kezelésére.
A hatalmi visszaélések ellen küzdő civil szervezet, a Helsinki Bizottság magyar irodája szerint az új jogszabályok nem oldják meg a korábbi törvény visszásságait. Pardavi Márta szerint a jogszabály ugyan sok részletszabályt felsorol, de az nem egyértelmű:
„Nagyon fontos ilyenkor, amikor jogoknak, élethelyzeteknek a korlátozásáról van szó, hogy precíz legyen, világos legyen a jogszabály, ez ebben az esetben sajnos elmaradt, a jogbizonytalanság bizony szerintünk fennáll. Egy másik kérdés az, hogy a válsághelyzet meddig fog fönnmaradni, a kormány fogja ezt eldönteni, és további kérdés az, hogy ki fogja azt ellenőrizni, hogy ezt a lehetőséget, ami adott esetben indokolt lehet, azt a kormány megfelelően használja-e.”
A szervezet társelnöke szerint a kormány több mint 120 rendeletének jelentős része nem volt kapcsolatban az egészségügyi veszélyekkel.
„Adott esetben az önkormányzatok bevételeit csökkentette, nehezebb helyzetbe hozta a politikai versenytársait, olyan szabályokat hozott, amelyek a közpénzek átláthatóságát tették kevésbé sikeressé.”
Az elnagyolt fogalmazás következtében legalább két olyan eset volt, amikor rendőrök előállítottak olyan embereket, akik a kormánnyal kapcsolatos kritikus tényeket tettek közzé.
Számos esetben azonban nagyon is pontosan fogalmaz a jogszabály, hogy milyen pluszlehetőségei lesznek a kormánynak. Így például a járványveszély elhárítása érdekében, akár fegyveres katonákat is bevethetnek az országhatárokon belül. De arra is gondoltak, hogy mit tegyenek, ha éppen az ivóvíz válik fertőzővé.
„Az új szabályok értelmében – ha a járványügyi helyzet megkívánja – akár a vízszolgáltatást is korlátozni lehet.
Forrás: Euronews