A gyógyító hatású MÁK
hirdetés
A kelet-európai országokban a mákos sütemények úgymond tipikus ételnek számítanak, azonban a nyugati világban többnyire félnek tőle, ez miatt csupán nagyon csekély mennyiségben fogyasztanak belőle. Pedig a máknak számos kedvező hatása van.
De miért félnek tőle nyugaton? A mák fogalma szorosan összekapcsolódik az ópiuméval. A régi időkben rendszeresen adtak mákos ételt nyugaton a gyerekeknek, hiszen nyugtató és fájdalomcsillapító hatása van – ezért is használták gyógyításra.
hirdetés
Azonban a máknak több fajtája is létezik, melyek közül ma már csupán egyet használunk és azt is étkezési célra. Csak ennek a fajtának engedélyezett a termesztése és forgalmazása, mert az alkaloid tartalma alacsonyabb, mint a többié.
A mák tartalmaz B1, B2, B3 és B6-vitamint, valamint kalciumot, rezet, vasat, foszfort, káliumot, magnéziumot, cinket, mangánt és magas a fehérjetartalma is, ezért is véli a táplálkozástudomány az egyik legegészségesebb növénynek. Sokan gondolják úgy, hogy a mák kifejezetten jó a csontritkulásra, egyesek szerint pedig nem elég nagy ehhez a foszfortartalma.
Egy átlagos fájdalomcsillapító használati utasításában találkozhatunk az alábbi összetevőkkel: kodein, narkotin, papaverin és morfin. Ezeket a mák felvágott terméséből, a máktokból nyerik, ami éretlen. Tehát a máktokban vannak azok az anyagok, melyektől sokan félnek.
Kabay János fedezte fel azt, hogyan lehet a gyógyszeripar számára úgy kinyerni a gyógyszer alapanyagokat az étkezési mák gubójából, hogy a máktermés megmaradhasson. Eredetileg a zöld termés felmetszésekor keletkező tejszerű anyagot használták gyógyászati célra. Magát a morfiumot 1805-ben nevezték meg először a mák ,,tejében”. Kabay, a huszas években fejlesztette ki azt a módszert, hogy a csépelt mákszalmából is ki lehessen vonni a hatóanyagokat.
A mák mellé ízben általában gyümölcsöket választunk, legtöbbször pedig citromhéjat adunk hozzá, hisz így finom és egészséges. Azonban, hogyha olyan alapanyagokkal párosítjuk, amelyek tartalmazzák a C-vitamint, akkor az elősegíti a folsav felszívódását.